Twitter chce przejąć chińskiego giganta

Bloomberg

Do walki o przejęcie zagranicznej działalności TikToka dołącza Twitter. Popularny serwis społecznościowy chce kupić niezwykle popularną chińską aplikację do publikowania krótkich teledysków, choće wcześniej akwizycję spółki-córki ByteDance zapowiedział Microsoft.

Potencjalne przejęcie przez koncern Billa Gatesa to efekt działań administracji prezydenta Donalda Trumpa, która zakazała TikToka w USA (nowe regulacje w tej sprawie wejdą w życie w ciągu nieco ponad miesiąca) i niejako wymusiła na firmie Microsoft tę transakcję. Jaka jest rola Twittera w tej układance? Tego nie wiadomo, choć jasnym jest, że biznes Jacka Dorsey’a nie jest specjalnie przychylny Trumpowi i wielokrotnie dochodziło do „spięć” i usuwania postów prezydenta, jako siejących dezinformację.

CZYTAJ TAKŻE: Trump uderza w TikToka i WeChat. Strach przed chińską bezpieką

O podjęciu rozmów z ByteDance przez Twittera poinformował Reuters. Choć obie spółki nie odniosły się do tej wiadomości, spekuluje się, iż zrealizowanie takiej transakcji byłoby dość trudne. Ciężko byłoby Twitterowi przelicytować Microsoft (choć sam Gates nie jest zwolennikiem tego zakupu).

Szacuje się, że akwizycja zagranicznych usług TikToka (wszystkich lub części), poza aktywnością w Chinach, to koszt rzędu 15-50 mld dol. Tymczasem kapitalizacja Twittera sięga niecałych 30 mld dol. Stąd nie jest wykluczone, że serwis społecznościowy pozyska partnerów do przejęcia. Już mówi się m.in. o funduszu Silver Lake.

Twitter ma pewne doświadczenie z aplikacjami muzycznymi. W 2012 r. kupił apkę Vine, ale – zamiast rozkręcić biznes – „zabił” ów koncept. Jaki teraz ma plan na TikToka? Nie wiadomo.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Boom w e-handlu pomaga dystrybutorom sprzętu

Dystrybutorzy, którzy nie przygotowali się na rosnące znaczenie kanału e-commerce, mają teraz kłopoty. W ...

„100 innowacji stulecia”. Biznes przenosi się do sieci

Pandemia zmieniła cyfrową ewolucję w rewolucję. Firmy, żeby przetrwać, muszą szybko postawić na nowoczesne ...

Okulary AR od Gucciego i Snapa. Nowa wojna o nasze oczy

Snap we współpracy z firmą modową Gucci wypuszcza inteligentne okulary. Spectacles x Gucci są ...

Samoobsługowe kasy są mniej produktywne od kasjerów

Problemem obecnej technologicznej rewolucji nie będzie ilość pracy, lecz jej jakość – bo uderza ...

Koniec z narzekaniem na działanie WiFi

Badacze z Massachusetts Institute of Technology (MIT) stworzyli system inteligentnego rozdzielania łącza internetowego pomiędzy ...

11 bit studios wierzy we „Frostpunka”. Kolejny ma być „Projekt 8”

Rok 2020 będzie dla 11 bit studios pracowity. Firma rekrutuje i przeprowadza się do ...