Wicepremier i minister finansów Anton Siluanow podpisał rozporządzenie nakładające na państwowe firmy (te w których państwo ma więcej niż 50 proc. udziałów) i ich struktury obowiązek wymiany zachodniego oprogramowania na rosyjskie. We wrześniu 2018 r zakończył się audyt rejestru rosyjskiego oprogramowania. Z tego rejestru firmy państwowe będą musiały wybrać sobie potrzebne programy.
Czasu jest niewiele, biorąc pod uwagę skalę państwowej własności w Rosji. Jak informuje gazeta Wiedomosti, do 2021 r co najmniej połowa oprogramowania w państwowych firmach ma być rosyjska. Konkretne plany, terminy firmy muszą ustalić podczas posiedzeń rad dyrektorów (nadzorczych), a te muszą się odbyć w ciągu 10 dni od otrzymania dyrektywy Siułanowa.
Jako plus takiego rozwiązania władze wskazują na to, że uniknie się sytuacji, kiedy strategiczne ważne systemu są zarządzane przez programy z zagranicy. Przejście na rosyjskie programy wzmocni suwerenność cybernetyczną.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow mówił m.in. o zagrożeniu odłączenia, z powodów politycznych, rosyjskich firm i instytucji od systemów międzynarodowych. To nawiązanie do niedawnych informacji, że Rosja może zostać odłączona od SWIFT czy do sytuacji na Krymie, którego nie obsługują systemy międzynarodowych kart płatniczych. – To jest niedopuszczalne i żeby żyć spokojnie w takim wrogim otoczeniu, musimy zachować tzw. samowystarczalność w kluczowych obszarach – mówił Pieskow.
Więcej niż korzyści jest ryzyk, na które zwracali uwagę eksperci pytani przez agencję Prime. Jest ryzyko, że rosyjskie firmy IT, które są w większości prywatne, staną się zależne od obcego kapitału. To ma związek z poszukiwaniem lepszych warunków podatkowych. Np. Yandex największy rosyjski koncern internetowy przerejestrował się z Rosji do Holandii. Do tego dochodzi konieczność przeszkolenia tysięcy pracowników, do tej pory szkolonych w obsłudze zachodniego oprogramowania.