Czas na chińskiego Androida. Premiera Hongmeng już w piątek?

Hongmeng to wielka nadzieja Chińczyków
shutterstock

Huawei, prawdopodobnie już w piątek na konferencji dla deweloperów HDC 2019 w Donggua, zaprezentuje swój system operacyjny Hongmeng OS. Chińczycy chcą się uniezależnić od androida Google`a, ale z niego nie zrezygnują.

Chiński gigant technologiczny już od kilku lat pracuje nad własnym systemem operacyjnym. Jednak w tym roku prace przyśpieszyły w związku umieszczeniem w maju firmy na czarnej liście handlowej (przedsiębiorstwa, z którymi amerykańskie spółki nie mogą współpracować) przez prezydenta Donalda Trumpa. Uznał on wówczas Huawei za potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Nałożone sankcje zmusiłyby amerykańskie firmy w tym m.in. Google (właściciel Androida) do zerwania współpracy z chińskim koncernem, co skutkuje utratą wsparcia dla Huawei.

CZYTAJ TAKŻE: Huawei zarejestrował nowy system operacyjny. Zastąpi Androida?

Gdyby ten scenariusz stał się rzeczywistością, telefony chińskiego giganta straciłby możliwość do m.in. pobierania aplikacji ze sklepu Play, czyli stałby się praktycznie bezużyteczne. Jednak na ostatnim szczycie G20 w Osace Donald Trump zadeklarował, że złagodzi restrykcje wobec Huawei. Prezydent zgodził się również na wznowienie dostaw, ale tylko tych produktów, które nie wiążą się z możliwym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego.

Mimo pojawienia się szansy na zakończenie sporu, Huawei nie porzucił zamiaru wprowadzenia swojego autorskiego OS. Tym bardziej, że okazał się bardziej odporny na skutki wojny z Waszyngtonem niż sądzono. Jego przychody wzrosły w drugim kwartale o 23 proc. w skali roku.

CZYTAJ TAKŻE: Wielka wojna o 5G. Kto wspiera Huawei, a kto Waszyngton

Jak podaje agencja Reuters, chiński gigant technologiczny testuje system Hongmeng nie tylko na urządzeniach IoT, czyli tzw. internetu rzeczy, ale również na smartfonach. Dodatkowo Chińczycy planują wprowadzić na rynek smartfon oparty tylko na ich własnym oprogramowaniu jeszcze w tym roku. Premiera planowana jest na IV kwartał 2019 roku. Telefon ma kosztować około 2 tys. juanów, czyli ok 1,1 tys. złotych. Pierwszym urządzeniem z oprogramowaniem Hongmeng będzie jednak Honor Smart Screen, czyli telewizor, który oprócz podstawowych funkcji będzie zarządzał systemem smart home. Hongmeng nie skupia się, jak pierwotnie przewidywano, jedynie na urządzeniach IoT, ale będzie działał na smartfonach, tabletach, jak i komputerach.

CZYTAJ TAKŻE: Steve Bannon o Huawei: Zamkniemy ich

Prezes Huawei Technologies Ren Zhengfei zapowiada natomiast, że amerykański Android nadal pozostaje głównym systemem operacyjnym używanym przez urządzenia mobilne Huawei, a Hongmeng OS wprowadzany będzie stopniowo i jest częścią długoterminowej strategii koncernu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tinder ma konkurencję. Portal randkowy dla krów hitem

Brytyjski startup Hectare zaprezentował nową aplikację randkową. Jest niezwykle popularna wśród rolników. Pozwala im ...

Koniec z łysinami? Teraz pomogą drukarki 3D

Naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego udało się opracować metodę, która ma sprawić, że operacja przeszczepu ...

Chiny chcą zakazać kopania bitcoina

To może być kolejny cios dla walut cyfrowych, które niedawno złapały drugi oddech. Chińskie ...

Polacy mają dużo roboty, ale mało robotów. Jesteśmy w ogonie

W porównaniu do innych krajów, polski przemysł obywa się niemal bez robotów – wynika ...

Instagram ma pomysł na walkę z dręczeniem w sieci

Popularny Instagram będzie pytał użytkowników, czy na pewno chcą wysłać komentarz. Cyberbullying jest jednym ...

Warszawska giełda przetestuje blockchain

GPW zapowiada inwestycje w technologię rozproszonych rejestrów. Ma być jak poligon doświadczalny tego typu ...