Tworzył gry, teraz dba o zdrowie. Polak stworzył nowy sposób zdalnego badania

Niegdyś współtworzył polski rynek gier wideo, dziś szykuje rewolucję w podejściu do zdrowia. Wszystko dzięki aplikacji, która wykorzystuje wizję komputerową i systemy AI.

Publikacja: 24.09.2024 07:29

Shen.AI ma ulżyć przeciążonym systemom medycznym. Projekt start-upu MX Labs w tym celu chce, by każd

Shen.AI ma ulżyć przeciążonym systemom medycznym. Projekt start-upu MX Labs w tym celu chce, by każdy sam mógł się badać za pomocą smartfona. Inwestorzy już dostrzegli potencjał tej innowacji

Foto: AdobeStock

Mowa o Remigiuszu Kościelnym, który przez dwie dekady budował rodzimą branżę gier wideo. Założył studio Vivid Games, znane z serii „Real Boxing”, czy „Gravity Rider”. Choć ostatecznie już kilka lat temu porzucił stery spółki, to nie wycofał się z szeroko rozumianej branży technologicznej. Ten tzw. seryjny przedsiębiorca, który wspierał nad Wisłą również rozwój nowatorskiego sektora druku 3D, teraz chce dać o sobie znać światu, wypuszczając na rynek nowatorskie rozwiązanie do monitoringu stanu zdrowia.

Innowacyjny projekt skusił inwestorów

Projekt Shen.AI, którym Kościelny obecnie kieruje, wygląda na niezwykle innowacyjne przedsięwzięcie. Chodzi o specjalne oprogramowanie służące do kontroli i oceny parametrów życiowych za pomocą smartfona. Do wykonania pomiaru wystarczy właśnie nowoczesny telefon, tablet lub komputer z kamerą. Dzięki technologii wizji komputerowej oraz algorytmom sztucznej inteligencji aplikacja Shen.AI jest w stanie określić konkretne tzw. ryzyka zdrowotne, czy zweryfikować pracę naszego serca. A wszystko za sprawą „rzutu kamery” na skórę.

Oprogramowanie, za którym stoi MX Labs, estoński start-up Remigiusza Kościelnego i Przemysława Jaworskiego, drugiego z założycieli, analizuje bowiem zmiany w świetle odbitym od skóry. Projekt Sheh.AI od MX Labs wykorzystuje zdalną fotopletyzmografię – to pozwala za pomocą 1-minutowego skanu twarzy na precyzyjne pomiary pulsu, zmienności tętna (HRV) ciśnienia krwi oraz ponad 20 innych informacji i ryzyk zdrowotnych, takich jak: BMI, stres kardiologiczny, ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. O tym, że nowatorski system działa, może świadczyć to, że wywodzący się z Wrocławia, ale zarejestrowany w Tallinie start-up ma już klientów w ponad 20 krajach. To przede wszystkim dostawcy usług telemedycznych i ubezpieczyciele.

Czytaj więcej

Skóra staje się przezroczysta i widać wszystko. Przełomowy sposób wykrywania chorób

W projekt Kościelnego uwierzyli też inwestorzy. Pieniądze na rozwój MX Labs wyłożyły właśnie m.in. fundusz Simpact Ventures (w portfolio ma m.in. takie dobrze znane nad Wisłą projekty jak Samurai Labs, InStream, Sidly, czy Future Collars), czeski Tilia Impact Ventures oraz fiński Superhero Capital (strony nie ujawniają kwoty transakcji).

– Poszukujemy podmiotów, których działalność i rozwiązania mają realny oraz pozytywny wpływ na życie ludzi i środowisko. Widząc ogromny potencjał technologii Shen.AI na poprawę komfortu życia milionów ludzi postanowiliśmy zostać jednym z inwestorów – komentuje Jacek Ostrowski z Simpact Ventures.

Z kolei Pavel Petřek z Tilia Impact Ventures liczy, iż w przyszłości każdy będzie miał dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej, niezależnie od miejsca zamieszkania czy zasobności portfela. A jego zdaniem właśnie Shen.AI ma potencjał, by stać się kluczowym elementem nowoczesnej medycyny.

MX Labs chce odciążyć systemy medyczne

Pozyskane właśnie finansowanie ma być przeznaczone przede wszystkim na rozwój technologii Shen.AI. Twórcy inteligentnego narzędzia AI do monitorowania parametrów życiowych za pomocą urządzeń mobilnych tłumaczą, że dzięki temu systemowi możliwe są wczesne wykrywanie i monitoring poważnych chorób cywilizacyjnych, takich jak choćby nadciśnienie tętnicze, które dotyka 1.4 mld ludzi na całym świecie.

– Dzięki łatwej integracji z różnymi platformami cyfrowymi, jak aplikacje mobilne czy serwisy internetowe, Shen.AI stanowi skalowalne i wszechstronne rozwiązanie – mówi Remigiusz Kościelny. – W obliczu rosnącego zapotrzebowania na zdalne monitorowanie zdrowia, potencjał rynkowy tego rozwiązania jest ogromny – kontynuuje współzałożyciel MX Labs.

Jak wskazuje, coraz więcej osób zmaga się z nadciśnieniem i chorobami sercowo-naczyniowymi, które są główną przyczyną zgonów na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku umiera z tego powodu 17,9 mln ludzi, co stanowi przeszło 30 proc. wszystkich zgonów na świecie. Liczba osób z nadciśnieniem tętniczym wzrosła dwukrotnie między 1990 a 2019 r. (z 650 mln do 1,3 mld), a szacuje się, iż niemal połowa z nich nawet nie wie o swojej chorobie. To prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych i zwiększa obciążenie systemów medycznych. W MX Labs uważają, że w tej sytuacji tradycyjne metody monitorowania są często nieadekwatne do bieżących potrzeb, szczególnie w obszarach o ograniczonym dostępie do zaawansowanej opieki medycznej. Stąd potencjał projektu Remigiusza Kościelnego, który ma odpowiadać na te wyzwania.

Biznes Ludzie Startupy
Polska AI wzbudziła kontrowersje i podbiła Amerykę. Firma z astronomiczną wartością
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Biznes Ludzie Startupy
Firma z Polski odchudzi Włochów i Hiszpanów. Ta technologia zyskała uznanie w Europie
Biznes Ludzie Startupy
Oko zamiast gotówki i dowodu. Polska firma rewolucjonizuje płatności
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma zadba o łączność NATO. Celuje też w sieć 6G
Materiał Promocyjny
7 powodów, dla których warto przejść na Małą Księgowość
Biznes Ludzie Startupy
Ten polski pojazd może być światowym hitem. Jeździ, pływa, lata
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku