RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 26.12.2024 03:01 Publikacja: 09.03.2022 13:42
Uchodźcy z Ukrainy na przejściu granicznym w Medyce.
Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz
W efekcie, dzięki założeniu tzw. cyfrowej tożsamości, będą mogli korzystać ze wszelkich e-usług, jakie oferuje polska administracja, na takich samych zasadach jak polscy obywatele. Zmiany takie zapisano w projekcie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Zgodnie z nim PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamości osoby w oparciu o dostępne dokumenty, jak np. paszport, dowód osobisty, ale też prawo jazdy, czy nawet inny dokument ze zdjęciem. I dotyczy to również dokumentów unieważnionych, które jednak umożliwią ustalenie tożsamości. Co więcej, procedura ta znajdzie zastosowanie nawet w przypadku osób, które przekroczyły granicę bez dokumentów – w takiej sytuacji na podstawie stosownego oświadczenia wnioskodawcy. PESEL i dostęp do profilu zaufanego uchodźcy otrzymają w jednym okienku w urzędzie gminy.
Wraz z rozwojem technologii i boomem na sztuczną inteligencję jest ona używana także przy atakach hakerskich. Dobra wiadomość jest taka, że jej możliwości można wykorzystać również w cyberobronie.
W celu identyfikacji obszarów do zastosowania generatywnej AI, szacowania ryzyka projektów i zapewnienia bezpieczeństwa tego rodzaju rozwiązaniom PZU powołało specjalny zespół GPT Lab. Firma testuje również na potrzeby wewnętrzne Asystenta AI, który zwiększy efektywność i jakość pracy.
Sprzedawcy prądu w świecie online chcą być jak bankowość elektroniczna. Nie mają wyjścia, bo dostarczają usługi klientom przyzwyczajonym do wygody i szybkości w załatwianiu formalności.
Około 85 proc. Polaków korzysta z internetu, ale bycie online dla wielu stało się męczące. Z badań firmy NordVPN wynika, iż 30 proc. internautów z chęcią zdecydowałaby się na usunięcie swoich danych z sieci, gdyby miało taką możliwość.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
NordLayer, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, opracowała ranking miejsc, które najbardziej sprzyjają pracy z domu, czy też w trakcie tzw. workation (łączenie wakacji z pracą).
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Instytut Polonika sfinansował prace zabezpieczające w Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy, które mieści się we Lwowie w dawnym klasztorze bernardynów. Znajdują się w nim dokumenty dotyczące historii Polski.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Robert Fico pisze w mediach społecznościowych o zapewnieniach Władimira Putina, dotyczących gotowości do dalszego dostarczania gazu na Zachód.
Grzegorz Gauden – polski dziennikarz prasowy i radiowy, działacz opozycji w okresie PRL, a w latach 2004–2006 redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” – otrzymał odznaczenie „Za odwagę intelektualną”, przyznawane od 25 lat przez pismo społeczno-literackie „Ї”.
Zdjęcia satelitarne pokazują, że Korea Północna zwiększa przepływ broni do Rosji, informuje "Wall Street Journal".
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Posiadaniu broni atomowej przez Ukrainę sprzeciwia się 20 proc. badanych – wynika z sondażu, który przeprowadzony został przez Międzynarodowy Kijowski Instytut Socjologii.
Drony, rakiety balistyczne, atak cybernetyczny i ofensywa niemalże na całej linii frontu. – Czekają nas bardzo ciężkie cztery tygodnie – komentuje dla „Rzeczpospolitej” ukraiński ekspert wojskowy.
Już od ponad tysiąca dni Ukraina broni się przed rosyjską agresją.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas