Google wsparło polską firmę. Blisko chce odmienić opiekę i leczenie dzieci

Rodzimy start-up Blisko dołączył do elitarnego programu Google for Startups Growth Academy. Projekt spółki wykorzysta sztuczną inteligencję do wspierania dzieci m.in. z opóźnieniami rozwojowymi czy ADHD.

Publikacja: 22.10.2024 07:53

Twórczynie projektu Blisko rozpoczynają współpracę z Google’em. Liczą, że ich edukacyjny start-up po

Twórczynie projektu Blisko rozpoczynają współpracę z Google’em. Liczą, że ich edukacyjny start-up pozyska inwestorów i mocno ruszy z zagraniczną ekspansją

Foto: mat. pras.

Współpraca z Google’em ma być dla polskiej firmy istotną trampoliną. Program (AI for EdTech) skierowany do start-upów z sektora edukacyjnego, które wykorzystują sztuczną inteligencję, ma bowiem zapewnić dostęp do wiedzy, mentorów oraz sieci kontaktów potrzebnych do dalszego rozwoju i ekspansji. Co ciekawe, Blisko jest jedynym polskim projektem znad Wisły, wybranym spośród ponad 600 zgłoszonych z całej Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu.

Algorytmy wesprą leczenie dzieci

Projekt Blisko koncentruje się na wykorzystaniu inteligentnych algorytmów do wspierania dzieci z opóźnieniami rozwojowymi i neurozróżnicowaniem, takimi jak ADHD i spektrum autyzmu. Rozwiązanie polskiej spółki skierowane do dzieci w wieku od 1 do 3 lat, dzięki zastosowaniu technik uczenia maszynowego i dużych modeli językowych, umożliwia wczesną diagnostykę przesiewową oraz personalizowane programy rozwoju. Jak podkreślają w start-upie, narzędzie stymuluje zatem odpowiednie sfery poznawcze, emocjonalne i społeczne.

– Udział w prestiżowym programie AI for EdTech organizowanym przez Google’a to dla nas ogromna szansa na networking z osobami, które doskonale rozumieją najnowsze trendy w sztucznej inteligencji. Dzięki temu mamy dostęp do globalnych ekspertów, ale też i potencjalnych inwestorów. Zyskujemy ponadto możliwość internacjonalizacji naszego innowacyjnego rozwiązania na rynkach europejskich – komentuje Aleksandra Kozera, założycielka Blisko.

Czytaj więcej

Tworzył gry, teraz dba o zdrowie. Polak stworzył nowy sposób zdalnego badania

Jak zaznacza, spółka liczy, iż współpraca w ramach tego programu przyspieszy rozwój projektu i pomoże mu dotrzeć do jeszcze większej liczby placówek opiekuńczych w Europie. Kozera przekonuje, iż rozwiązanie firmy to krok milowy w profilaktyce zaburzeń, który pozwala wychwycić i przeciwdziałać problemom wynikającym z niewiedzy o neuroatypowości już na najwcześniejszych etapach życia dziecka. Blisko oferuje platformę SaaS, z której korzystają już placówki edukacyjne w Polsce i innych krajach Starego Kontynentu. – Dostarcza ona narzędzia poprawiające jakość opieki nad dziećmi – dodaje Kozera.

Rozwój projektu był możliwy m.in. dzięki dofinansowaniu od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Stojąca za start-upem Aleksandra Kozera, absolwentka Harvarda, skupia się nie tylko na AI. Rozwija także platformę łączącą rodziców i nianie, a ponadto tworzy fundamenty pod profesjonalną opiekę nad dziećmi. Jej start-up The Village Network, który rozwija z Agnieszką Łuczak i Weroniką Matejko-Skwarek, ma ułatwiać mamom powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim, a przy tym profesjonalizuje usługi opiekunek. Projekt o nazwie Wioski.co to platforma IT, która w kompleksowy sposób podchodzi do kwestii opieki i edukacji wczesnodziecięcej. I jak zapewniają założycielki The Village, wpisuje się w światowy trend tzw. micro-schoolingu.

Jak powstał pomysł na biznes Blisko?

