Porażka giganta. Google kończy z bezpłatnym internetem

Bloomberg

Google zamyka program „Station”, w ramach którego oferował bezpłatny dostęp do bezprzewodowego Internetu w krajach rozwijających się.

Usługa została uruchomiona w 2016 roku i dostępna była w Brazylii, Afryce Południowej, Nigerii, Tajlandii, Filipinach, Meksyku, Indiach, Indonezji i Wietnamie. Na decyzję o jego zakończeniu wpłynęła niska rentowność programu.

CZYTAJ TAKŻE: Niemiec oszukał Google. Stworzył sztuczny korek

W wypowiedzi dla amerykańskiego portalu „The Verge” rzecznik Google stwierdził, że rynek zmienił się znacząco od momentu uruchomienia usługi w 2016 roku, za sprawą rozpowszechnienia sieci 4G oraz malejących cen za wykorzystanie danych komórkowych. Wobec czego bezpłatne programy Wi-Fi są teraz mniej potrzebne niż kiedyś. Gigant z Mountain View miał zarabiać poprzez wyświetlanie reklam użytkownikom podłączonym do darmowej sieci.

Usługa była bardzo popularna w 2018 roku, wówczas korzystało z niej ponad 8 milionów użytkowników z różnych stron świata. Ponad połowa użytkowników „Station” łączyła się wówczas wiele razy dziennie, zużywając średnio 350 MB.

CZYTAJ TAKŻE: Sztuczna inteligencja Google`a oblała szkolny test z matematyki

Na początku stworzono niemal 400 punktów dostępu do usługi na stacjach kolejowych. Kolejnych 125 stacji Google uruchomiło w listopadzie 2019 roku w RPA. Firma deklaruje, że te punkty nie znikną z mapy świata, bowiem stworzona infrastruktura zostanie wykorzystana w inny sposób.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hakerzy złamali WhatsAppa. Który rząd za tym stoi?

Popularny komunikator internetowy padł ofiarą cyberprzestępców. Oprogramowanie szpiegujące, opracowane przez hakerów „do wynajęcia”, wykorzystało ...

Airbnb w tarapatach przez koronawirusa. Wstrzymany debiut giełdowy

Amerykański gigant, pośredniczący w krótkoterminowym wynajmie mieszkań i domów, który szykował się do wejścia ...

Tiry-widma wyjada na drogi. Kierowcy nie będą potrzebni

Startup Peloton Technology prowadzi testy rewolucyjnego rozwiązania dla transportu drogowego. Już niedługo na drogach ...

Trump: Wkrótce odpowiemy na głupotę Macrona

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiedział, że jego kraj podejmie kroki odwetowe wobec Francji ...

Polska firma IT sponsorem piłkarskiego mistrza Francji

Comarch, znany głównie ze sponsoringu rodzimej Cracovii, teraz ma ambicję pokazać się szerzej piłkarskiemu ...

Pechowa aktualizacja oprogramowania. Więźniowie na wolności

Setki zakładanych na kostkę nogi bransoletek elektronicznych, wykorzystywanych do nadzoru zwolnionych za kaucją podejrzanych ...