Sklonował Instagrama, dostał pozew od Facebooka

Bloomberg

Ensar Sahinturk, obywatel Turcji, który pozazdrościł sukcesów serwisom społecznościowym Facebooka, będzie miał potężne problemy. Sahinturk prowadził bowiem sieć witryn-klonów popularnego Instagrama.

Co więcej, z platformy należącej do Facebooka nielegalnie (przy pomocy oprogramowania do automatyzacji pobierania publicznych profili) skopiował dane użytkowników, zdjęcia i filmy, a następnie umieścił je w swoich serwisach. Jak podaje Techcrunch, w sumie „przejął” w ten sposób ponad 100 tys. kont.

CZYTAJ TAKŻE: Apple zwalcza kanadyjską gruszkę. Jest pozew i petycja

Koncern Marka Zuckerberga o tym procederze dowiedział się rok temu, a teraz złożył pozew przeciw Turkowi. Facebook informuje, że pozwany kontrolował kilka domen, wiele o nazwach podobnych do Instagrama, w tym: jolygram.com, imggram. com, finalgram.com, czy ingram.ws, a niektóre z nich działały od ponad trzech lat. Najnowsza strona – Finalgram.com – została oddana do użytku w październiku ubiegłego roku. Choć nie wiadomo, ilu odwiedzających miały nielegalne witryny Sahinturka, to Techcrunch wskazuje, że generowały „duży ruch”.

Facebook oskarża internautę ponadto o naruszenie znaków towarowych. Nie wiadomo jakiego odszkodowania będzie się domagał. Koncern twierdzi, że sam koszt zbadania tych naruszeń kosztował go ponad 25 tys. dol. To będzie pierwszy pozew wytoczony w kontekście klonowania Instagrama.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bruksela ma dość uników. Ma być jedna ładowarka dla urządzeń mobilnych

Komisja Europejska chce zmusić producentów telefonów komórkowych oraz innych przenośnych sprzętów do opracowania wspólnego ...

Kanada zgodziła się na ekstradycję wiceprezes Huawei

Rząd w Ottawie zgodził się na rozpoczęcie procedury ekstradycyjnej Meng Wanzhou, wiceprezes, dyrektor finansowej ...

Afery nie zatrzymają rozwoju sociali

Tylko przez aplikacje Facebooka wysyła się 100 mld wiadomości dziennie. Choć serwisy społecznościowe obrzucano ...

Huawei zaskoczył. Zaatakuje nowy rynek

Chiński gigant w ostatnich latach zdobył wiodącą pozycję na rynku smartfonów i teraz planuje ...

Rosyjscy hakerzy wzięli Polskę na celownik

Jesteśmy wśród 20 krajów najbardziej narażonych na cyberataki. Szczególnie aktywni są u nas hakerzy ...

Technologia AI zamiast Excelu i kartki papieru

Poznański startup stworzył inteligentny algorytm optymalizujący grafiki pracy w firmach. Karolina Dolaś tematem czasu ...