Pomysł na biznes narodził się w głowie Kozery podczas pobytu na Harvardzie. Wówczas powstała idea wiosek, czyli mikropunktów opieki dla dzieci w wieku od roku do trzech lat. Na rynku edukacji wczesnodziecięcej działa od 2019 r., testując i ulepszając model działania wiosek pod kątem administracyjnym, jak również pedagogicznym. W 2021 r. The Village pozyskał inwestorów (fundusz Movens VC wyłożył na ten projekt 2,7 mln zł). Przemysław Jurgiel-Żyła, dyrektor inwestycyjny Movens VC, przekonywał wówczas, że start-up ma również predyspozycje do budowania międzynarodowego zasięgu.

Czytaj więcej

Skóra staje się przezroczysta i widać wszystko. Przełomowy sposób wykrywania chorób

Branża opieki nad dziećmi (early stage education) w Polsce dotychczas praktycznie nie była widoczna dla inwestorów, a jest to rynek prężnie rozwijający się za oceanem. W Stanach Zjednoczonych jest on wyceniany na ponad 55 mld dol. Technologia Wioski.co to platforma wspierająca zakładanie, utrzymanie i rozliczanie stron zaangażowanych w budowanie wiosek. Wspiera rodziców, nianie w procesie od koncepcji biznesowej, poprzez zdobycie wszystkich uprawnień, jak również w zakresie programu edukacyjnego. Spółka wspiera osoby, które chcą postawić pierwsze kroki we własnej działalności w zakresie dziennej opieki nad dziećmi. Wioski.co to też wyszukiwarka wiosek w pobliżu miejsca zamieszkania.

Start-upy edukacyjne, czyli tzw. edtechy, to w Polsce coraz prężniej rozwijająca się branża. Z raportu „Czy polskie spółki edtech mają szansę odmienić oblicze światowej edukacji?”, przygotowanego przez Startup Poland oraz InCredibles Sebastiana Kulczyka, wynika, że już w 2025 r. wartość tego rynku przekroczy 300 mld dol. „Przed polską branżą edtech jeszcze długa droga. Start-upy muszą nauczyć się aktywnej komunikacji zarówno ze szkołami, jak i rodzicami. Podpowiadać im, jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej, pokazywać, jak one działają w praktyce, wreszcie – w przypadku szkół – wspierać konkretną wiedzą na temat możliwości pozyskania funduszy na zakup i wdrożenie nowoczesnych narzędzi” – czytamy we wstępie do raportu.

Analizy pokazują, iż najwięcej polskich edtechów koncentruje się wokół nauki programowania oraz gier edukacyjnych. Ale już teraz widać, że rewolucja AI nie omija także innowacji w szkolnictwie – coraz więcej start-upów aktywnie wdraża algorytmy i narzędzia ułatwiające uczniom poruszanie się po współczesnym, cyfrowym świecie. Wśród spółek z tego sektora w naszym kraju warto wspomnieć m.in. o ARnie Edu (wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość do nauki programowania i robotyki) czy liderze branży – firmie LiveKid (platforma do zarządzania przedszkolami i żłobkami).

Współpraca z Google’em ma być dla polskiej firmy istotną trampoliną. Program (AI for EdTech) skierowany do start-upów z sektora edukacyjnego, które wykorzystują sztuczną inteligencję, ma bowiem zapewnić dostęp do wiedzy, mentorów oraz sieci kontaktów potrzebnych do dalszego rozwoju i ekspansji. Co ciekawe, Blisko jest jedynym polskim projektem znad Wisły, wybranym spośród ponad 600 zgłoszonych z całej Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu.

Algorytmy wesprą leczenie dzieci

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Polska wyrzutnia bezzałogowców. Pierwsza na świecie taka technologia
Cykl Partnerski
Przejście do nowej energetyki musi być bezpieczne
Biznes Ludzie Startupy
Kombinezony ochronne mogą szkodzić. Polak rozwiązał ten problem
Biznes Ludzie Startupy
Kryształowa kula dla biznesu. Narzędzie tej polskiej fimy przewidzi skutki decyzji
Biznes Ludzie Startupy
Nie Bruksela, a Polacy chcą teraz karmić robakami. Mają więcej białka i witamin
Biznes Ludzie Startupy
Ten materiał zastąpi plastikowe torby? W Szkocji wpadli na zaskakujący pomysł