Polska firma to jeden z europejskich pionierów w zakresie autonomicznych robotów dostawczych. Victor Borsche, prezes Theo, podkreśla, że akwizycja to ważny kamień milowy dla Theo, ale też krok w rozwoju zautomatyzowanych dostaw. – Dzięki przejęciu DeliveryCouple w ciągu roku rozszerzy swoją działalność na nowe rynki, w tym Niemcy, Włochy, Norwegię i Belgię – zauważa Borsche.

Polski start-up wchodzi do innych krajów

Start-up z Lublina zamierza wykorzystać technologie Theo, a twórców niemieckiej spółki przyjmie pod skrzydła jako doradców. Theo rozwijał się dzięki finansowaniu UE, a także wsparciu inwestorów: Entrepreneur First i Berkley SkyDeck. Z kolei rodzimy Delivery Couple pozyskał w styczniu tego roku 1,4 mln zł na zdynamizowanie biznesu. Pieniądze na polskich robo-kurierów wyłożyły fundusze Czysta3.VC i Techni Ventures.

Czytaj więcej

Klapa dostawczych robotów. Giganci wierzyli, że to przyszłość e-handlu

Start-up Lebedyna na razie świadczy usługi automatycznych dostaw (nad całym procesem kontrolę sprawuje operator), ale w przyszłości kursy mają odbywać się autonomicznie i maszyna sama będzie wybierała najlepszą trasę. Roboty mają wyeliminować kłopot z deficytem rąk do pracy oraz zoptymalizować transport na tzw. ostatniej mili. Delivery Couple współpracuje z firmami kurierskimi i restauracjami. Pojazdy mają wbudowany system ogrzewania i czujniki temperatury, dzięki którym dostarczone jedzenie jest ciepłe, a także konstrukcję chroniącą przed przewróceniem się. Robot jeździ po chodnikach i ścieżkach rowerowych, a na jednym ładowaniu potrafi pracować przez cały dzień

Roboty z drukarki 3D

Czterokołowe roboty powstają m.in. dzięki drukowi 3D, ale sercem systemu są zaawansowane algorytmy i dane. Start-up współpracuje z Centrum Kompetencji Pojazdów Autonomicznych i Połączonych Instytutu Transportu Samochodowego, jak też z Ministerstwem Infrastruktury. Spółka ma bowiem plan, by stać się ważnym ogniwem w dyskusji o wyzwaniach technicznych i legislacyjnych związanych z rozwojem innowacyjnych technologii dostarczania żywności.