Reklama
Rozwiń

E-odpady trują planetę, a zawierają prawdziwe skarby

Ilość „produkowanych” rocznie odpadów elektrycznych i elektronicznych – od pralek i tosterów po tablety, smartfony i urządzenia GPS – wzrośnie do 74 milionów ton do 2030 roku. Tylko 17 proc. odpadów podawanych jest recyklingowi.

Publikacja: 18.10.2022 01:43

Tylko 17 proc. e-odpadów podawanych jest recyklingowi

Tylko 17 proc. e-odpadów podawanych jest recyklingowi

Foto: AdobeStock

Na całym świecie jest 16 miliardów telefonów komórkowych, a w tym roku 5,3 miliarda zostanie wyrzuconych – ocenia międzynarodowe forum zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE). Wiele osób trzyma stare telefony albo wyrzuca, zamiast poddawać je recyklingowi. A to wierzchołek góry lodowej, bo w grę wchodzą inne liczne rodzaje urządzeń elektronicznych.

– Ludzie zwykle nie zdają sobie sprawy, że wszystkie te pozornie nieistotne przedmioty mają dużą wartość i razem na poziomie globalnym reprezentują ogromne ilości – mówi dyrektor generalny WEEE Pascal Leroy, cytowany przez BBC. Przeciętne gospodarstwo domowe w Wielkiej Brytanii mogłoby zarobić na niechcianej elektronice 200 funtów – obliczyła organizacja Material Focus.

Połowa brytyjskich gospodarstw domowych ma co najmniej jedno nieużywane urządzenie elektroniczne, a kolejne 45 proc. od dwóch do pięciu.

Magdalena Charytanowicz z WEEE dodaje, że urządzenia te oferują wiele ważnych zasobów, które można wykorzystać w produkcji nowych urządzeń elektronicznych lub innego sprzętu, takiego jak turbiny wiatrowe, baterie samochodów elektrycznych lub panele słoneczne – wszystkie kluczowe dla zielonej, cyfrowej transformacji do społeczeństw niskoemisyjnych.

Czytaj więcej

Finowie odnowią zużyte ubrania. To ekologiczny przełom

Jak zwraca uwagę BBC, cenne pierwiastki, które nie są wydobywane z odpadów, muszą być wydobywane – przy dużych kosztach środowiskowych. Ich dostawy zaburzyła też pandemia, a teraz wojna w Ukrainie.

– W smartfonie znajduje się około 30 różnych pierwiastków, a wiele z nich jest bardzo rzadkich – mówi Elisabeth Ratcliffe z Royal Society of Chemistry. Np. ind jest stosowany w unikalnym związku zwanym tlenkiem cyny i indu, który jest niezbędny dla ekranów dotykowych, ponieważ przewodzi energię elektryczną i jest przezroczysty. – Jest również używany w panelach słonecznych i mikrochipach, będziemy więc potrzebować go dużo w przyszłości – tłumaczy Elisabeth Ratcliffe. – Na Ziemi nie ma go zbyt wiele i potrzeba kilograma rudy, aby wydobyć tylko kilka miligramów indu.

Ten pierwiastek podobnie jak tantal może wyczerpać się w ciągu stulecia. Tantal stosuje się w implantach chirurgicznych, łopatkach turbin, dyszach rakietowych, ale i w aparatach słuchowych i rozrusznikach serca.

Bardzo poszukiwane są też gal, stosowany w termometrach medycznych, dio-dach LED i panelach słonecznych czy też itr, wykorzystywany w oświetleniu LED, obiektywach aparatów fotograficznych oraz przy leczeniu niektórych nowotworów.

– Co więcej, większość z tych urządzeń jest pokryta plastikiem, który można poddać recyklingowi – przekonuje Elisabeth Ratcliffe.

Wraz z rosnącym popytem i zależnością od mniejszych urządzeń i bardziej wyrafinowanej technologii, będzie tylko więcej odpadów do recyklingu. Producenci muszą myśleć o całym cyklu życia urządzenia na etapie projektowania – tak, aby urządzenia były w pełni nadające się do recyklingu. Wszyscy możemy pomóc, np. opóźniając wymianę telefonu.

Gadżety
Wielki sukces inteligentnych pierścieni. Tę technologię pokochały gwiazdy
Gadżety
Pielucha dla heavymetalowców wyprzedała się w 24 godziny. Idealna na koncert
Gadżety
Ekran na całą ścianę. Jak telewizory XXL podbijają polskie domy
Gadżety
Gdzie na zakupy w Cyber Monday? Polacy ruszyli po gadżety czy wyjazdy turystyczne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Gadżety
Polacy ruszyli na Black Friday. Gdzie i na jakie promocje można liczyć? Na co uważać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku