Microsoft wchodzi w 5G. Przejmie Nokię?

Bloomberg

Ponoć dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki, ale wiele wskazuje na to, że Bill Gates nie zna tego przysłowia. Microsoft chce bowiem kupić Nokię. Ponownie. Poprzednia akwizycja była totalnym niewypałem, ale teraz ma być inaczej – transakcja mogłaby dać gigantowi kompetencje w zakresie technologii 5G.

Na razie to wszystko przypuszczenia, ale analitycy CCS Insight sugeruje, że koncern z Redmond ma chrapkę na jednego z największych producentów stacji bazowych na świecie. „Forbes” podał, że taka transakcja mogłaby mieć miejsce w przyszłym roku.

CZYTAJ TAKŻE: Microsoft kupuje krew od chorych na Covid-19

Generalnie na rynku huczy od plotek o planowanym dużym przejęciu w sektorze 5G. To dlatego w kuluarach pojawiła się koncepcja kupna Nokii, a wśród potencjalnych zainteresowanych, oprócz Microsoftu, wymienia się Intela. Dla firmy Billa Gatesa, którą zarządza Satya Nadella, mariaż z fińską spółką byłby powtórką z rozrywki. W 2013 r. Microsoft kupił bowiem dział mobilny Nokii, a efektem było wypuszczenie na rynek smartfonów Lumia, wyposażonych w system operacyjny Windows. Przedsięwzięcie warte 7 mld dol. okazało się jednak wielką klapą. Gigant szybko, bo już w 2015 r., wycofał się z projektu, a byli pracownicy Nokii założyli spółkę HMD Global, która zdobyła prawa do fińskiej marki. Nowa Nokia zaczęła produkować komórki z Androidem.

Teraz Microsoft nie myśli o smartfonach, lecz o infrastrukturze telekomunikacyjnej dla sieci piątej generacji, w której specjalizuje się obecnie Nokia. To dlatego w marcu i lipcu br. Nadella dokonał już dwóch ciekawych akwizycji – Metaswitch oraz Affirmed Networks. „Microsoft zainteresował się telekomunikacją – jego przejęcia pomogą w zdobyciu wiedzy w zakresie 5G i telekomunikacji oraz kontaktów w tej branży. Uważamy, że teraz Nokia może być potencjalnym celem” – pisze w raporcie CCS Insight.

CZYTAJ TAKŻE: Bill Gates stworzył koronawirusa? Wywiad ma być dowodem

Metaswitch i Affirmed Networks to firmy specjalizujące się w chmurowych rozwiązaniach dla sektora telko oraz tzw. zwirtualizowanych sieciach. Nokia to kolejny element układanki. W kontekście „zakazu”, jaki Waszyngton wydał na infrastrukturę sieciową chińskiego Huawei, amerykański Microsoft (z kompetencjami Nokii) może być skuteczną alternatywą.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

e-podpis szansą banków

W ostatnich 10 latach liczba użytkowników e-podpisu powiększyła się dwukrotnie. Rynek ten będzie rósł ...

Efekty „rewolucji” w naszym nowym trybie pracy zostaną z nami na dłużej

Jacek Szczepański Wiceprezes Zarządu, Atende S.A. Absolwent studiów magisterskich Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki ...

Facebook zwolnił pracownika po dyskusji o Black Lives Matter

Portal społecznościowy zwolnił pracownika po tym, jak skrytykował on na Twitterze współpracownika, który odmówił ...

Amerykanie czyszczą internet z chińskich firm i aplikacji

Amerykański Departament Stanu ogłosił rozszerzenie programu „Czystej Sieci” mającego za zadanie ochronę amerykańskich sieci ...

Rosjanin szmuglował instrukcje do F-16. Tłumaczenie zwala z nóg

Rosjanin Oleg Tiszczenko więziony jest w hrabstwie Weber w stanie Utah. Amerykańskie władze oskarżają ...

Rozwój sztucznej inteligencji może zaszkodzić kobietom

Wzrost liczby miejsc pracy w sektorze IT i z nim powiązanych nieproporcjonalnie uderza w ...