Apka płatnicza, choć oficjalnie w Brazylii już ruszyła, może zostać wyłączona. We wtorek brazylijski bank centralny nakazał bowiem operatorom Visa i Mastercard odcięcie usług od komunikatora Facebooka. Powód? Obawy związane z „antykonkurencyjnym charakterem aplikacji” – pisze „The Next Web”.

CZYTAJ TAKŻE: Facebook wchodzi w e-handel. Zapłacisz komunikatorem

Brazylia była drugim krajem po Indiach, który otrzymał funkcję płatności WhatsApp. W Indiach były to jednak testy, które zdały egzamin, zaś Brazylia miała być pierwszym rynkiem, gdzie dokonano pełnego wdrożenia. Teraz przyszłość WhatsApp Pay jest niepewna. Na razie usługę zawieszono w obawie o „zachowanie odpowiedniego otoczenia konkurencyjnego, zapewniającego szybki, bezpieczny, przejrzysty, otwarty i ekonomiczny system płatności”. Bank centralny zgłosił również zastrzeżenia dotyczące prywatności dotyczące tej usługi. Poza tym pojawiły się zastrzeżenia, że Facebook o uruchomieniu WhatsApp Pay nie powiadomił wcześniej wszystkich niezbędnych organów w tym kraju.

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, o nowym projekcie informował w lutym. Wówczas zapowiadał, że usługa zostanie uruchomiona w ciągu pół roku. Dla Facebooka nie jest to również pierwsze przedsięwzięcie związane z płatnościami. Najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie również testuje taką funkcjonalność. Na razie jednak Facebook Pay działa tylko w USA.

CZYTAJ TAKŻE: WhatsApp ma już 2 mld użytkowników. Ale Signal za progiem

WhatsApp Pay w Brazylii nawiązał współpracę z głównymi bankami i instytucjami płatniczymi, jak Banco do Brasil, Nubank, Sicredi i Cielo. Sam Zuckerberg w zamieszczonym na Facebooku poście pisał, że „wysyłanie i odbieranie pieniędzy ma być tak proste jak udostępnianie zdjęć”. Takie „przelewy” są dokonywane w ramach czatu w aplikacji. Zapowiedział też, że w ramach WhatsAppa firmom umożliwione zostanie prowadzenie sprzedaży. Komunikator stanie się więc w przyszłości nową platformą do e-handlu.

Przesyłanie pieniędzy dla użytkowników indywidualnych będzie bezpłatne. W przypadku przedsiębiorców pobierana będzie opłata manipulacyjna, która ma wynieść ok. 4 proc.