Pierwsza taka fuzja w czasie epidemii. Powstanie telekom gigant

Londyn to europejska stolica firm technologicznych
shutterstock

Liberty Global, właściciel kablówki UPC oraz Telefonica porozumiały się i utworzą największego zintegrowanego operatora telekomunikacyjnego w Wielkiej Brytanii.

Telefonica i założony przez Johna Malone’a koncern Liberty Global porozumiały się i połączą swoje telekomunikacyjne firmy: sieć komórkową O2 i operatora telewizji kablowej Virgin Media działające w Wielkiej Brytanii.

W efekcie uzgodnionej transakcji powstający nowy konwergentny telekom uzyskuje wartość 31 mld funtów (38 mld dol.) i może zagrozić pozycji rywali takich jak British Telecom w walce o klientów pakietów usług. – Osobiście uważam, że branża potrzebuje konsolidacji – komentował mimo tego Philip Jansen, prezes BT podkreślając, że transakcja nie jest zaskoczeniem.

O2 zostało wycenione na 12,7 mld funtów, a Virgin Media na 18,7 mld funtów. Analitycy cytowani przez agencję Bloomberg zwracają uwagę, że to pierwsza taka fuzja po tym jak wybuchła epidemia COVID-19.

Jest to także operacja ciekawa z innego punktu widzenia. Liberty Global stopniowo wycofuje się z Europy, a fuzja ta może być przyczynkiem do opuszczenia także Wielkiej Brytanii, który to rynek był perłą w koronie Liberty na Starym Kontynencie.

CZYTAJ TAKŻE: Interia przechodzi w ręce Polsatu. Będzie silniejszy w reklamie online

Umowa z Telefoniką przewiduje możliwość sprzedaży akcji na giełdzie po trzech latach od finalizacji transakcji. Taką opcję ma przy tym każdy z partnerów. Na razie jednak, jak zapewnił Mike Fries, prezes Liberty Global, nie ma planów wychodzenia, a w potencjalnym debiucie giełdowym chodzi bardziej o przejrzystość i ujawnienie wartości tego biznesu.

Hiszpańsko-amerykańskie rozmowy o połączeniu biznesów trwały od września. Dziś, wraz z publikacją wyników za I kwartał br., firmy podały, jakich synergii spodziewają się po połączeniu biznesów. Mają one wynieść sumie 6,2 mld funtów.

To właśnie za sprawą połączenia sprawozdania finansowego i ogłoszenia transakcji, kurs akcji Telefoniki zyskuje na wartości. Hiszpańska grupa kierowana przez Jose Maria Alvarez-Pallete otrzyma od Liberty 2,5 mld funtów w gotówce, a potem dodatkowo 5,7 mld funtów w drodze tzw. rekapitalizacji.

Każda ze stron będzie miała taki sam udział w joint venture i każda będzie miała prawo do powoływania 4 z 8 członków rady dyrektorów.

Do finalizacji transakcji ma dojść w połowie przyszłego roku. Nowy podmiot będzie obsługiwać ponad 46 mln abonentów usług telewizji, szerokopasmowego internetu i usług mobilnych.

Liberty Global w Polsce jest właścicielem telewizji kablowej UPC (numer trzy na rynku stacjonarnym po fuzji Vectry i Multimediów) i mniejszościowego pakietu akcji w ITI Neovision, prowadzącym Platformę Canal+.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus poraził producentów smartfonów. Kto najmocniej oberwał

Jak podali Amerykanie w środę, w końcu I kw. br. UPC Polska obsługiwało 1,49 mln abonentów usług telewizji, Internetu i telefonii, o 6,2 tys. więcej niż w grudniu. Zasięg sieci kablówki wynosił 3,56 mln gospodarstw domowych, powiększając się w ciągu trzech miesięcy o 14,7 tys. adresów.

Także w Polsce Liberty postawiło na konwergencję. Na razie na rynek usług mobilnych UPC weszło jako wirtualny operator (korzysta z sieci Play). Z komórkowych usług UPC Polska korzystało w końcu marca 16,2 tys. abonentów, o 7,2 tys. więcej niż w grudniu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lodowy robot poszuka życia w kosmosie

BRUIE – projekt, za którym stoją NASA oraz naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Australii – ...

Roboty-kamikadze oczyszczą orbitę z kosmicznych śmieci

Samoniszczący się robot ma posprzątać ziemską orbitę z kosmicznych ilości złomu i śmieci krążących ...

Nokia wraca przez Dubaj

W środę znów będzie głośno o smartfonach niezwykle popularnej niegdyś marki. W Dubaju odbędzie ...

Miliard dolarów straty Ubera. Firma obiecuje zysk w 2021 roku

Spółka oferująca aplikację do zamawiania przejazdów miała w III kwartale 1,16 mld dol. straty ...

Internauci z całego świata oburzeni reklamą nakręconą w Polsce

Południowokoreańskie przedsiębiorstwo LG, które produkuje między innymi telewizory i telefony, przeprosiło za seksistowską reklamę, ...