Chińscy techno-giganci rezygnują z giełdy w USA

Bloomberg

Szykowane na najbliższe miesiące wielkie debiuty spółek z Chin na parkietach w Nowym Jorku będą prawdopodobnie odwołane. Z IPO w USA zrezygnować chcą ByteDance (spółka-matka TikToka) oraz SenseTime, zajmujący się sztuczną inteligencją.

Jak podaje Reuters, obie spółki rozważają upublicznienie akcji we własnym kraju (ByteDance myśli też o Hongkongu). Ale – jak pisze serwis Pitchbook – za tymi firmami mogą pójść kolejne.

CZYTAJ TAKŻE: Microsoft ma 45 dni na przejęcie TikToka. Trump boi się wyborców?

Z uwagi na napięcie między USA a Chinami i trwającą wojnę handlową plany wejścia na giełdę w Nowym Jorku porzucił już np. Ant Group. Ten jeden z najwyżej wycenianych na świecie jednorożców (startupów wartych ponad 1 mld dol.) notowany dziś jest w Hongkongu i Szanghaju, ale chciał spróbować swoich sił na nowojorskim parkiecie. Na podobny ruch zdecydował się chiński gigant produkujący chipy – SMIC. Zamiast w USA przeprowadził IPO w Szanghaju, gdzie na początku tego miesiąca zebrał 6,5 mld dol. Efekty są takie, że giełda w Szanghaju w br. zanotowała już więcej IPO niż NYSE i Nasdaq.

To kolejna odsłona amerykańsko-chińskiej wojny handlowo-technologicznej.. Przypomnijmy, że Donald Trump chciał zakazać w USA TikToka. Ostatecznie wygląda na to, że ByteDance zostanie zmuszona do sprzedania amerykańskiej wersji tej apki Microsoftowi.

CZYTAJ TAKŻE: Biden każe współpracownikom usunąć TikToka z telefonów

Mike Pompeo, amerykański sekretarz stanu, zapowiedział, że administracja Trumpa podejmie w nadchodzących dniach cały szereg działań wymierzonych w chińskie aplikacje stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. – Te chińskie spółki software’owe, które robią interesy w USA, czy jest to TikTok czy WeChat, czy wiele innych, one dostarczają dane do aparatu bezpieczeństwa narodowego Komunistycznej Partii Chin. Mogą to być dane dotyczące schematów rozpoznawania twarzy, mogą to być informacje adresowe, numery telefonów, zestawienia przyjaciół, z którymi są powiązani użytkownicy – stwierdził Pompeo w wywiadzie dla Fox News.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polscy uczniowie stoczą światowy pojedynek na roboty

Sześć tygodni będą mieli polscy licealiści na zbudowanie robota, który wystartuje w największym na ...

Uber zaskakuje. Wprowadzi usługi w abonamencie

Amerykański startup, który zrewolucjonizował branżę przewozową i sposób poruszania się po mieście, szykuje się ...

Rządy masowo wyłączają internet. Kto przoduje?

Celowe blokowanie dostępu do sieci to bardzo częsty proceder. Z najnowszych danych firmy Access ...

Ponad połowy polskich firm nie stać na inwestycje w IT

Aż 59 proc. menedżerów w polskich przedsiębiorstwach nie ma wystarczających budżetów na niezbędne inwestycje ...

Trump zabija przeciwników. YouTube odmawia usunięcia fejkowego filmu

Serwis z filmami odmówił usunięcia wideo, na którym prezydent Donald Trump masakruje przeciwników politycznych ...

Cyberprzestępcy żerują na pandemii. Fałszywe testy i szczepionki

Co trzeci internauta pada ofiarą oszustw w sieci związanych z Covid-19. W co czwartym ...