Aktualizacja: 24.11.2024 23:04 Publikacja: 09.03.2022 13:42
Uchodźcy z Ukrainy na przejściu granicznym w Medyce.
Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz
W efekcie, dzięki założeniu tzw. cyfrowej tożsamości, będą mogli korzystać ze wszelkich e-usług, jakie oferuje polska administracja, na takich samych zasadach jak polscy obywatele. Zmiany takie zapisano w projekcie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Zgodnie z nim PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamości osoby w oparciu o dostępne dokumenty, jak np. paszport, dowód osobisty, ale też prawo jazdy, czy nawet inny dokument ze zdjęciem. I dotyczy to również dokumentów unieważnionych, które jednak umożliwią ustalenie tożsamości. Co więcej, procedura ta znajdzie zastosowanie nawet w przypadku osób, które przekroczyły granicę bez dokumentów – w takiej sytuacji na podstawie stosownego oświadczenia wnioskodawcy. PESEL i dostęp do profilu zaufanego uchodźcy otrzymają w jednym okienku w urzędzie gminy.
Wraz z rozwojem technologii i boomem na sztuczną inteligencję jest ona używana także przy atakach hakerskich. Dobra wiadomość jest taka, że jej możliwości można wykorzystać również w cyberobronie.
W celu identyfikacji obszarów do zastosowania generatywnej AI, szacowania ryzyka projektów i zapewnienia bezpieczeństwa tego rodzaju rozwiązaniom PZU powołało specjalny zespół GPT Lab. Firma testuje również na potrzeby wewnętrzne Asystenta AI, który zwiększy efektywność i jakość pracy.
Sprzedawcy prądu w świecie online chcą być jak bankowość elektroniczna. Nie mają wyjścia, bo dostarczają usługi klientom przyzwyczajonym do wygody i szybkości w załatwianiu formalności.
Około 85 proc. Polaków korzysta z internetu, ale bycie online dla wielu stało się męczące. Z badań firmy NordVPN wynika, iż 30 proc. internautów z chęcią zdecydowałaby się na usunięcie swoich danych z sieci, gdyby miało taką możliwość.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
NordLayer, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, opracowała ranking miejsc, które najbardziej sprzyjają pracy z domu, czy też w trakcie tzw. workation (łączenie wakacji z pracą).
Od trzech lat, bez trzech miesięcy, Ukraina broni się przed rosyjską agresją. W sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski podczas międzynarodowej konferencji poświęconej żywności "Zboże z Ukrainy" wypowiedział się na temat ewentualnego terminu zakończenia konfliktu. Jego zdaniem "Ukraina ma szansę, aby zakończyć wojnę w przyszłym roku".
„Czy Europa bez pomocy USA jest w stanie Pani/Pana zdaniem udzielić Ukrainie pomocy wystarczającej do stawiania oporu Rosji?” - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Umorzenie czwartej raty podatku rolnego jest postulatem rolników, którzy w sobotę rano blokują przejście w Medyce. – Czy Polska panuje nad swoimi granicami? Polski biznes na tym nie zyskuje, rolnicy też nie. "Tylko Rosja" - oburzają się Ukraińcy.
„Jak ocenia Pani/Pan decyzję USA o zgodzie na atakowanie amerykańską bronią celów w głębi Rosji przez Ukrainę?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie poinformowali Ukraińców o zgodzie na atakowanie celów w głębi Rosji bronią dostarczaną przez USA 12 listopada.
Nie spodziewam się, że dojdzie do przełamania frontu w takim klasycznym znaczeniu tego słowa, że w ciągu kilku dni Rosjanie wejdą na kilkadziesiąt kilometrów w ukraińską głębię – prognozuje analityk wojskowości Konrad Muzyka z Rochan Consulting.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyjaśnił ostatecznie, jak wyglądała kwestia poinformowania USA z 30-minutowym wyprzedzeniem o wystrzeleniu pocisku balistycznego Oriesznik, który 21 listopada spadł na zakład przemysłu obronnego w Dnieprze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas