Markery Sharpie sposobem na Trumpa? Teorie spiskowe w sieci

Stefani Reynolds/Bloomberg

TikTok blokuje hasztagi związane z teoriami spiskowymi dotyczącymi wyborów w USA. Podobnie robi Facebook.

Niestety atmosferę spisku podsyca sam prezydent Donald Trump, który najwyraźniej nie może się pogodzić, że przegrywa z Joe Bidenem.

Na Facebooku zablokowano m.in. takie hasztagi jak #stopthesteal, których dodawano do postów zawierających niepotwierdzone zarzuty, jakoby Demokraci mieli fałszować wyniki wyborów. Natomiast hasztag to #sharpiegate, który używają osoby rozpowszechniające teorię, że popularne markery Sharpie miały sprawić, że w stanie Arizona głosy na Donalda Trumpa nie zostały policzone. Zablokowano też hasztag #riggedelection, czyli sfałszowane wybory.

CZYTAJ TAKŻE: Twitter blokuje konta czarnoskórych wyborców Trumpa. Są fałszywe?

Podobne hasztagi zablokował TikTok jako część ich polityki podejścia do dezinformacji, mowy nienawiści oraz innych treści, które naruszają politykę serwisu. Według portalu TechCrunch lista blokowanych hasztagów wciąż rośnie. Portal nie ma zamiaru się jednak poddawać i nie zaprzestanie topienia dezinformacji. To może potrwać, ponieważ w wielu stanach głosy wciąż są liczone a kilku prawdopodobnie dojdzie do ponownego liczenia.

Demonstranci wspierający Donalda Trumpa.
Bloomberg

Facebook zablokował także grupę dyskusyjną składającą się z 300 tys. osób, która nazywała się „Stop the Steal 2020” a jej członkowie rozpowszechniali teorie spiskowe na temat rzekomych fałszerstw i oszust jakie odbywają się podczas liczenia głosów podczas wyborów. Grupa organizowała również protesty pod lokalami wyborczymi w Michigan, Pensylwanii oraz w Phoenix i Las Vegas.

W zeszłym tygodniu TikTok poinformował, że będzie usuwał z serwisu konta użytkowników publikujących treści związane z prawicową teorią spiskową QAnon. W ramach walki z dezinformacja aplikacja poinformowała, że podjęła również odpowiednie kroki, żeby utrudnić wyszukanie tego typu treści np. po hasztagach, zaś użytkowników poszukujących dezinformacji będzie odsyłać do zakładki z zasadami społeczności serwisu.

CZYTAJ TAKŻE: Dolina Krzemowa murem za Bidenem. Ale są wyjątki

Według organizacji non profit zajmującej się monitorowaniem mediów w USA Media Matters zwolennicy skrajnie prawicowych teorii spiskowych używają kilkanaście różnych hasztagów do szerzenia treści związanych z QAnon na TikToku. Posty zawierają także filmy poddające w wątpliwość prawdziwość pandemii Covid-19 lub zawierające fałszywe informacje o Joe Bidenie, kontrkandydacie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amazon będzie sprzedawał i dostarczał leki. Apteki w opałach

Po książkach, ubraniach, świeżej żywności a nawet usługach streamingowych Amazon rozpoczyna sprzedaż kolejnego ważnego ...

Zdrowsza żywność dzięki zawartym w niej mikrokapsułkom

Nad zwiększeniem w produktach spożywczych zawartości korzystnego dla zdrowia beta-glukanu pracuje dr hab. Marcin ...

Nowa technologia batem na podróbki

Blockchain ma pomagać w walce z masowym fałszowaniem produktów. Takie rozwiązania testuje już branża ...

To będzie wielka bitwa. Disney Plus i Rakuten.TV uderzą w Netfliksa

Zaostrza się walka płatnych serwisów wideo na życzenie o internetową widownię. Gdy w 2016 ...

W walce z fake newsami Instagram zdecydowanie przesadził

Wystarczy użyć Photoshopa, by zdjęcie zostało zakwalifikowane jako fake news i ukryte przez serwis. ...

Uber kupuje największego rywala na Bliskim Wschodzie

Uber ogłosił, że zamierza kupić firmę Careem z Dubaju za aż 3,1 mld dolarów. ...