Australia naprawdę wygrała z Facebookiem? Są wątpliwości

Widok na operę w Sydney
Bloomberg

Rząd Australii zgodził się na zaproponowane przez giganta technologicznego zmiany w prawie co zdaniem ekspertów dało mu opcję wyjścia z twarzą.

Australia wprowadziła zmiany w prawie po tym, jak Facebook w zeszłym tygodniu zablokował treści informacyjne w Australii. Przepisy przejdą przez Senat w tym tygodniu pomimo sprzeciwu niektórych mniejszych partii opozycyjnych i niezależnych polityków, którzy twierdzą, że jest to niekorzystne dla mniejszych firm informacyjnych.

CZYTAJ TAKŻE: Microsoft bije w Google i Facebooka. „Możemy zająć ich miejsce”

– Zmiany wprowadzone przez rząd, to rzeczy, które albo nie mają większego znaczenia, albo mają na celu wyjaśnienie rzeczy, które przynajmniej w opinii Facebooka były niejasne – mówi Rod Sims, przewodniczący Australijskiej Komisji ds. Konkurencji i Konsumentów. – Cokolwiek mówią, potrzebują wiadomości. Dzięki temu ludzie dłużej pozostają na platformie – zarabiają więcej pieniędzy – dodaje.

Wiceprezes Facebook Global News Partnerships Campbell Brown podkreślił, że firma zachowała możliwość decydowania o tym, czy wiadomości pojawią się na jej platformie, i może uniknąć przymusowych negocjacji dotyczących płatności za treści zgodnie z pierwotnymi przepisami.

Pierwotne ustawodawstwo wymagało od Facebooka i firmy Alphabet poddania się arbitrażowi, jeśli nie udało im się zawrzeć umowy handlowej z australijskimi firmami informacyjnymi w sprawie ich treści, co w praktyce umożliwiło rządowi ustalenie cen porozumienia. – To znacząco zmienia ustawę – powiedział Reuterowi niezależny senator Rex Patrick, który planuje głosować przeciwko zmienionej ustawie.

CZYTAJ TAKŻE: Facebook oszukiwał na reklamach. Ujawnione szokujące maile

Lee O’Connor, właściciel i redaktor regionalnej gazety The Coonamble Times, zgodził się również, że poprawki faworyzują duże grupy medialne.

Facebookowi i Google dostały czas na zawarcie umów z australijskimi firmami medialnymi, zanim rząd zdecyduje, czy wyegzekwować swoje nowe uprawnienia.

Po pierwszym zagrożeniu wycofaniem swojej wyszukiwarki z Australii, Google zawarł serię umów z kilkoma wydawcami, w tym globalną umowę informacyjną z News Corp.

Z kolei nadawca telewizyjny i wydawca gazety Seven West Media poinformował we wtorek, że podpisał list intencyjny, aby w ciągu 60 dni podpisać umowę na dostawę treści z Facebookiem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Brak wiedzy najczęstszą przyczyną obaw firm przed chmurą

Odsetek polskich przedsiębiorstw korzystających z usług chmurowych wzrósł w zeszłym roku o 6 pkt ...

Posiłki zamawiane online trafiły do starszych

Zamówienia posiłków przez internet rosną kilka razy szybciej niż cały sektor gastronomiczny. Trend ma ...

Biznes jest atrakcyjny dla cyberprzestępców

Tylko poprzez połączenie sił na rzecz wspólnego celu, jakim jest budowa bezpiecznej i efektywnej ...

Google tworzy chmurę w Polsce. Partnerem PKO BP

Operator Chmury Krajowej, spółka PKO BP i PFR, zawarła strategiczne partnerstwo z Google. Współpraca ...

Będzie smartfon z tytanu, ale cena kosmiczna

Mi Mix Alpha to chyba jeden z najbardziej zachwycających smartfonów, a właściwie urządzeń koncepcyjnych, ...

E-usługi. Zakupy internetowe biją rekordy

W pierwszym półroczu 2020 przybyło 3,4 tys. e-sklepów. I taka tendencja prawdopodobnie utrzyma się ...