Amazon zamienił pracę w grę. Są kontrowersje

Bloomberg

Gigant handlowy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadza eksperyment w swoich oddziałach mający na celu zamianę nużących zadań magazynierów w gry wideo.

Nie jest tajemnicą, że praca w magazynie związana jest z powtarzalnością działań, jakie pracownik musi wykonać, dlatego potentat z USA proponuje innowacyjne rozwiązanie dla pracowników. Ich praca ma być transferowana na ekrany znajdujące się przy ich stanowiskach w postaci gier wideo.

Rozgrywka przypomina nieco Tetris tyle, że przy użyciu prawdziwych pudełek z zamówieniami od klientów portalu. “Gracze” zdobywają punkty, te z kolei przekładają się na wirtualne odznaki, pewnego rodzaju uhonorowanie wykonania działań w określonym czasie.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon będzie prześwietlać ciała klientów. Zapłaci za to

Takie działania nie są nowością wśród pracodawców. Całe zjawisko nazwane zostało grywalizacją, czyli wdrożeniem elementów znanych z gier wideo do środowiska pracy. Przed Amazonem na podobny pomysł wpadł Uber, oferując kierowcom dodatki pieniężne za wykonanie określonej liczby kursów w tygodniu, jednak z amerykańskich sieci sklepów wprowadziła z kolei grywalizację w pracy kasjerów, przyśpieszając tym samym skanowanie produktów i tempo ich pracy. Istnieją też firmy, które przeniosły pomysły zaczerpnięte wprost z gier fabularnych do prywatnego życia swoich pracowników. Polega to na przykład na zdobywaniu osiągnięć sportowych, co przekłada się na lepsze zdrowie zatrudnionych, tym samym firma może zaoszczędzić duże sumy na opiece zdrowotnej.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon stworzył inteligentny… dzwonek do drzwi. To bat na złodziei

W raporcie opublikowanym przez „The Washington Post” znaleźć możemy jednak głosy ostrzegające przed nadmiernym wykorzystaniem grywalizacji w miejscu pracy. Jane McGonigal, projektantka gier wideo, specjalizująca się w tej tematyce, mówi o krótkotrwałości satysfakcji płynącej z rywalizacji wśród pracowników. Z początku fajnie jest porównywać się z innymi, jest to nawet powód do przechwałek, ale gdy tylko grupa pracowników zacznie odstawać od ogółu, reszta zatrudnionych może zniechęcić się do gry i nie uczestniczyć więcej w tym “wyścigu”.

CZYTAJ TAKŻE: Pracownicy polskiego Amazona żądają podwojenia płac. Grożą strajkiem

Kierownictwo Amazona zapewnia jednak, że pracownicy nie biorący udziału w grach nie są w żaden sposób dyskryminowani czy karani. Wiadomym jest przecież, że pracownicy potentata są monitorowani na wielu płaszczyznach i wyniki z gier są tylko dodatkiem do prowadzonych przez hegemona statystyk dotyczących efektywności pracy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Biały Dom chce walczyć z cenzurą w mediach społecznościowych

Prezydent Trump zachęca do dzielenia się przypadkami, w których poglądy stały się powodem zablokowania ...

Konrad Spoczyński: Jak przetrwać i nie dać o sobie zapomnieć

Błędem, który w tej trudnej sytuacji łatwo popełnić, jest ograniczenie kosztów na wszystkich frontach ...

Marsjańska rakieta Elona Muska uszkodzona

Prototyp statku Starship budowany rzez SpaceX uległ awarii podczas naziemnego testu pod maksymalnym ciśnieniem. ...

Impact`19. Nadchodzi okres szybkich zmian technologicznych

Wszechobecna sztuczna inteligencja, biotechnologia, blockchain, wirtualna rzeczywistość czy komputery kwantowe – to część z ...

Polski grafen wciąż ma szansę

Potrzebna jest strategiczna decyzja, czy jako kraj chcemy zajmować się tą technologią na poważnie, ...