Pierwsza taka fuzja w czasie epidemii. Powstanie telekom gigant

Londyn to europejska stolica fintechów
shutterstock

Liberty Global, właściciel kablówki UPC oraz Telefonica porozumiały się i utworzą największego zintegrowanego operatora telekomunikacyjnego w Wielkiej Brytanii.

Telefonica i założony przez Johna Malone’a koncern Liberty Global porozumiały się i połączą swoje telekomunikacyjne firmy: sieć komórkową O2 i operatora telewizji kablowej Virgin Media działające w Wielkiej Brytanii.

W efekcie uzgodnionej transakcji powstający nowy konwergentny telekom uzyskuje wartość 31 mld funtów (38 mld dol.) i może zagrozić pozycji rywali takich jak British Telecom w walce o klientów pakietów usług. – Osobiście uważam, że branża potrzebuje konsolidacji – komentował mimo tego Philip Jansen, prezes BT podkreślając, że transakcja nie jest zaskoczeniem.

O2 zostało wycenione na 12,7 mld funtów, a Virgin Media na 18,7 mld funtów. Analitycy cytowani przez agencję Bloomberg zwracają uwagę, że to pierwsza taka fuzja po tym jak wybuchła epidemia COVID-19.

Jest to także operacja ciekawa z innego punktu widzenia. Liberty Global stopniowo wycofuje się z Europy, a fuzja ta może być przyczynkiem do opuszczenia także Wielkiej Brytanii, który to rynek był perłą w koronie Liberty na Starym Kontynencie.

CZYTAJ TAKŻE: Interia przechodzi w ręce Polsatu. Będzie silniejszy w reklamie online

Umowa z Telefoniką przewiduje możliwość sprzedaży akcji na giełdzie po trzech latach od finalizacji transakcji. Taką opcję ma przy tym każdy z partnerów. Na razie jednak, jak zapewnił Mike Fries, prezes Liberty Global, nie ma planów wychodzenia, a w potencjalnym debiucie giełdowym chodzi bardziej o przejrzystość i ujawnienie wartości tego biznesu.

Hiszpańsko-amerykańskie rozmowy o połączeniu biznesów trwały od września. Dziś, wraz z publikacją wyników za I kwartał br., firmy podały, jakich synergii spodziewają się po połączeniu biznesów. Mają one wynieść sumie 6,2 mld funtów.

To właśnie za sprawą połączenia sprawozdania finansowego i ogłoszenia transakcji, kurs akcji Telefoniki zyskuje na wartości. Hiszpańska grupa kierowana przez Jose Maria Alvarez-Pallete otrzyma od Liberty 2,5 mld funtów w gotówce, a potem dodatkowo 5,7 mld funtów w drodze tzw. rekapitalizacji.

Każda ze stron będzie miała taki sam udział w joint venture i każda będzie miała prawo do powoływania 4 z 8 członków rady dyrektorów.

Do finalizacji transakcji ma dojść w połowie przyszłego roku. Nowy podmiot będzie obsługiwać ponad 46 mln abonentów usług telewizji, szerokopasmowego internetu i usług mobilnych.

Liberty Global w Polsce jest właścicielem telewizji kablowej UPC (numer trzy na rynku stacjonarnym po fuzji Vectry i Multimediów) i mniejszościowego pakietu akcji w ITI Neovision, prowadzącym Platformę Canal+.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus poraził producentów smartfonów. Kto najmocniej oberwał

Jak podali Amerykanie w środę, w końcu I kw. br. UPC Polska obsługiwało 1,49 mln abonentów usług telewizji, Internetu i telefonii, o 6,2 tys. więcej niż w grudniu. Zasięg sieci kablówki wynosił 3,56 mln gospodarstw domowych, powiększając się w ciągu trzech miesięcy o 14,7 tys. adresów.

Także w Polsce Liberty postawiło na konwergencję. Na razie na rynek usług mobilnych UPC weszło jako wirtualny operator (korzysta z sieci Play). Z komórkowych usług UPC Polska korzystało w końcu marca 16,2 tys. abonentów, o 7,2 tys. więcej niż w grudniu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowa dyscyplina olimpijska? Stoją za nią ogromne pieniądze

Gry wideo w wykonaniu profesjonalistów to już nie zabawa, ale potężny biznes. Wygląda na ...

Serial na podstawie polskiej gry? Sony zainteresowane

„Serial Cleaner” to gra wideo studia Draw Distance, opowiadająca historię nowojorskiej mafii lat 90. ...

Huawei stawia na Francję. Amerykanie go rugują

Chiński koncern ogłosił, że wybuduje we Francji fabrykę sprzętu dla infrastruktury dla sieci komórkowych ...

Kateringowy Uber dostarczy posiłek

Internetowa platforma łącząca klientów zamawiających katering z firmami, które zajmują się dostawami gastronomicznymi, podbija ...

Premiera nowej konsoli Sony. Jest wabik, ale gry podrożeją

19 listopada na polskim rynku zadebiutuje PlayStation 5. W środę w nocy japoński koncern ...

Polski hyperloop w europejskiej elicie

Hyper Poland, firma zajmująca się rozwojem projektu kolei magnetycznej inspirowanej technologią hyperloop wdrażaną przez ...