Apple żegna się z Intelem i sprawdzi czy myjesz ręce

Efektowna siedziba Apple,a w Kalifornii
Shutterstock

Apple Worldwide Developers Conference (WWDC) to jedno z tych wydarzeń, na które fani sprzętów z logo nadgryzionego jabłka co roku czekają z wypiekami na twarz.

Zakończona właśnie konferencja dla deweloperów tym razem nie przyniosła jednak ani ekscytujących nowości, ani wielkich zmian w ekosystemie Apple. Firma kierowana przez Tima Cooka ogłosiła natomiast kilka ciekawych informacji.

Ta kluczowa, jak się wydaje, to fakt, że Apple rezygnuje z usług Intela. W swoich komputerach gigant będzie korzystał z mikroprocesorów konkurencyjnej firmy – AMD. Układy x86 od Intela w Mac’ach odchodzą więc do historii. W ciągu dwóch lat praktycznie wszystkie komputery sprzedawane przez koncern z Cupertino zamienią procesory na układy Apple oparte na architekturze ARM.

Andrew Harrer/Bloomberg

Kolejna istotna informacja, jaką przyniosło WWDC 2020, to narodziny Big Sur, czyli nowego systemu operacyjnego dla Mac’ów. Zmiany mają głównie charakter wizualny i sprowadzają się do upodobnienia macOS do nowoczesnego systemu dla iPad-ów. Nowością jest również kolejna odsłona systemu operacyjnego dla iPone’ów. Co zaskakujące, dopiero teraz Apple – dzięki iOS 14 – wprowadza w swoich smartfonach widżety („kafelki” dostępne w różnych rozmiarach będzie można przeciągać na główny ekran i umieszczać przy ikonach aplikacji). To od bardzo dawna oczekiwane rozwiązanie, podobnie jak zresztą umożliwienie przez Apple ustawienia w iPhone’ach domyślnej przeglądarki innej niż Safari i alternatywnej poczty e-mail (np. Gmail). Dopiero teraz gigant z Cupertino zdecydował się na taki ruch.

Z innych informacji, jakie pojawiły się na WWDC 2020 warto wspomnieć choćby o widoku w mapach Apple dedykowanym rowerzystom (nawigacja przystosowana do osób poruszających się jednośladem), czy posiadaczom pojazdów elektrycznych (pokazywana lokalizacja stacji ładowania), a także o rozwiązaniu, które via NFC, pozwala otworzyć i uruchomić samochód (na razie taki cyfrowy kluczyk, dostępny poprzez Apple Wallet, działa w BMW serii 5). Wśród nowości jest także ciekawa funkcjonalność watchOS 7, systemu operacyjnego dla „smart” zegarka Apple Watch, która jest w stanie wykryć kiedy myjemy ręce. Jak podkreślał Jeff Williams, wiceprezes Apple, ta nowa funkcja w czasach pandemii może być szczególnie przydatna.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Smartfony z giętkimi ekranami. Czy skuszą klientów?

Urządzenia ze składanym wyświetlaczem trafią w tym roku do blisko 2 mln klientów – ...

Ten startup zarabia na wirusie. Jego pojazdy nie potrzebują kierowcy

Chiński startup Neolix, który zajmuje się produkcją autonomicznych pojazdów dostawczych, poinformował, że w ciągu ...

Netflix testuje nową funkcję. Dla robiących kilka rzeczy na raz

Netflix właśnie testuje ciekawą funkcję. Chodzi o „wyskakujący odtwarzacz”, czyli okno typu pop-out. Nowe ...

Sukces Hyper Poland w Wielkiej Brytanii

Polski startup technologiczny Hyper Poland przeprowadził udaną rundę finansowania poprzez brytyjską platformę crowdfundingu udziałowego ...

Smartfony i popyt z Azji pociągną polskich producentów gier. Branża wciąż kwitnie

Większość notowanych na warszawskiej giełdzie producentów gier w ubiegłym roku potaniała, to wciąż rządzą ...

Sztuczna inteligencja uratuje pszczoły

W Wielkiej Brytanii uruchomiono pierwszą na świecie sieć inteligentnych uli, wykorzystującą sztuczną inteligencję (AI) ...