Reklama
Rozwiń

E-odpady trują planetę, a zawierają prawdziwe skarby

Ilość „produkowanych” rocznie odpadów elektrycznych i elektronicznych – od pralek i tosterów po tablety, smartfony i urządzenia GPS – wzrośnie do 74 milionów ton do 2030 roku. Tylko 17 proc. odpadów podawanych jest recyklingowi.

Publikacja: 18.10.2022 01:43

Tylko 17 proc. e-odpadów podawanych jest recyklingowi

Tylko 17 proc. e-odpadów podawanych jest recyklingowi

Foto: AdobeStock

Na całym świecie jest 16 miliardów telefonów komórkowych, a w tym roku 5,3 miliarda zostanie wyrzuconych – ocenia międzynarodowe forum zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE). Wiele osób trzyma stare telefony albo wyrzuca, zamiast poddawać je recyklingowi. A to wierzchołek góry lodowej, bo w grę wchodzą inne liczne rodzaje urządzeń elektronicznych.

– Ludzie zwykle nie zdają sobie sprawy, że wszystkie te pozornie nieistotne przedmioty mają dużą wartość i razem na poziomie globalnym reprezentują ogromne ilości – mówi dyrektor generalny WEEE Pascal Leroy, cytowany przez BBC. Przeciętne gospodarstwo domowe w Wielkiej Brytanii mogłoby zarobić na niechcianej elektronice 200 funtów – obliczyła organizacja Material Focus.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Gadżety
Apple chce zmienić zasady gry. Nowe urządzenie uderzy w smartfony i słuchawki
Gadżety
Wyścig się rozpoczął. Realme GT 7 Dream Edition – smartfon inspirowany Formułą 1
Gadżety
Polacy w domach trzymają prawdziwy skarb. Nieużywaną elektronikę
Gadżety
Popularne urządzenia Apple czeka rewolucja. Wyciekły informacje
Gadżety
Z Apple'a wyciekły informacje o nowym modelu. To ma być rewolucja w iPhone'ach