Twitter ulega i cenzuruje walkę z Covid-19

W Indiach masowo pali się ciała zmarłych na Covid-19
Bloomberg

Serwis społecznościowy usunął kilkadziesiąt tweetów krytykujących rząd Indii za sposób walki z pandemią. Liczba zarażonych i zmarłych osiągnęła tam rekordowe poziomy.

Twitter przyznał, że usunął tweety po oficjalnym żądaniu, które otrzymał od rządu Narendry Modiego. Chodzi o wypowiedzi m.in. opozycyjnego parlamentarzysty Revantha Reddy, członka rządu Zachodniego Bengalu Moloya Ghataka czy filmowców Vinoda Kapri i Avinasha Dasa. Opisywali oni załamanie się systemu zdrowotnego Indii po uderzeniu drugiej fali koronawirusa. Kraj notuje rekordową liczbę zakażeń przekraczającą – według oficjalnych danych – 300 tys. dziennie, co może być i tak liczbą zdecydowanie zaniżoną.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja stawia ultimatum Twitterowi. Odwet za Nawalnego i film o Putinie

Rząd Indii powołał się na zapisy nowego prawa, wprowadzonego na początku roku, krytykowanego za zbyt ostre i będące krok do cenzury w tym kraju. Nowe regulacje nakładają na m.in. Facebook, YouTube i Twittera odpowiedzialność za treści ukazujące się na tych platformach. Serwisy mają usuwać treści zawierające dezinformację, godzące w suwerenność czy porządek publiczny. Nowe prawo wykorzystano już w styczniu podczas potężnych protestów rolników, popieranych m.in. przez aktywistkę Gretę Thurnberg. Na żądanie władz zawieszono wówczas ponad 500 kont.

Uległość Twittera w Indiach spotkała się z największą krytyką serwisu o czasu usunięcia w styczniu konta Donalda Trumpa, które obserwowało ponad 50 mln osób. Zgodnie z nowym prawem, kierownictwu Twittera w Indiach może grozić do siedmiu lat więzienia plus grzywny, jeśli firma nie zastosuje się do rządowych nakazów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Porsche stworzyło statek kosmiczny dla „Gwiezdnych Wojen”

Lucasfilm zaangażował niemieckiego producenta luksusowych samochodów do pracy nad statkiem kosmicznym. Będzie można go ...

Airbnb ugięło się. Rozjaśni swoje ceny

Wspólne działanie Komisji Europejskiej i krajowych urzędów ochrony konsumenta zmusiło amerykańską platformę rezerwacyjną Airbnb ...

Innowacyjna sonda zlokalizuje dźwięk

W dzisiejszym świecie hałas stanowi nie tylko problem, ale także informację, którą można wykorzystać. ...

Kapitan Picard wraca w nowym Star Treku

Legendarny kapitan statku kosmicznego Enterprise Jean Luc Picard powraca na ekran. Premiera serialu w ...

Bolt uderza w Uber Eats. W tle Chińczycy

Popularna aplikacja oferująca przewozy osób wchodzi na rynek dostaw jedzenia. Usługa ruszyła w środę ...

Założyciel Twittera przenosi się do Afryki. Kuszą go kryptowaluty

Jack Dorsey poinformował, że chce zamieszkać w Afryce. W 2020 r. zamierza przenieść się ...