Apple wraca do pracy stacjonarnej. A co robią inne koncerny?

Shutterstock

Apple poinformował, że od września wznawia system pracy stacjonarnej. Jednak nie w pełnym wymiarze.

Pracownicy koncernu mają pracować w biurach 3 dni w tygodniu, a pozostałe zdalnie. Dodatkowo Apple poinformował, że pracownicy mogą pracować nieprzerwanie zdalnie do dwóch tygodni w roku.

Maila w sprawie nowej organizacji pracy do pracowników wysłał prezes Tim Cook. „Pomijając wszystko, co udało nam się osiągnąć, podczas lockdownu, prawda jest taka, że w minionym roku brakowało czegoś istotnego: siebie nawzajem” – napisał. „Wideokonferencje zmniejszyły dzielący nas dystans, ale są rzeczy, których po prostu nie da się odtworzyć” – dodał.

CZYTAJ TAKŻE: Apple podwoił zyski. Ma jednak poważny problem

Cook napisał, że większość pracowników będzie proszona o przychodzenie do biura w poniedziałki, wtorki i czwartki, z możliwością pracy zdalnej w środy i piątki. Zespoły, które muszą pracować na miejscu, wracają do biur na cztery do pięciu dni w tygodniu.

Pracownicy mają również możliwość pracy zdalnej przez okres do dwóch tygodni w roku, aby „być bliżej rodziny i bliskich”, zmienić otoczenie lub niespodziewanie wyjechać z miejsca zamieszkania „lub z innego powodu”. Menedżerowie muszą każdorazowo zatwierdzać wnioski o pracę zdalną – informuje portal The Verge. Tim Cook w liście do pracowników zachęcał ich też do szczepień przeciwko Covid-19.

Podczas pandemii pracownicy Apple pracowali zdalnie, mimo, że przed epidemią koronawirusa koncern był raczej niechętny by pozwalać swoim pracownikom na pracę w domu. Kilka miesięcy temu Tim Cook sugerował, że powrót do biur nastąpi już w czerwcu tego roku. Ostatecznie zdecydowano się jednak, by nastąpiło to dopiero po wakacjach.

CZYTAJ TAKŻE: Google wraca do biur. Nadmuchiwane ściany i namioty

Szefowie innych koncernów technologicznych mają nieco inny stosunek do pracy zdalnej. Google poinformowało, że ich pracownicy około 20 proc. czasu pracy spędzą w trybie pracy zdalnej, a Mark Zuckerberg powiedział, że praca zdalna to przyszłość i Facebook zgadza się, by jego pracownicy permanentnie przeszli na system pracy zdalnej, o ile zatwierdzi to ich przełożony.

Tags:

Ads

Mogą Ci się również spodobać

Projekty IT w niestabilnych czasach wymagają elastyczności

Sztywne ramy projektu są dziś w zmiennym środowisku biznesowym i technologicznym trudne do określenia, ...

Pożar u chmurowego giganta. Kłopoty mają polskie firmy

Pożar strawił centrum przetwarzania danych firmy OVH w Strasburgu. O kłopotach w obsłudze użytkowników ...

To rewolucja w kosmosie. Astronauci pozyskają tlen ze… skał

Amerykańska agencja kosmiczna zainteresowała się startupem, który ma projekt mogący okazać się przełomowym w ...