Fabryki głównego producenta iPhonów pracują pełną parą. Ale zyski runęły

Prezes koncernu Terry Gou musi teraz zmierzyć się z nadchodzącą światową recesją.
bloomberg

Epidemia COVID-19 poważnie zakłóciła działanie zakładów jednego z najważniejszych podwykonawców Apple. Przestój w pracy trwał miesiąc, jednak już teraz zakłady pracują na pełnych obrotach – informuje agencja Reuters.

Foxconn zdecydował o zamknięciu swoich zakładów w kontynentalnych Chinach pod koniec stycznia. Pod koniec marca powoli zaczęto wznawiać produkcję, jednak uruchomienie 100 proc. mocy zakładów zajęło niemal dwa miesiące. Dwie trzecie zakładów produkcyjnych Foxconn znajduje się na terenie Chin kontynentalnych, gdzie wprowadzono restrykcyjne zasady lockdownu i pozamykano właściwie wszystkie zakłady produkcyjne.

Czas pandemii koronawirusa w Chinach to dla najważniejszego podwykonawcy Apple spora strata. W pierwszym kwartale 2020 roku jego zyski spadły aż o 72 procent. Foxconn wypracował w kwartale trwającym od stycznia do marca 2,1 mld dolarów tajwańskich zysku (ok. 70,25 mln USD). Przed pandemia analitycy prognozowali 8,88 mld dol. tajwańskich. To najgorszy wynik od 20 lat.

CZYTAJ TAKŻE: Technologiczni potentaci biorą się za maseczki ochronne

Szefowie Foxconn, którego oficjalna nazwa to Hon Hai Precision Industry, obawiają się, że zyski jeszcze przez dłuższy czas nie osiągną poziomu sprzed pandemii, ponieważ wywołała ona recesję. Wielu dotychczasowych klientów nie będzie stać na nowe smartfony, więc produkcja podzespołów nie prędko wróci do przed pandemicznego poziomu.

W czasie spotkania z inwestorami prezes koncernu Liu Young-Way powiedział, że rosnące bezrobocie i recesja to dwie rzeczy, których jego firma obawia się najbardziej. – Bardzo trudno przewidzieć co przyniesie przyszłość – cytuje prezesa Foxconn telewizja CNN. Pandemia zerwała światowe łańcuchy dostaw, a firmy z którymi współpracuje Foxconn zawiesiły produkcję. Producent podzespołów z Tajwanu dostarcza części nie tylko do IPhonów, ale także do sprzętów elektronicznych takich marek jak Microsoft, Dell i Dony.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pisarze SF drogowskazem wielkiego biznesu

Dlaczego Nike i Ford sięgają po autorów science fiction? Mają przewidzieć przyszłość tych korporacji. ...

Półroczny „urlop na startup”? Grozi exodus specjalistów

Zaangażowanie rodzimych przedsiębiorstw w tworzenie innowacji kuleje, a pomysł rządu na pobudzenie środowiska startupów ...

Ponad połowy polskich firm nie stać na inwestycje w IT

Aż 59 proc. menedżerów w polskich przedsiębiorstwach nie ma wystarczających budżetów na niezbędne inwestycje ...

Epidemia rozmnożyła voiceboty i asystentów głosowych

„Mówiące” roboty na infoliniach czy inteligentni asystenci głosowi to technologie, po które biznes sięga ...

Bot pomoże premierowi w walce z wirusem

Sztuczna inteligencja (AI) od warszawskiego startupu dotąd wspomagała firmy w obsłudze klientów czy w ...

Właściciele iPhonów i iPadów obejrzą filmy Netfliksa bez łączności z internetem

Filmowy serwis wprowadził nową funkcję Smart Downloads do systemu iOS. Dzięki temu użytkownicy iPhone’ów ...