Sundar Pichai, prezes Alphabetu i Google`a
Bloomberg

Konglomerat Alphabet dołączył do ekskluzywnego grona firm wartych ponad bilion dolarów. Firma założona przez Larry’ego Page’a i Sergeya Brina, istnieje zaledwie 22 lata.

Jako pierwszy taką wartość osiągnął w sierpniu 2018 roku Apple, a zaraz po nim – we wrześniu – gigant handlu internetowego Amazon, choć obecnie jego kapitalizacja stopniała do ok. 930 mld dol. Z kolei Microsoft doszlusował do tej grupy w sierpniu 2019 roku (obecnie jest wart 1,3 mld), a jako ostatni – przed miesiącem – Saudi Aramco (1,2 mld). Oznacza to, że wśród pięciu bilionowych gigantów znajdują się aż cztery amerykańskie firmy technologiczne.

CZYTAJ TAKŻE: Założyciele Google oddają władzę. Prezesem Alphabet został Sundar Pichai

Alphabet rośnie szybko, korzystając z coraz większych globalnych wydatków na reklamę i marketing, a w ślad za tym idzie wycena. Oprócz Google’a w skład grupy wchodzi wiele firm, jak np. YouTube (przejęte w 2006 roku) czy Waymo, zajmujące się rozwojem pojazdów autonomicznych.

Na rozwoju koncernu korzystają menedżerowie. Prezes zarówno Alphabetu, jak i Google’a Sundar Pichai co prawda ma tylko 2 mln dol. rocznie pensji, ale przy spełnieniu celów firmy w latach 2020–2022 dostanie 150 mln dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Często kupujesz w internecie? Masz iPhone`a? Możesz zapłacić więcej

Linie lotnicze, agencje turystyczne i sklepy internetowe mogą oferować swoim klientom wyższe ceny na ...

Roboty pomogą farmerom przy uprawie pomidorów

Nowatorski robot ma ułatwić życie holenderskim hodowcom pomidorów. Urządzenie o nazwie Plantalyzer pozwoli przewidywać ...

Asseco rozpycha się w energetyce

Największa polska grupa informatyczna kupiła hiszpańską spółkę Tecsisa, która dostarcza rozwiązania IT dla sektora ...

Jak rejestrować domeny globalne bez pośredników

Tylko jedna firma w Polsce może świadczyć usługi rejestracji domen bez pośredników. Biorąc pod ...

Technowieści

Niemal każdy dzień przynosi ważne wydarzenia ze świata nowych technologii. Wyszukujemy najciekawsze. „Kursk” wypływa ...

Polskie firmy igrają z ogniem w sieci

Już niemal co druga polska firma zetknęła się z cyberzagrożeniami. Jednak na ich podejście ...