Koronawirus napompował gigantów e-commerce. Niebywałe wyceny

Prezes Alibaby Jack Ma podczas ceremonii wejścia spółki na giełdę w Nowym Jorku w 2013 roku
Bloomberg

Ceny akcji firm specjalizujących się w e-zakupach jak Amazon czy Shopify odnotowują w ostatnich tygodniach znaczące wzrosty.

Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są przede wszystkim globalne restrykcje dotyczące izolacji społecznej. Podczas gdy konsumenci nie mogą przebywać w galeriach i sklepach stacjonarnych, a widmo kryzysu gospodarczego coraz śmielej zagląda im do kieszeni, wymienione niżej spółki zyskały niespotykaną jak dotąd popularność.

CZYTAJ TAKŻE: Gigantyczne kolejki w Amazonie. Koncern zmieni sposób obsługi klientów

Akcje Walmarta, który jest m.in. właścicielem witryny Jet.com zajmującej się sprzedażą produktów AGD i elektroniki oraz bardziej wszechstronnej platformy Walmart.com, w poniedziałek osiągnęły wycenę 133,4 dolarów za akcję. Od początku roku ceny waloru spółki skoczyły o 9,2 proc. W obecnej sytuacji gospodarczej popularne stały się również akcje Amazona, które w ubiegłym tygodniu osiągnęły rekordową wycenę niespełna 2,5 tys. dolarów za walor (dokładnie 2449 dolarów). Od początku roku cena akcji internetowego sprzedawcy wzrosła o 26,1 proc.

Oprócz amerykańskich gigantów na świeczniku znalazł się również kanadyjski Shopify. Notowania platformy e-commerce w poniedziałek zwyżkowały o 9,6 proc. Według dyrektora technicznego firmy Jean-Michela Lemieuxa codzienna częstotliwość odwiedzin strony jest porównywalna z tą podczas Black Friday, co pokazuje skalę popularności tego typu witryn. Od początku roku cena akcji skoczyła o 54,5 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Bufet dla psów w czasach zarazy. Nie trzeba iść do sklepu po karmę

Na brak kupujących nie narzekają także chińskie witryny e-commerce jak Pinduoduo, Alibaba oraz JD.com. Największy, bo aż 21,5 proc. wzrost cen akcji w 2020 r., zanotowała pierwsza z tych trzech platform, pozwalająca na grupowe robienie zakupów w celu otrzymania zniżek. Ponadto w poniedziałek Pinduoduo ogłosiło plan inwestycji w chińskiego sprzedawcę sprzętu AGD i urządzeń elektronicznych GOME.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Twórca Apple pierwszą ofiarą koronawirusa w USA. Makabryczny żart?

Steve Wozniak, współzałożyciel giganta z Cupertino, może być tzw. pacjentem zero koronawirusa. Wirus z ...

Kryptowaluty na rollecoasterze, ale liczba bitomatów szybko rośnie

Bankomaty do kryptowalut, tzw. bitomaty, stają się coraz bardziej popularne. Obecnie w 76 krajach ...

Polak staje się coraz bardziej cyfrowy

Ledwie w dwa lata dokonał się ogromny postęp, jeśli chodzi o korzystanie przez nas ...

Największa w Polsce impreza e-sportowa tylko online. Koronawirus

Wojewoda Śląski zakazał udziału publiczności w Intel Extreme Masters w Katowicach. W efekcie rozgrywki ...

Gigantyczna kara dla British Airways. Za wyciek danych

Przewoźnik padł w zeszłym roku ofiarą hakerów. Teraz pada „ofiarą” przepisów o ochronie danych ...

Hotele potrzebują nowych technologii

Interaktywne tablice w salach konferencyjnych, dotykowe ekrany informacyjne w recepcji oraz centrum zarządzania hotelowym ...