Gig Techy napompowały ceny mieszkań i czynsze

Bloomberg

Amazon poinformował, że przeznaczy ponad 2 miliardy dolarów na budowę tanich domów. Koncern dołączy do akcji, którą rozpoczęły takie koncerny jak Microsoft, Apple, Facebook i Google.

Gigant e-commerce poinformował, że przekaże przez pięć najbliższych lat ponad 2 mld dolarów na budowę i utrzymanie 20 tysięcy tanich domów w trzech regionach Stanów Zjednoczonych. Amazon tworzy fundusz Housing Equity Fund, który przede wszystkim będzie wspierał tanie kredyty mieszkaniowe dla rodzin o najniższych dochodach.

To odpowiedź na wzrost cen domów i czynszów w USA w ostatnim roku. BBC przypomina, że od 2012 roku ceny nieruchomości w USA zrosły o 6 procent rocznie. W tym samy czasie zarobki większości pracowników, zwłaszcza fizycznych stały w miejscu. Przed wybuchem pandemii cały czas rosły też ceny wynajmu domów i mieszkań. Jednocześnie drastycznie zmniejszyła się ilość tanich domów i mieszkań, dostępnych dla osób o najniższych dochodach.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon ma bat na włamywaczy. Wnętrza mieszkania popilnuje… dron

Za znikanie tanich nieruchomości współwinne są duże koncerny. W San Francisco gwałtowny wzrost przemysłu związanego z nowymi technologiami spowodował mocny wzrost cen nieruchomości. To „wina” napływu inżynierów i specjalistów, którzy dzięki wysokim zarobkom byli w stanie wypchnąć z atrakcyjnych nieruchomości dotychczasowych najemców. Stawki wynajmu mieszkań gwałtownie wzrosły w całym mieście.

Amazon, którego zyski w czasie pandemii gwałtownie wzrosły, poinformował, że nowa inicjatywa będzie promować tanie mieszkania w trzech lokalizacjach: Seattle i okolice, czyli miasto, w którym powstał koncern oraz w Nashville stolicy stanu Tennessee oraz w Waszyngtonie (Dystrykt Kolumbii), gdzie również znajdują się dwa duże centra biznesowe koncernu.

Koncern poinformował, że kieruje swój fundusz do rodzin zarabiających do 80 proc. średniego rocznego dochodu w każdym regionie. W przypadku Seattle jest do około 95 tys. dolarów dla czteroosobowej rodziny. Amazon zamierza też wspierać finansowo organizacje i inne grupy zajmujące się budową i utrzymaniem tanich lokali mieszkaniowych.

Jeff Bezos napisał w oświadczeniu, że fundusz ma pomóc lokalnym mieszkańcom w „uzyskaniu długoterminowej stabilizacji” i pomóc zbudować silne, zintegrowane społeczności lokalne.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon uderza w Parlera, internetowe gniazdo zwolenników Trumpa

Jednak krytyce Amazona i samego Bezosa zwracają uwagę, iż zamiast tworzenia funduszy wystarczy lepiej płacić pracownikom. Średnie zarobki pracownika koncernu w USA to 36640 dolary rocznie w 2019 roku. Natomiast wartość majątku założyciela Amazona to 185 mld dolarów.

Amazon chciał stworzyć czwarty hub biznesowy w Nowym Jorku. Koncern zamierzał stworzyć centrum biznesowe na Long Island City w Queens. Jednak po protestach mieszkańców oraz krytyce ze strony polityków, w tym Alexandria Ocasio-Cortez członkini Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych z 14. Dystryktu, który obejmuje także Queens, koncern wycofał się z tych planów. Mieszkańcy argumentowali, że wszędzie tam, gdzie powstają biura Amazona gwałtownie rosną ceny nieruchomości, a mieszkańcy są zmuszani do przenoszenia się do innych, tańszych dzielnic.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przełom dla cukrzyków. Smartwatche skończą z nakłuwaniem palca

Samsung pracuje nas smartwatchem dla cukrzyków. Ma mieć wbudowany glukometr. Koniec z nakłuwaniem palca ...

Twitter chce wprowadzić znikające tweety

Popularny serwis społecznościowy myśli o ważnej dla użytkowników zmianie. Wiele osób zapewne żałowało i ...

Netflix łączy siły z mobilną potęgą

Czołowy producent urządzeń mobilnych ogłosił, że zacieśnia współpracę z Netflixem. Więcej treści telewizyjnego potentata ...

eCUDO.pl – platforma wiedzy o środowisku morskim

Światowy system ekonomiczny coraz wyraźniej zwraca się w kierunku intensywnej eksploracji oceanów. Wiąże się ...

Kamery Google’a padły ofiarą hakerów

Nest, producent rozwiązań smart home przejęty prawie trzy lata temu przez Google’a, ma problem. ...

Elektryczne samoloty szykują się do startu

Samochody i autobusy elektryczne stają się codziennością. Po chodnikach ludzie poruszają się na elektrycznych ...