19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 23.09.2024 13:56 Publikacja: 12.09.2024 09:41
Zlokalizuje i staranuje – polski dron obronny może być hitem. Bezzałogowiec, o którym jego twórcy – firma APS – mówią „myśliwy”, właśnie w minionym tygodniu został oficjalnie zaprezentowany
Foto: MAT. PRAS.
„Myśliwy” – tak o najnowszym dziecku APS mówią eksperci. Bezzałogowiec, stworzony przez firmę z branży systemów antydronowych, po raz pierwszy zaprezentowany został właśnie w ubiegłym tygodniu na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Sprzęt działa niczym łowca – czeka, wykrywa, a następnie śledzi i neutralizuje wrogie małe bezzałogowe statki powietrzne (BSP). Co ciekawe, choć nie jest wcale uzbrojony, może być używany zarówno w czasie pokoju, jak też w warunkach bojowych.
Urządzenie polskiej firmy pozwoli sklonować głos i sprawi, że każdy będzie w stanie mówić własnym głosem w ponad 70 językach. Translator Q1, za którym stoi krakowska spółka, głęboko sięga do rozwiązań AI. Cel? Podbić międzynarodowe rynki.
Reakto, który opracował system szybkiego reagowania do ochrony obiektów z wykorzystaniem bezzałogowców, myśli o kosmosie, rolnikach, międzynarodowej ekspansji i giełdzie.
Cały ekosystem funduszy inwestycyjnych kuleje, ponieważ brakuje prywatnego kapitału – mówią eksperci. Prognozują jednak poprawę koniunktury w 2025 r.
Wirtualny nauczyciel matematyki, technologia uczenia maszynowego w czasie rzeczywistym czy autonomiczne fabryki owadziego białka – to przykłady rodzimych innowacji, które będą przyciągać uwagę w 2025 r.
Rozwijany w Dolinie Krzemowej od niespełna trzech miesięcy start-up Macieja Szymczyka trafił pod skrzydła Y Combinator. Ten student UC Berkeley zamierza namieszać w amerykańskim sektorze obronnym.
E-sprzedawców jest już ponad 72 tys. Tylko w ciągu ostatniego roku ich liczba wzrosła o 6,5 tys. I nic nie wskazuje, by miało się to zmienić.
W 2024 r. zlikwidowano 2 tys. punktów stacjonarnych, a kolejne ponad 9 tys. zostało zawieszonych. To efekt zarówno słabej koniunktury, jak i konkurencji internetu. Duże sieci jednak nadal rosną.
Naukowcy tworzą pierwszą placówkę, która ma zamrażać, nawet na setki lat, śmiertelnie chorych, by mogli w ten sposób doczekać wynalezienia skutecznej terapii, a AI zadba o ich oszczędności. Do tej pory zamrażano osoby zmarłe.
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w świat sportu, zmieniając sposób treningu, analizowania rozgrywek i zarządzania drużynami. Pozwala tworzyć spersonalizowane programy treningowe i wspomaga sędziów sportowych.
TikTok – mimo swojej ogromnej popularności – może zniknąć ze sklepów z aplikacjami w USA do 19 stycznia, jeśli Sąd Najwyższy nie zdecyduje się zablokować federalnego prawa zmuszającego TikTok do zerwania powiązań z chińską spółką macierzystą – informuje agencja AP. Aplikacja od lat znajduje się pod lupą amerykańskich prawodawców.
Roboty G1 i Go2 chińskiej firmy Unitree są mniejsze i jednocześnie bardziej przystępne cenowo niż ich odpowiedniki firm Boston Dynamics i Tesla. Roboty zostały zaprezentowane na targach CES 2025 w Las Vegas.
Piecyk, mikrofala i patelnia w kuchni staną się zbędne. Niepotrzebne będą nawet jakiekolwiek zdolności kulinarne. Amerykański start-up Chef AI zaprezentował urządzenie, które samo rozpozna potrawę i odpowiednią ją przyrządzi.
Robotyczne dżdżownice, skolopendry czy pazurnice wślizną się tam, gdzie my byśmy nigdy nie zdołali, przyczepią się do powierzchni, o której opanowaniu my możemy tylko pomarzyć, dostarczą ładunek cięższy od nas samych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas