Wiele konsumenckich urządzeń elektronicznych zawiera elementy, takie jak magnesy oraz podzespoły i moduły radiowe, których działanie emituje pola elektromagnetyczne, które mogą zakłócać działanie urządzeń medycznych – informuje koncern.

CZYTAJ TAKŻE: Nowości od Apple. Dlaczego znów nie dla Polaków?

Na liście produktów Apple, których powinny unikać osoby z rozrusznikami  serca znalazły się te, które zawierają w sobie magnesy: słuchawki AirPods, AirPods Pro, AirPods Max oraz dołączone do nich ładowarki, także te bezprzewodowe; Apple Watch wraz z akcesoriami i ładowarkami; głośniki HomePod; wszystkie iPady wraz z akcesoriami takimi jak klawiatury; iPhone 12 oraz pasujące do niego akcesoria MagSafe; słuchawki Beats oraz komputery: Mac mini, Mac Pro, MacBook Air, MacBook Pro, iMac oraz Apple Pro Display XDR.

Koncern przedstawił listę produktów potencjalnie niebezpiecznych dla osób z rozrusznikami, po tym jak American Heart Association potwierdził w specjalnym raporcie, że magnesy stosowane w smartfonach z serii iPhone 12 mogą wywoływać zakłócenia pracy takich urządzeń jak rozruszniki serca czy defibrylatory. Apple informowało o zagrożeniu już wcześniej, ostrzegając użytkowników. Badanie przeprowadzone przez kardiologów z instytutu Henry Ford Heart and Vascular Institute potwierdziło, że magnesy są w stanie zakłócić prace urządzeń medycznych.

Podczas doświadczenia zbliżyli iPhone 12 Pro do wszczepionego defibrylatora. Urządzenie przestało działać, co widać było na zewnętrznym programatorze. Problem zniknął, gdy smartfon odsunięto.

CZYTAJ TAKŻE: Panika w Google, Apple i Facebooku. Ona da im popalić

Apple ostrzega, że w celu uniknięcia potencjalnych zakłóceń należy produkty z listy przedstawionej przez koncern trzymać w przynajmniej 15-centymetrowej odległości i 30-centymetrowej w przypadku ładowania bezprzewodowego. Zaleca również kontakt z lekarzem lub producentem urządzenia medycznego, by sprawdzić czy nadal działa ono prawidłowo.