Reklama
Rozwiń

Rosyjski twórca komunikatora Telegram przegrał przed sądem w USA

Amerykański sąd nakazał spółce Telegram przekazanie Komisji ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) danych o operacjach bankowych firmy.

Publikacja: 14.01.2020 16:12

Rosyjski twórca komunikatora Telegram przegrał przed sądem w USA

Foto: Bloomberg

W styczniu 2020 roku SEC pozwał Telegram Group przed sąd południowego okręgu Nowego Jorku. Teraz sąd uznał pozew za zasadny – informuje dziennik „Wiedomosti”. Amerykanie chcą ustalić, na co były wydawane pieniądze zebrane przez Telegram od inwestorów na uruchomienie blockchainowej platformy TON i kryptowaluty Gram. Pieniądze zostały zebrane w dwóch turach miedzy styczniem a marcem 2018 roku. Telegram informował, że było to 1,7 mld dol.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjski Jobs, który się władzy nie kłania

Durow najpierw zgodził się przekazać Komisji wymagane informacje, a potem wycofał się z tego, proponując dane cząstkowe. SEC zareagował na to pozwem do sądu. Argumentował, że pełne dane są potrzebne do tzw. testu Howey’a. Pozwoli to na określenie, czy wirtualny pieniądz Gram jest papierem wartościowym.

""

Szef Telegram Group Paweł DurowBloomberg

Foto: cyfrowa.rp.pl

SEC uważa Gram za papier wartościowy i naciska, by stosowane wobec tego było tu ustawodawstwo o papierach wartościowych, w szczególności zapis zobowiązujący emitenta do ujawnienia informacji o kondycji finansowej firmy.

Także w styczniu SEC wysunął nowe oskarżenie wobec Telegramu. Firma miała jakoby sprzedawać tokeny już po zakończeniu IPO.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjski komunikator Telegram może zatopić Macrona. Kto za nim stoi?

Adwokaci Telegramu twierdzili, że sąd otrzymał wymagane dokumenty, w tym informacje o transakcjach. Uprzedzili, że udostępnienie dodatkowych danych będzie dla ochrony Telegramu zbyt obciążające i niebezpieczne.

Teraz Durow musi dane udostępnić SEC, jeżeli chce dalej działać na amerykańskim rynku. Czasu jest niewiele. Termin udostępnienia sąd ustalił na 26 lutego.

Globalne Interesy
Noclegowy gigant w kryzysie? Protesty i „aplikacja do wszystkiego"
Globalne Interesy
Ślub multimiliardera budzi kontrowersje. Protesty w Wenecji
Globalne Interesy
USA mogą wyłączyć Europę? Cyfrowy „guzik" Donalda Trumpa rozpala wyobraźnię
Globalne Interesy
Tesle bez kierowcy na drogach – i od razu problemy. Niepokojące nagrania
Globalne Interesy
USA oskarżają: Deepseek próbował nielegalnie zdobyć chipy i wspiera chińską armię