Rewolucja w nawigacji? Wskażą najbardziej „zielone” trasy

Popularna aplikacja nawigacyjna Mapy zacznie kierować kierowców na trasy, które uzna za najbardziej przyjazne dla środowiska.

Publikacja: 31.03.2021 09:18

Rewolucja w nawigacji? Wskażą najbardziej „zielone” trasy

Foto: Bloomberg

Wyszukiwarka podaje, że wskaże podróże, które generują najmniejszy ślad węglowy, wykorzystując głównie dane o ruchu i pochyłościach dróg. Google chce funkcję uruchomić w Stanach Zjednoczonych jeszcze w tym roku, a w dalszej perspektywie również globalnie.

Po uruchomieniu domyślną trasą w aplikacji Mapy Google będzie opcja „przyjazna dla środowiska”, chyba że użytkownicy zdecydują się z niej zrezygnować. Gdy trasy alternatywne będą znacznie szybsze, Google zaoferuje użytkownikom możliwość wyboru i pozwoli porównać szacowane emisje. – W przypadku około połowy tras jesteśmy w stanie znaleźć opcję bardziej przyjazną dla środowiska, przy minimalnym lub zerowym koszcie czasu – mówi Russell Dicker, dyrektor ds. produktu w Google.

CZYTAJ TAKŻE: Gigant na rynku nawigacji otwiera fabrykę w Polsce

Wyszukiwarka należąca do Alphabet twierdzi, że wykorzystuje dane dotyczące emisji oparte na testach różnych typów samochodów i dróg, opierając się na spostrzeżeniach z National Renewable Energy Lab rządu USA.

Dane o drogach uwzględniają nachylenia i wzniesienia z własnych samochodów Street View, a także zdjęcia lotnicze i satelitarne. – To doskonały przykład połączenia trzech trendów – danych, zrównoważonego rozwoju i wyboru konsumentów” – powiedział BBC Siddharth Pathak, partner w firmie konsultingowej Kearney. – Będzie to również popychać osoby na płocie do świadomego wyboru szybkości, a nie zrównoważonego rozwoju i często kosztów – dodaje.

Od czerwca Google zacznie ostrzegać kierowców przed przejazdem przez strefy niskiej emisji, w których niektóre pojazdy są objęte ograniczeniami. Są one powszechne w takich krajach jak Niemcy, Francja, Holandia, Hiszpania i Wielka Brytania.

Użytkownicy Map Google będą mogli również porównać w jednym miejscu samochód, jazdę na rowerze, transport publiczny i inne opcje podróżowania, zamiast przełączać się między różnymi sekcjami w nowej funkcji, która zostanie wprowadzona w tym roku.

CZYTAJ TAKŻE: Chińczycy stworzyli ultra precyzyjną nawigację

Amerykański gigant technologiczny twierdzi, że od dawna opracowuje zrównoważone praktyki przynoszące korzyści środowisku i zobowiązał się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do 2030 r., aby pomóc miastom w śledzeniu emisji gazów cieplarnianych.

Globalne Interesy
Sprzedaż iPhone'ów runęła i Apple traci pozycję lidera. Jest nowy król smartfonów
Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest