Amazon zamienił pracę w grę. Są kontrowersje

Bloomberg

Gigant handlowy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadza eksperyment w swoich oddziałach mający na celu zamianę nużących zadań magazynierów w gry wideo.

Nie jest tajemnicą, że praca w magazynie związana jest z powtarzalnością działań, jakie pracownik musi wykonać, dlatego potentat z USA proponuje innowacyjne rozwiązanie dla pracowników. Ich praca ma być transferowana na ekrany znajdujące się przy ich stanowiskach w postaci gier wideo.

Rozgrywka przypomina nieco Tetris tyle, że przy użyciu prawdziwych pudełek z zamówieniami od klientów portalu. “Gracze” zdobywają punkty, te z kolei przekładają się na wirtualne odznaki, pewnego rodzaju uhonorowanie wykonania działań w określonym czasie.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon będzie prześwietlać ciała klientów. Zapłaci za to

Takie działania nie są nowością wśród pracodawców. Całe zjawisko nazwane zostało grywalizacją, czyli wdrożeniem elementów znanych z gier wideo do środowiska pracy. Przed Amazonem na podobny pomysł wpadł Uber, oferując kierowcom dodatki pieniężne za wykonanie określonej liczby kursów w tygodniu, jednak z amerykańskich sieci sklepów wprowadziła z kolei grywalizację w pracy kasjerów, przyśpieszając tym samym skanowanie produktów i tempo ich pracy. Istnieją też firmy, które przeniosły pomysły zaczerpnięte wprost z gier fabularnych do prywatnego życia swoich pracowników. Polega to na przykład na zdobywaniu osiągnięć sportowych, co przekłada się na lepsze zdrowie zatrudnionych, tym samym firma może zaoszczędzić duże sumy na opiece zdrowotnej.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon stworzył inteligentny… dzwonek do drzwi. To bat na złodziei

W raporcie opublikowanym przez „The Washington Post” znaleźć możemy jednak głosy ostrzegające przed nadmiernym wykorzystaniem grywalizacji w miejscu pracy. Jane McGonigal, projektantka gier wideo, specjalizująca się w tej tematyce, mówi o krótkotrwałości satysfakcji płynącej z rywalizacji wśród pracowników. Z początku fajnie jest porównywać się z innymi, jest to nawet powód do przechwałek, ale gdy tylko grupa pracowników zacznie odstawać od ogółu, reszta zatrudnionych może zniechęcić się do gry i nie uczestniczyć więcej w tym “wyścigu”.

CZYTAJ TAKŻE: Pracownicy polskiego Amazona żądają podwojenia płac. Grożą strajkiem

Kierownictwo Amazona zapewnia jednak, że pracownicy nie biorący udziału w grach nie są w żaden sposób dyskryminowani czy karani. Wiadomym jest przecież, że pracownicy potentata są monitorowani na wielu płaszczyznach i wyniki z gier są tylko dodatkiem do prowadzonych przez hegemona statystyk dotyczących efektywności pracy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Soros oskarża Trumpa o spiskowanie z Facebookiem

Miliarder uważa, że Donald Trump i Facebook walczą razem o reelekcję prezydenta USA. Znany ...

Oszczędne monitory z odpadów przyszłością elektroniki

Holenderska firma Philips pokazała w Warszawie swój proekologiczny monitor skonstruowany w 85 proc. z ...

Dron uderzył w policyjny helikopter. Surowa kara?

Mieszkaniec Kalifornii Andrew Hernandez został przez sąd uznany winnym „prowadzenia niebezpiecznych operacji” w powietrzu. ...

Spółki technologiczne z Europy idą na giełdę. Amerykanie mają apetyt

Co najmniej kilkadziesiąt spółek technologicznych z Europy rozważa debiut na giełdzie. W USA trwa ...

Tysiące aplikacji na Androida kradnie dane użytkowników

Około 1300 aplikacji nielegalnie omija mechanizmy zabezpieczające, aby uzyskać dostęp do m.in. geolokalizacji, czy ...

Dwucyfrowy wzrost sprzedaży muzyki. Napędza streaming i polscy twórcy

W pierwszym półroczu 2019 r. polski rynek muzyczny wzrósł o ponad 10 proc., osiągając ...