Na polski rynek rowerów na minuty wjadą światowi potentaci

Bloomberg

Zaostrza się rywalizacja o użytkownika ścieżek rowerowych. Dziś w wynajmie jednośladów nad Wisłą prym wiedzie Nextbike, ale rękawice rzucą mu Uber oraz Dott – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Aż 61 proc. rynku rowerów miejskich pożyczanych na minuty w naszym kraju należy do firmy Nextbike. Wszystko wskazuje jednak na to, że wkrótce to może się zmienić.

Jak się dowiedzieliśmy, nasz rynek na celownik wzięli międzynarodowi giganci: znany z przewozów parataksówkowych Uber i Dott, francusko-holenderski operator e-hulajnóg. Ten ostatni tydzień temu ruszył nad Wisłą z usługami najmu hulajnóg, od razu zalewając ulice 1,5 tys. pojazdów i planując w krótkim czasie podwoić flotę, z ambicją bycia „numerem jeden” w branży.

CZYTAJ TAKŻE: e-hulajnogi odzyskują w Polsce moc. Nowy gracz idzie na całość

Teraz operator już przygląda się ekspansji w segmencie elektrycznych rowerów pożyczanych na minuty. – Finalizujemy prace nad własną konstrukcją roweru. Inżynierowie pracowali 1,5 roku nie tylko nad ramą, ale również własnym systemem baterii i silnikiem. Prototyp już jest gotowy – wyjaśnia nam Kacper Winiarczyk, dyrektor operacyjny Dott w Europie.

Na razie nie zdradza, kiedy nowa flota pojazdów mogłaby wyjechać na ulice naszego kraju, ale wszystko wskazuje na to, iż nastąpi to jeszcze w tym roku.

W wynajem rowerów chce się zaangażować także Uber. Ale start amerykańskiej firmy w tej branży jest nieco zawoalowany. Otóż popularna w Europie sieć rowerów Jump (nie ma ich w Polsce, choć w Krakowie jest jej europejskie centrum inżynieryjne) została właśnie przejęta przez Lime. Ten znany w naszym kraju operator e-hulajnóg transakcję sfinansował dzięki Uberowi (ten kupił bowiem udziały w Lime, a łączna wartość tej rundy finansowej sięgnęła 170 mln dol.). Teraz ma nastąpić ekspansja rowerowa Ubera, choć nie wiadomo, pod jakim logo funkcjonować będą jednoślady: Uber, Lime czy Jump.

CZYTAJ TAKŻE: Pandemia przetrzebiła e-rowery i e-hulajnogi. Od środy wraca Lime

6 maja, w ramach odmrażania gospodarki, rząd zdecydował o możliwości uruchomienia zawieszonych przez epidemię systemów najmu ponad 26 tys. rowerów. Lider – Nextbike – ma ich ponad 15 tys. w niemal 40 miejscowościach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

CES2020. Lewitująca deska nie potrzebuje fal ani wiatru

Autonomiczne auta, drony z paczkami, roboty-akrobaci i wszechobecna sztuczna inteligencja – te trendy nadadzą ...

Ten pracodawca wie, kiedy uprawiasz seks

Amerykański koncern Activision Blizzard płaci pracownikom za używanie i dostęp do danych z aplikacji ...

Wysyp chińskich premier

Xiaomi, Oppo, Realme – dla tych marek epidemia nie jest problemem. Chińscy producenci pną ...

Trump grozi cłami na produkty Apple’a z Chin

Prezydent USA Donald Trump stwierdził w wywiadzie dla „The Wall Street Journal”, że jego ...

Komisja Europejska boi się monopolu kryptowaluty Facebooka

Głośno zapowiadana Libra jest obecnie pod lupą Komisji Europejskiej, która bada czy kryptowaluta nie ...

„Covid-19 nie atakuje czarnoskórych”. Twitter usuwa fakenewsy celebrytów

Twitter zdecydował się usunąć tweety zamieszczone przez znane osoby, a które okazały się fałszywymi ...