Czas na badania bez kłucia i bólu. Algorytmy z Wrocławia mają odmienić diagnostykę

Bezmankietowe badanie ciśnienia krwi oraz bezinwazyjny pomiar glukozy to innowacyjne rozwiązania rodzimego start-upu, które mogą już wkrótce zrewolucjonizować diagnostykę.

Publikacja: 04.03.2024 09:26

Tradycyjny pomiar ciśnienia krwi odejdzie do lamusa? Taki plan ma rodzimy start-up MediSensonic

Tradycyjny pomiar ciśnienia krwi odejdzie do lamusa? Taki plan ma rodzimy start-up MediSensonic

Foto: AdobeStock

MediSensonic, polska firma medtech specjalizująca się w innowacyjnych rozwiązaniach opartych na autorskich technikach mikrofalowych i fotooptycznych, zakończyła II fazę badań klinicznych w jednym ze swoich wiodących projektów – Touchwave. Chodzi o bezmankietowy monitor ciśnienia krwi. Jak wyjaśniają w start-upie, dotychczasowe wyniki potwierdzają założenia dotyczące działania urządzenia oraz użytych algorytmów.

Nadzieja nie tylko dla cukrzyków

Równolegle spółka finalizuje badania kliniczne w projekcie Glucowave. W firmie podkreślają, że to rewolucyjne na skalę światową urządzenie do bezinwazyjnego pomiaru poziomu glukozy we krwi ma potencjał zmienić diagnostykę ok. 500 mln cukrzyków.

MediSensonic specjalizuje się w rozwijaniu technik mikrofalowych i fotooptycznych. Eksperci nie mają wątpliwości, że to przyszłość diagnostyki medycznej w zakresie chorób cywilizacyjnych.

Wrocławski start-up założony w 2018 r. ma ambitne plany. Prowadzi badania swoich innowacyjnych technologii na pacjentach, a jednocześnie szykuje się do ekspansji biznesu. Spółka ma plan wejścia na giełdę (wszystko wskazuje na to, że jeszcze w br. zadebiutuje na rynku NewConnect.

Czytaj więcej

Polskie szczepionki na covid i grypę. Polacy tworzą unikalną na świecie technologię

– Jesteśmy zadowoleni z wyników badań klinicznych dotyczących Touchwave. Ocena parametrów potwierdza skuteczność produktu i użytych algorytmów zarówno podczas aktywności dziennej, jak i w spoczynku nocnym. Nasze rozwiązanie, po certyfikacji, rejestracji i dopuszczeniu do obrotu, będzie stanowić zupełnie nową kategorię urządzeń w porównaniu z powszechnie dostępnymi ciśnieniomierzami mankietowymi – mówi Zenon Szczepaniak, dyrektor ds. badań i rozwoju w MediSensonic.

Jak podkreśla, standardowe urządzenia służą użytkownikom i personelowi medycznemu do sporadycznego pomiaru, podczas gdy nowatorski system od wrocławskiej firmy mierzy ciśnienie bez używania mankietu pompowanego, w sposób ciągły i nieinwazyjny. II faza badań klinicznych Touchwave została przeprowadzona w Klinice Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego. Co ciekawe, prototyp urządzenia był już testowany również w ekstremalnych warunkach – na głębokości 30 metrów pod wodą, przy współudziale nurków.

Medtechowa spółka wielkie oczekiwania ma również względem Glucowave. Urządzenie do pomiaru poziomu glukozy we krwi w bezinwazyjny sposób ma potencjał zrewolucjonizować opiekę nad pacjentami cierpiącymi na cukrzycę. Szczepaniak zapewnia, że prace nad tym projektem idą zgodnie z planem. – Z ostatnich badań klinicznych otrzymaliśmy wiele obiecujących danych, co napawa naszych inżynierów optymizmem. Po zakończeniu ostatnich sesji pomiarowych na pacjentach przewidziana jest dokładna analiza wyników – komentuje Szczepaniak. Jego zdaniem potencjał tego urządzenia, z uwagi na znaczącą liczbę chorujących na cukrzycę osób, jest ogromny.

Czytaj więcej

Polski wynalazek to rewolucja dla cukrzyków. Wystarczy ślina

Na tym jednak nie koniec, bo równolegle MediSensonic prowadzi inne prace badawcze, w tym m.in. nad zaawansowanymi urządzeniami stomatologicznymi, takimi jak Microwave Pulp Vitality Tester (MPVT) oraz, w ramach spółki zależnej Deventiv, automatycznym skanerem do diagnozowania jamy ustnej (DAOS). To ma być nowy intratny rynek do zagospodarowania – szacuje się, że jego globalna wartość (chodzi o segment protetyczny i dentystyczny) w 2025 r. sięgnie niemal 39 mld dol.

Polska firma planuje zagraniczną ekspansję

W firmie pojawili się też nowi eksperci: Piotr Kozieł, który niedawno objął stanowisko pełnomocnika zarządu ds. jakości, oraz nowy członek rady doradczej Riccardo Falduto. Mają wesprzeć proces komercjalizacji produktów medtechu na nowych rynkach zbytu. – Jesteśmy podekscytowani podjęciem nowych współprac. Jednym z największych sukcesów Riccarda było przeprowadzenie ekspansji amerykańskiego start-upu w Europie w latach 2014–2019. W 2019 r. firma ta została sprzedana za 70 mln dol. jednej z czołowych międzynarodowych korporacji w dziedzinie opieki zdrowotnej – zaznacza Robert Gromada, prezes MediSensonic. – Naszym celem jest pełne wykorzystanie doświadczenia naszego kolegi i przeniesienie go na płaszczyznę praktyczną – kontynuuje.

MediSensonic podjął też już pierwsze kroki w kierunku zagranicznej ekspansji. Firma w ostatnim czasie zawarła m.in. strategiczne umowy z partnerami z Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Ale start-up spore nadzieje wiąże także z Polską, bo jest tu co robić. W spółce wyjaśniają, że – wedle danych NFZ – na rodzimym rynku bowiem aż prawie 10 mln osób ma nadciśnienie tętnicze.

Wrocławska firma dotychczas z dotacji i od inwestorów pozyskała prawie 50 mln zł. We wrześniu ub.r. przeprowadziła emisję (emisja akcji serii D), w ramach której do spółki trafiło 3,3 mln zł.

Przewiduje się, że wielkość rynku wyrobów medycznych, na którym działa medtech kierowany przez Gromadę, osiągnie do 2030 r. poziom blisko 800 mld dol.

MediSensonic, polska firma medtech specjalizująca się w innowacyjnych rozwiązaniach opartych na autorskich technikach mikrofalowych i fotooptycznych, zakończyła II fazę badań klinicznych w jednym ze swoich wiodących projektów – Touchwave. Chodzi o bezmankietowy monitor ciśnienia krwi. Jak wyjaśniają w start-upie, dotychczasowe wyniki potwierdzają założenia dotyczące działania urządzenia oraz użytych algorytmów.

Nadzieja nie tylko dla cukrzyków

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Od zera do miliarda w cztery miesiące. Wyceny firm od sztucznej inteligencji oszalały
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Biznes Ludzie Startupy
Rewolucja na skalę światową. Polacy znaleźli sposób na braki wody i żywności
Biznes Ludzie Startupy
Polskie urządzenie wyczuje chemię. Wykryje i zbada niemal każdą substancję
Materiał partnera
Możemy zaprosić klienta w sam środek akcji
Materiał partnera
PZU szuka innowacji w akceleratorach start-upów