Na polski rynek rowerów na minuty wjadą światowi potentaci

Bloomberg

Zaostrza się rywalizacja o użytkownika ścieżek rowerowych. Dziś w wynajmie jednośladów nad Wisłą prym wiedzie Nextbike, ale rękawice rzucą mu Uber oraz Dott – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Aż 61 proc. rynku rowerów miejskich pożyczanych na minuty w naszym kraju należy do firmy Nextbike. Wszystko wskazuje jednak na to, że wkrótce to może się zmienić.

Jak się dowiedzieliśmy, nasz rynek na celownik wzięli międzynarodowi giganci: znany z przewozów parataksówkowych Uber i Dott, francusko-holenderski operator e-hulajnóg. Ten ostatni tydzień temu ruszył nad Wisłą z usługami najmu hulajnóg, od razu zalewając ulice 1,5 tys. pojazdów i planując w krótkim czasie podwoić flotę, z ambicją bycia „numerem jeden” w branży.

CZYTAJ TAKŻE: e-hulajnogi odzyskują w Polsce moc. Nowy gracz idzie na całość

Teraz operator już przygląda się ekspansji w segmencie elektrycznych rowerów pożyczanych na minuty. – Finalizujemy prace nad własną konstrukcją roweru. Inżynierowie pracowali 1,5 roku nie tylko nad ramą, ale również własnym systemem baterii i silnikiem. Prototyp już jest gotowy – wyjaśnia nam Kacper Winiarczyk, dyrektor operacyjny Dott w Europie.

Na razie nie zdradza, kiedy nowa flota pojazdów mogłaby wyjechać na ulice naszego kraju, ale wszystko wskazuje na to, iż nastąpi to jeszcze w tym roku.

W wynajem rowerów chce się zaangażować także Uber. Ale start amerykańskiej firmy w tej branży jest nieco zawoalowany. Otóż popularna w Europie sieć rowerów Jump (nie ma ich w Polsce, choć w Krakowie jest jej europejskie centrum inżynieryjne) została właśnie przejęta przez Lime. Ten znany w naszym kraju operator e-hulajnóg transakcję sfinansował dzięki Uberowi (ten kupił bowiem udziały w Lime, a łączna wartość tej rundy finansowej sięgnęła 170 mln dol.). Teraz ma nastąpić ekspansja rowerowa Ubera, choć nie wiadomo, pod jakim logo funkcjonować będą jednoślady: Uber, Lime czy Jump.

CZYTAJ TAKŻE: Pandemia przetrzebiła e-rowery i e-hulajnogi. Od środy wraca Lime

6 maja, w ramach odmrażania gospodarki, rząd zdecydował o możliwości uruchomienia zawieszonych przez epidemię systemów najmu ponad 26 tys. rowerów. Lider – Nextbike – ma ich ponad 15 tys. w niemal 40 miejscowościach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zaskakujący wzrost sprzedaży drukarek w Polsce

Kilkuletni trend spadku popytu na urządzenia drukujące wyhamował. To jednak tylko wahnięcie. Klienci biznesowi ...

Trump atakuje Apple: Produkujcie w USA!

Nie będzie żadnych ulg taryfowych na części z Chin dla Apple – napisał na ...

Sukces SpaceX: pierwszy komercyjny start w kosmos

Pierwszy komercyjny lot rakiety Falcon Heavy miał miejsce w nocy z czwartku na piątek ...

Wcielisz się w papieża i pracownika prosektorium. Tak się zarabia

Chcesz zrobić autopsję lub zostać papieżem? Nie ma problemu. Twórcy gier przekraczają kolejne granice, ...

Polacy stworzyli najsilniejszy na świecie środek przeciwbólowy

Na Uniwersytecie Warszawskim odkryto związek chemiczny, który wykazuje silne właściwości przeciwbólowe. Działa 5 tys. ...

Premiera podniebnej taksówki: 18 elektrycznych wirników nad głową

Niemiecki startup Volocopter zaprezentował najnowszy model powietrznej elektrycznej taksówki, która może zabrać na pokład ...