Pakistan zdecydował się zablokować aplikację społecznościową TikTok, ponieważ udostępnia ona treści „wulgarne, nieprzyzwoite, niemoralne oraz nagość” – poinformowali przedstawiciele rządu w Islamabadzie.
„Wielokrotnie prosiliśmy platformę o wprowadzenie skutecznego mechanizmu blokowania niemoralnych i nieprzyzwoitych treści” – powiedział agencji Reutera jeden z najwyższych urzędników bezpośrednio zaangażowanych w podjęcie tej decyzji.
Władze Pakistanu uznały, że platforma społecznościowa nie była w stanie zaoferować rozwiązania, które będzie w pełni akceptowalne. „Podjęto decyzję o zablokowaniu dostępu do TikTok na terenie całego Pakistanu” – poinformował przedstawiciel rządu.
CZYTAJ TAKŻE: Ten wielki kraj zablokował Tindera. Bo aplikacje randkowe są niemoralne
Już w pod koniec czerwca tego roku pakistański urząd ds. telekomunikacji ostrzegał TikToka, że zablokuje do niego dostęp z powodu „wulgarnych treści”, chyba, że platforma będzie w stanie jest skutecznie blokować dla pakistańskich odbiorców.
TikTok, należący do chińskie spółki ByteDance, został już zablokowany w Indiach ze względu na konflikt tego kraju z Pekinem o Kaszmir, a w USA i Australii jest pod specjalnym nadzorem z powodu podejrzeń, że zbiera nielegalnie dane użytkowników i ma powiązania z chińską armią.
Decyzja o zablokowaniu aplikacji zapadła po tym, jak sprawą zainteresował się osobiście premier Imran Khan. Premier nakazał odpowiednim urzędom podjęcie wszelkich wysiłków w celu zablokowania wulgarnych treści, które są w konserwatywnej republice islamskiej niezgodne z prawem – poinformował Reuters.
CZYTAJ TAKŻE: Oracle i Walmart wygrywają wyścig o TikToka. Czy Trump coś pokręcił?
Pakistański minister ds. informacji Shibli Faraz powiedział mediom, iż premier Khan jest przekonany, że zagraniczne aplikacje burzą porządek moralny w konserwatywnym Pakistanie. TikTok to nie jedyna aplikacja, która ma kłopoty w tym kraju. Na początku września władze Pakistanu zablokowały na terenie całego kraju możliwość korzystania z Tindera i kilku innych aplikacji randkowych. Także dlatego, że uznano je za „niemoralne”. Oprócz Tindera Pakistański Urząd Telekomunikacyjny (PTA) zablokował również aplikacje Tagged, Skout, Grindr i SayHi. Pakistańskie władze zwróciły się także do platformy YouTube z żądaniem blokowania na terenie Pakistanu treści zawierających „wulgarność, nieprzyzwoitość, niemoralność, nagość i mowę nienawiści”.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.