Aż 90 proc. funduszy private equity i venture capital mimo pandemii i światowej recesji ocenia swoją sytuację jako stabilną (66 proc.) lub rokującą poprawę (24 proc.).
– O branży PE mówi się jak o papierku lakmusowym polskiej gospodarki. Wyniki badania, które przeprowadziliśmy, dowodzą odporności funduszy – mówi Piotr Dalak, associate partner w JP Weber.
W badaniu „Barometr branży PE i VC”, opracowanym przez JP Weber i Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych, wzięły udział fundusze PE i VC aktywnie działające nad Wisłą. Niemal wszystkie (95 proc.) wskazują, że sytuacja gospodarcza w kraju się pogarsza, równocześnie co piąty spodziewa się zwrotu z inwestycji (47 proc. liczy na podobny poziom zwrotu co w 2019 r.). Równocześnie jednak 44 proc. badanych obawia się zmniejszenia budżetów na nowe inwestycje. Mimo to wyniki pozwalają na optymizm. 46 proc. funduszy wskazuje bowiem, że pandemia nie wpłynęła na decyzje związane z ich działalnością, kolejne 28 proc. mówi, iż dostrzega ten wpływ w niewielkim stopniu.
CZYTAJ TAKŻE: Startupy 2021. O tych spółkach może być głośno w tym roku
Czynniki, które fundusze PE i VC wskazywały jako mające największy wpływ na liczbę dokonywanych inwestycji, to sytuacja gospodarcza (53 proc.) i sytuacja polityczna (15 proc.). Dlatego uzasadnione wydawały się obawy związane z sytuacją branży, zwłaszcza w kontekście prognozowanej recesji w 2020 r. Finalnie dobre zamknięcie ub. r. to wynik wzmożonej aktywności inwestycyjnej w II połowie roku. Niemal co czwarty ankietowany w III kwartale analizował więcej projektów niż jeszcze w II kwartale.
– Aktywność funduszy może wzrosnąć w kolejnych kwartałach, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że ponad połowa badanych uznaje, iż aktualne wyceny spółek w Polsce są zawyżone. Niemal co trzeci fundusz wskazał, że to właśnie atrakcyjne wyceny mają wpływ na liczbę dokonywanych inwestycji. Spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią i jego wpływ na branże to szansa dla funduszy na większą stopę zwrotu w przyszłości – zaznacza Piotr Kucharczyk, współautor raportu.
CZYTAJ TAKŻE: Startupy 2021. Które polskie spółki będą warte miliard dolarów
Fundusze PE wskazują, że zawyżona wycena spółek jest widoczna w branżach: IT (69 proc.), handlu detalicznym i e-commerce (62 proc.) oraz segmencie opieki zdrowotnej (56 proc.). Z kolei VC wskazywały w tym wypadku na gaming (90 proc.), fintechy (70 proc.) oraz segment sztucznej inteligencji (70 proc.).
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.