Microsoft wchodzi w 5G. Przejmie Nokię?

Bloomberg

Ponoć dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki, ale wiele wskazuje na to, że Bill Gates nie zna tego przysłowia. Microsoft chce bowiem kupić Nokię. Ponownie. Poprzednia akwizycja była totalnym niewypałem, ale teraz ma być inaczej – transakcja mogłaby dać gigantowi kompetencje w zakresie technologii 5G.

Na razie to wszystko przypuszczenia, ale analitycy CCS Insight sugeruje, że koncern z Redmond ma chrapkę na jednego z największych producentów stacji bazowych na świecie. „Forbes” podał, że taka transakcja mogłaby mieć miejsce w przyszłym roku.

CZYTAJ TAKŻE: Microsoft kupuje krew od chorych na Covid-19

Generalnie na rynku huczy od plotek o planowanym dużym przejęciu w sektorze 5G. To dlatego w kuluarach pojawiła się koncepcja kupna Nokii, a wśród potencjalnych zainteresowanych, oprócz Microsoftu, wymienia się Intela. Dla firmy Billa Gatesa, którą zarządza Satya Nadella, mariaż z fińską spółką byłby powtórką z rozrywki. W 2013 r. Microsoft kupił bowiem dział mobilny Nokii, a efektem było wypuszczenie na rynek smartfonów Lumia, wyposażonych w system operacyjny Windows. Przedsięwzięcie warte 7 mld dol. okazało się jednak wielką klapą. Gigant szybko, bo już w 2015 r., wycofał się z projektu, a byli pracownicy Nokii założyli spółkę HMD Global, która zdobyła prawa do fińskiej marki. Nowa Nokia zaczęła produkować komórki z Androidem.

Teraz Microsoft nie myśli o smartfonach, lecz o infrastrukturze telekomunikacyjnej dla sieci piątej generacji, w której specjalizuje się obecnie Nokia. To dlatego w marcu i lipcu br. Nadella dokonał już dwóch ciekawych akwizycji – Metaswitch oraz Affirmed Networks. „Microsoft zainteresował się telekomunikacją – jego przejęcia pomogą w zdobyciu wiedzy w zakresie 5G i telekomunikacji oraz kontaktów w tej branży. Uważamy, że teraz Nokia może być potencjalnym celem” – pisze w raporcie CCS Insight.

CZYTAJ TAKŻE: Bill Gates stworzył koronawirusa? Wywiad ma być dowodem

Metaswitch i Affirmed Networks to firmy specjalizujące się w chmurowych rozwiązaniach dla sektora telko oraz tzw. zwirtualizowanych sieciach. Nokia to kolejny element układanki. W kontekście „zakazu”, jaki Waszyngton wydał na infrastrukturę sieciową chińskiego Huawei, amerykański Microsoft (z kompetencjami Nokii) może być skuteczną alternatywą.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nie będzie samochodu Apple? Wolta Koreańczyków

Wydawało się, że iCar jest już na prostej drodze do produkcji. Autonomiczny samochód elektryczny ...

CD Projekt znów przekłada Cyberpunka. Zarząd tłumaczy

Nie 19 listopada, ale 10 grudnia pojawi się najbardziej wyczekiwana gra na świecie. Polskie ...

Zaskakujący wzrost sprzedaży drukarek w Polsce

Kilkuletni trend spadku popytu na urządzenia drukujące wyhamował. To jednak tylko wahnięcie. Klienci biznesowi ...

Jest kolejny „Wiedźmin”. Nakręcili go… fani

Już prawie milion osób obejrzało zrobiony przez fanów film w uniwersum Wiedźmina. „Pół wieku ...

Gra, w której jesteś Jezusem i uzdrawiasz. Będzie skandal?

Chcesz zamieniać wodę w wino, uzdrawiać chorych, a może uczestniczyć w ostatniej wieczerzy lub ...

Na polski rynek rowerów na minuty wjadą światowi potentaci

Zaostrza się rywalizacja o użytkownika ścieżek rowerowych. Dziś w wynajmie jednośladów nad Wisłą prym ...