Koronawirus poraził producentów smartfonów. Kto najmocniej oberwał

Bloomberg

Światowa sprzedaż telefonów komórkowych spadła w I kwartale o 13 proc. w skali roku, do najniższego poziomu od 2013 roku.

W producentów wirus uderzył podwójnie, najpierw niszcząc łańcuchy dostaw i blokując produkcję, potem zaś doprowadził do spadku popytu. Potencjalni nabywcy często wstrzymują się z zakupami w tych niepewnych czasach. Tymczasem rynek ten słabł już w ubiegłym roku.

Jak wynika z danych firmy analitycznej Canalys, liczbowa sprzedaż urządzeń Samsunga i Huawei w I kwartale spadła o 17 proc., Apple – o 8 proc. Niespodziewanie zwyżki zanotowały za to Xiaomi i Vivo – odpowiednio 9 i 3 proc. Szczególnie ucierpiał największy na świecie rynek chiński, gdzie spadek sprzedaży sięgnął 18 proc. do 72,6 mln sztuk.

CZYTAJ TAKŻE: Rzeź na rynku smartfonów. Takiego spadku jeszcze nie było

Per Stanton z Canalys twierdzi, że dopiero II kwartał pokaże prawdziwy wpływ pandemii na sprzedaż smartfonów.

Mimo kurczenia się sprzedaży udział w światowym rynku zwiększyły Apple, Xiaomi i Vivo. Obecnie (dane sprzedażowe za I kw.) największe udziały w rynku mają: Samsung (21,9 proc.), Huawei (18 proc.), Apple (13,6), Xiaomi (11,1) i Vivo (8,9 proc.).

CZYTAJ TAKŻE: Do lasu bez smartfona? Naukowcy: Może przyciągać kleszcze

Apple nie dość, że znacząco zwiększył udziały w rynku, to jeszcze mógł sobie zrekompensować gorsze wyniki w tym segmencie świetną sprzedażą w kategorii urządzeń ubieralnych (wearables) i usług w Apple Music, Apple TV+ i w nowym kanale informacyjnym Apple News, który – jak ujawnił prezes koncernu Tim Cook – ma już 125 mln aktywnych użytkowników miesięcznie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezes Hyper Poland: Hyperloop może połączyć CPK z Warszawą i Łodzią

Za siedem-dziesięć lat hyperloop mógłby pojawić się w Polsce. Nasze szacunki mówią, że potrzeba ...

Druga młodość Minecrafta

Choć tytuł zadebiutował w 2011 roku, to do dziś jest jednym z najczęściej wybieranych ...

Polski algorytm zastąpi radiologa

Rodzimy startup BrainScan chce zwiększyć skuteczność tomografii komputerowej mózgu. Firma opracowała system diagnostyki obrazowej ...

Tajwan odpowiada na globalne braki chipów. Wyda 100 mld dol.

Gigantyczny popyt na elektroniczne podzespoły, wywołany pandemią, przestojami fabryk, niedoszacowaniem podaży i zerwaniem łańcucha ...

Oglądaj zawody i graj. Polska rewolucja w e-sporcie

Warszawski startup stworzył pierwszą na świecie grę, która towarzyszy – w czasie rzeczywistym – ...

Rząd chce chronić dane w chmurze przed… USA

Resort cyfryzacji chce zapobiec niekontrolowanemu dostępowi służb USA do danych polskich użytkowników gromadzonych na ...