Chińscy techno-giganci rezygnują z giełdy w USA

Bloomberg

Szykowane na najbliższe miesiące wielkie debiuty spółek z Chin na parkietach w Nowym Jorku będą prawdopodobnie odwołane. Z IPO w USA zrezygnować chcą ByteDance (spółka-matka TikToka) oraz SenseTime, zajmujący się sztuczną inteligencją.

Jak podaje Reuters, obie spółki rozważają upublicznienie akcji we własnym kraju (ByteDance myśli też o Hongkongu). Ale – jak pisze serwis Pitchbook – za tymi firmami mogą pójść kolejne.

CZYTAJ TAKŻE: Microsoft ma 45 dni na przejęcie TikToka. Trump boi się wyborców?

Z uwagi na napięcie między USA a Chinami i trwającą wojnę handlową plany wejścia na giełdę w Nowym Jorku porzucił już np. Ant Group. Ten jeden z najwyżej wycenianych na świecie jednorożców (startupów wartych ponad 1 mld dol.) notowany dziś jest w Hongkongu i Szanghaju, ale chciał spróbować swoich sił na nowojorskim parkiecie. Na podobny ruch zdecydował się chiński gigant produkujący chipy – SMIC. Zamiast w USA przeprowadził IPO w Szanghaju, gdzie na początku tego miesiąca zebrał 6,5 mld dol. Efekty są takie, że giełda w Szanghaju w br. zanotowała już więcej IPO niż NYSE i Nasdaq.

To kolejna odsłona amerykańsko-chińskiej wojny handlowo-technologicznej.. Przypomnijmy, że Donald Trump chciał zakazać w USA TikToka. Ostatecznie wygląda na to, że ByteDance zostanie zmuszona do sprzedania amerykańskiej wersji tej apki Microsoftowi.

CZYTAJ TAKŻE: Biden każe współpracownikom usunąć TikToka z telefonów

Mike Pompeo, amerykański sekretarz stanu, zapowiedział, że administracja Trumpa podejmie w nadchodzących dniach cały szereg działań wymierzonych w chińskie aplikacje stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. – Te chińskie spółki software’owe, które robią interesy w USA, czy jest to TikTok czy WeChat, czy wiele innych, one dostarczają dane do aparatu bezpieczeństwa narodowego Komunistycznej Partii Chin. Mogą to być dane dotyczące schematów rozpoznawania twarzy, mogą to być informacje adresowe, numery telefonów, zestawienia przyjaciół, z którymi są powiązani użytkownicy – stwierdził Pompeo w wywiadzie dla Fox News.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zbliżysz się na 1,5 metra, aplikacja to wychwyci. Wielkie obawy

Australijczycy masowo pobierają specjalne oprogramowanie do telefonów komórkowych, zaprojektowane w celu śledzenia rozprzestrzeniania się ...

Polscy internauci polubili komendy głosowe. Gonimy Amerykę

Wystarczy parę słów – w ten sposób sterować będziemy urządzeniami czy robić zakupy online. ...

Sebastian Kulczyk wesprze krajowe startupy

Pierwsze sześć firm zgłosiło się do trzeciej edycji konkursu InCredibles organizowanego przez spółkę Sebastiana ...

Thierry Breton: Europejczycy muszą sami decydować o swoich danych

Górą danych zawładnęło kilka firm – amerykańskich, ale też chińskich – i używają ich ...

Polacy sprzedają eko-okulary. Przymierzysz je przez smartfona

Gepetto, znane głównie jako producent drewnianych oprawek do okularów, idzie w nowe technologie. Zaczyna ...

Założyciele Google oddają władzę. Prezesem Alphabet został Sundar Pichai

Założyciele Googla, Larry Page i Sergey Brin, poinformowali, że zarządzanie koncernem Alphabet przekazują Sundarowi ...