Chińskie firmy zostaną wykluczone z rynku telekomunikacyjnego USA

Prezydent USA Donald Trump ma w najbliższych dniach podpisać rozporządzenie zakazujące wykorzystywania chińskiego sprzętu w infrastrukturze sieci telekomunikacyjnych w USA.

Publikacja: 08.02.2019 19:41

Prezydent USA Donald Trump na zdjęciu z prezydentem Chin Yi Xinpingiem w czasach sprzed wojny handlo

Prezydent USA Donald Trump na zdjęciu z prezydentem Chin Yi Xinpingiem w czasach sprzed wojny handlowej.

Foto: AFP

Taką informację podał portal Politico, powołując się na anonimowe źródła w Waszyngtonie. Rozporządzenie ma wyjść tuż przed największym na świecie kongresem operatorów i producentów sprzętu telekomunikacyjnego w Barcelonie. Administracja Trumpa chce w ten sposób wysłać sygnał, że cyberbezpieczeństwo jest dla niej priorytetem w przyszłych kontraktach dotyczących telekomunikacji.

Rozporządzenie o wykluczeniu chińskiego sprzętu z amerykańskich sieci telekomunikacyjnych można traktować jako element walki USA i Chin o supremację technologiczną oraz o kontrolę nad planowanymi sieciami telekomunikacyjnymi 5G. Administracja Trumpa wyraźnie postrzega chińskie koncerny Huawei i ZTE jako spółki zbyt blisko związane z tajnymi służbami ChRL. Ustawa o wydatkach obronnych na rok fiskalny 2019 zakazała korzystania przez instytucje rządu federalnego z produktów tych dwóch koncernów.

Departament Sprawiedliwości oskarżył Huawei o kradzież własności intelektualnej oraz omijanie sankcji nałożonych na Iran

Departament Sprawiedliwości jakiś czas temu oskarżył Huawei o kradzież własności intelektualnej oraz omijanie sankcji nałożonych na Iran. Sabrina Meng Wanzhou, dyrektor finansowa Huawei (i zarazem córka założyciela tej spółki) czeka w Kanadzie na ewentualną ekstradycję do USA. Amerykańskie władze namawiają też kraje sojusznicze, by blokowały Huawei i ZTE możliwość brania udziału w przetargach na budowę sieci 5G. Zdecydowały się na to już m.in. Australia i Japonia.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie coraz mocniej cisną Huawei

– Podnosimy tę sprawę na najwyższych poziomach dyplomatycznych. Upewniamy się, że najwyżsi rangą decydenci w rządach zdają sobie sprawę z wagi tej decyzji – twierdzi Rob Strayer, urzędnik Departamentu Stanu USA odpowiedzialny za kwestie międzynarodowe związane z cyberbezpieczeństwem.

Rozporządzenie, które zamierza podpisać Trump może utrudnić amerykańsko-chińskie rozmowy dotyczące zakończenia wojny handlowej.

Globalne Interesy
20 lat więzienia i 100 mln dol. grzywny. W USA chcą zablokować DeepSeeka i chińską AI
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Globalne Interesy
Unia Europejska chce stworzyć rywala dla DeepSeeka i ChatGPT. Ale bez Polski
Globalne Interesy
To on stoi za DeepSeekiem i rzuca wyzwanie USA. Kto w Chinach buduje systemy AI?
Globalne Interesy
„Istotne dowody”. Chińska rewolucyjna technologia w cieniu podejrzeń
Globalne Interesy
Chińczycy mają już coś lepszego, niż budzący postrach w USA DeepSeek. Co potrafi Qwen?