Apple żegna się z Intelem i sprawdzi czy myjesz ręce

Efektowna siedziba Apple,a w Kalifornii
Shutterstock

Apple Worldwide Developers Conference (WWDC) to jedno z tych wydarzeń, na które fani sprzętów z logo nadgryzionego jabłka co roku czekają z wypiekami na twarz.

Zakończona właśnie konferencja dla deweloperów tym razem nie przyniosła jednak ani ekscytujących nowości, ani wielkich zmian w ekosystemie Apple. Firma kierowana przez Tima Cooka ogłosiła natomiast kilka ciekawych informacji.

Ta kluczowa, jak się wydaje, to fakt, że Apple rezygnuje z usług Intela. W swoich komputerach gigant będzie korzystał z mikroprocesorów konkurencyjnej firmy – AMD. Układy x86 od Intela w Mac’ach odchodzą więc do historii. W ciągu dwóch lat praktycznie wszystkie komputery sprzedawane przez koncern z Cupertino zamienią procesory na układy Apple oparte na architekturze ARM.

Andrew Harrer/Bloomberg

Kolejna istotna informacja, jaką przyniosło WWDC 2020, to narodziny Big Sur, czyli nowego systemu operacyjnego dla Mac’ów. Zmiany mają głównie charakter wizualny i sprowadzają się do upodobnienia macOS do nowoczesnego systemu dla iPad-ów. Nowością jest również kolejna odsłona systemu operacyjnego dla iPone’ów. Co zaskakujące, dopiero teraz Apple – dzięki iOS 14 – wprowadza w swoich smartfonach widżety („kafelki” dostępne w różnych rozmiarach będzie można przeciągać na główny ekran i umieszczać przy ikonach aplikacji). To od bardzo dawna oczekiwane rozwiązanie, podobnie jak zresztą umożliwienie przez Apple ustawienia w iPhone’ach domyślnej przeglądarki innej niż Safari i alternatywnej poczty e-mail (np. Gmail). Dopiero teraz gigant z Cupertino zdecydował się na taki ruch.

Z innych informacji, jakie pojawiły się na WWDC 2020 warto wspomnieć choćby o widoku w mapach Apple dedykowanym rowerzystom (nawigacja przystosowana do osób poruszających się jednośladem), czy posiadaczom pojazdów elektrycznych (pokazywana lokalizacja stacji ładowania), a także o rozwiązaniu, które via NFC, pozwala otworzyć i uruchomić samochód (na razie taki cyfrowy kluczyk, dostępny poprzez Apple Wallet, działa w BMW serii 5). Wśród nowości jest także ciekawa funkcjonalność watchOS 7, systemu operacyjnego dla „smart” zegarka Apple Watch, która jest w stanie wykryć kiedy myjemy ręce. Jak podkreślał Jeff Williams, wiceprezes Apple, ta nowa funkcja w czasach pandemii może być szczególnie przydatna.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wyciekły dane z popularnego polskiego sklepu internetowego

Sklep Morele.net przyznał się do wycieku danych klientów i ostrzega ich przed możliwymi konsekwencjami. ...

Wyłudzają pieniędze w mediach społecznościowych

Operator systemu płatności Blik zwraca uwagę na kradzieże kont w mediach społecznościowych służące wyłudzaniu ...

Wielka fuzja w branży Hi-Fi. Gigant wchodzi w luksus

Sound United, grupa zrzeszająca takie globalne marki, jak Denon, Polk Audio, Marantz, Definitive Technology, ...

Koniec wsparcia Windows 7. Hakerzy zacierają ręce

Po dziesięciu latach Microsoft kończy ze wsparciem Windows 7. Od 15 stycznia 2020 r. ...

Boom na słuchawki. Szczególnie jedna kategoria

Sprzedaż urządzeń audio, zwłaszcza tych na– i dousznych, wystrzeliła. Jak wynika z danych firmy ...

Tinder ma konkurencję. Portal randkowy dla krów hitem

Brytyjski startup Hectare zaprezentował nową aplikację randkową. Jest niezwykle popularna wśród rolników. Pozwala im ...