Polska aplikacja na smartfona ma leczyć bezsenność

Adobe Stock

Pierwsza polska aplikacja terapiabezsenności.pl uzyskała status wyrobu medycznego.

Zgodnie z raportem The Insight Partners rynek wyrobów medycznych w formie oprogramowania już dzisiaj rozwija się bardzo dynamicznie. W Europie wart jest obecnie około 5,5 mld dol. Podobne rozwiązania znane są już w innych krajach popularna jest choćby aplikacja Sleepio, która ma już miliony klientów. Firma współpracuje już z pracodawcami, sieciami aptek. Inna aplikacja – somryst, firmy Pear Therapeutics została zatwierdzona przez amerykańską agencję FDA jako produkt leczniczy i jest sprzedawana na receptę.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy sposób walki z bezsennością. Made in Poland

Chce skorzystać na tym także polski startup. – Terapia bezsenności to innowacyjna aplikacja oparta o techniki terapii poznawczo-behawioralnej. Techniki te zalecane są jako pierwszoplanowa metoda przy pracy nad poprawą snu. W październiku 2020 roku aplikacja otrzymała status wyrobu medycznego. – mówi Jan Potworowski, prezes Good Sleeper, właściciela aplikacji terapiabezsennosci.pl.

Założyciel firmy sam kiedyś miał problemy ze snem, poznał wówczas terapeutkę Małgorzatę Fornal, a efekty pracy z nią były bardzo dobre. Wtedy pojawił się pomysł na aplikację, prace ruszyły w 2016 r., 1,5 roku temu powstała pierwsza wersja dla pacjentów Małgorzaty Fornal, którzy np. nie mogli przyjeżdżać za często za spotkania. Produkt nie był w żaden sposób reklamowany, terapeutka pracowała ze swoimi pacjentami, a aplikacja była tylko narzędziem towarzyszącym do terapii. W tej grupie był jednak bardzo dobry odbiór tego rozwiązania co ułatwiło podjęcie decyzji o skupianiu się na jego rozwinięciu.

W firmie pojawił się inwestor, rosło zainteresowanie swoim rozwiązaniem, zaczęło się od 1 miesięcznej płatnej subskrypcji miesięcznie, dzisiaj przybywa ich po kilka dziennie i liczba ta nadal rośnie.

– Przyznanie aplikacji statusu wyrobu medycznego, otwiera przed nami nowe możliwości. Przede wszystkim uwiarygadnia jej skuteczność zarówno w oczach ekspertów, jak i użytkowników. Ponieważ jednak wyroby medyczne w formie oprogramowania są stosunkowo nowym rozwiązaniem w naszym kraju, w najbliższych latach chcemy skoncentrować się przede wszystkim na jej rozwoju na rodzimym rynku – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy dbają o zdrowie zdrowie w pandemii. Te startupy na tym korzystają

Obecna wersja aplikacji dostępna jest na smartfonach tylko przez stronę internetową, ale ma to się zmienić w najbliższych miesiącach. – Równocześnie chcemy żeby była jeszcze bardziej intuicyjna. Podejmowana działania będą okazją do gromadzenia doświadczeń, które w przyszłości pozwolą nam z sukcesem wejść na rynki europejskie – mówi pomysłodawca projektu.

Europa stoi już otworem, zgodnie z zasadą wolnego przepływu informacji i art. 4 Dyrektywy 93/42 żadne z państw członkowskich UE nie może wprowadzać ograniczeń w zakresie wprowadzania do obrotu i używania wyrobów noszących oznakowanie CE. – O tym jednak, kiedy i na których rynkach pojawimy się z naszym wyrobem, zadecyduje szereg czynników, wśród których niewątpliwie największe znaczenie będą miały te z obszaru prawa i ekonomii – podkreśla Jan Potworowski.

CZYTAJ TAKŻE: „Pudełko snu” – intrygujący wynalazek założyciela Facebooka

Jednak firma nie czekając na efekty ekspansji zagranicznej rozwija się także na rodzimym i już rozpoczęła współpracę z siecią prywatnych klinik Centrum Medyczne Damiana. – W przyszłości chcemy oczywiście rozwijać sieć współpracujących z nami placówek. Dlatego też, żeby spopularyzować naszą usługę medyczną, a tym samym zachęcić inne podmioty do włączenia aplikacji do repertuaru oferowanych usług, podjęliśmy szereg działań informacyjno-promocyjnych, skierowanych zarówno do ekspertów, jak i pacjentów – mówi Marek Noster, dyrektor marketingu i sprzedaży w Good Sleeper.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wirus odstrasza Polaków od zakupów w internecie. AliExpress ma problem

W lutym ruch na AliExpress z Polski był wyraźnie mniejszy niż miesiąc wcześniej. Spadek ...

List gończy za Łukaszenką. Hakerzy włamali się na stronę MSW

Prezydent Białorusi nie może mówić o dobrej passie. Tym razem hakerzy umieścili list gończy ...

Microsoft oskarżony o korupcję. Zapłaci gigantyczną karę

Microsoft zapłaci 25 milionów dolarów kary za naruszenie amerykańskiego prawa antykorupcyjnego. Firma naruszyła Foreign ...

Państwowi giganci chcą, by startupy rozwiązały ich problemy

12 września ruszy rządowy konkurs, wzorowany na amerykańskim DARPA, gdzie projekty dla armii prezentują ...

Roboty potrafią już tańczyć. I to jak!

Roboty firmy Boston Dynamics – Atlas, pies-robot Spot i Handle zatańczyły do przeboju z ...

Nie tylko narzędzia, ale i kultura organizacyjna liczą się w pracy zdalnej

Przejście na przymusowy home office nie było dla nas trudne. Mogliśmy od razu zająć ...