Aresztowanie pracownika Huawei w Polsce. Pekin „głęboko zaniepokojony”

Rząd Chin wyraził „poważne obawy” w związku z zatrzymaniem przez polskie służby i aresztowaniem na trzy miesiące przez sąd dyrektora ds. sprzedaży firmy Huawei. O przeprowadzonej przez ABW operacji informują światowe media.

Publikacja: 11.01.2019 15:47

Aresztowanie pracownika Huawei w Polsce. Pekin „głęboko zaniepokojony”

Foto: Bloomberg

Agencja zatrzymała pracownika Orange Polska Piotra D. i polskiego oddziału chińskiego koncernu Huawei Weijinga W. Podejrzewa ich o szpiegostwo na rzecz Chińskiej Republiki Ludowej. Decyzją sądu zostali aresztowani na trzy miesiące.

Po zatrzymaniu podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 130 ust. 1 k.k. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

CZYTAJ TAKŻE: Polak i Chińczyk aresztowani na trzy miesiące za szpiegostwo

Chiny zaniepokojone

W związku z zatrzymaniem komunikat wydało ministerstwo spraw zagranicznych Chin. Wyrażono poważne zaniepokojenie tym incydentem i wezwano Polskę do ochrony praw obywatela ich kraju. Rano do polskiego MSZ zgłosił się wyższy rangą urzędnik chińskiej ambasady i zaoferował aresztowanemu pomoc konsularną. Weijing W. nie był objęty immunitetem dyplomatycznym, dlatego pozostanie w areszcie przez co najmniej trzy miesiące.

Informację o działaniach podjętych przez polskie służby przekazały największe światowe media. Telewizja Sky News przypomina, że w grudniu zatrzymano w Kanadzie dyrektor finansowej Huawei, Meng Wanzhou. Po tamtym zatrzymaniu w Chinach aresztowano 13 obywateli Kanady.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny domagają się uwolnienia wiceprezes Huawei i grożą konsekwencjami

Telewizja NBC News zamieściła depeszę agencji Reuters, w której pojawia się oświadczenie firmy Huawei. Przedstawiciele chińskiego giganta „są świadomi sytuacji i zajmują się tą sprawą”.

„The Washington Post” zwraca uwagę, że do zatrzymania doszło po tym, jak m.in. rząd Stanów Zjednoczonych zastanawiał się, czy korzystanie z technologii firmy Huawei jest bezpieczne.

„Krytyka ze strony USA doprowadziła do tego, że wiele zachodnich państw i firmy dokonało przeglądu tego, czy powinny wykorzystywać sprzętu Huawei w swoich sieciach telekomunikacyjnych” – pisze z kolei agencja Reuters.

„New York Times” w swoim artykule przypomina, że zachodnie agencje wywiadowcze wielokrotnie zgłaszały obawy wobec produktów wytwarzanych w Chinach, w szczególności telefonach komórkowych i sprzęcie telekomunikacyjnym. Ma być on tak zaprojektowany, by umożliwić szpiegowanie przez chiński wywiad.

Natomiast BBC w swoim materiale informuje, że w ubiegłym roku polski oddział Orange współpracował z Huawei przy wdrażaniu sieci komórkowych 5G w Polsce.

Ofiara wojny?

Aresztowanie chińskiego menedżera Huawei w Polsce zbiegło się z wojną handlową USA z Chinami i zdecydowanym pogorszeniem ich relacji. Przy tej okazji zaczęły padać oskarżenia pod kątem firm chińskich o kradzież technologii i szpiegowanie na rzecz Pekinu. Dotyczyło to m.in. firm telekomunikacyjnych. Z kolei firmy z Państwa Środka zaprzeczają takim praktykom. Faktem jest jednak, że często są powiązane pod względem własnościowym z państwem i wspierane przez nie finansowo. Zobowiązane są też do współpracy z władzami.

CZYTAJ TAKŻE: Waszyngton ostrzega przed Huawei

Pod koniec roku agencja Reutera informowała, że prezydent Donald Trump rozważa wprowadzenie nadzwyczajnego rozporządzenia, które będzie związane z bezpieczeństwem narodowym. Z informacji przekazanych przez źródła w amerykańskiej administracji wynikało, że po wprowadzeniu dokumentu, amerykańskie firmy nie mogłyby korzystać ze sprzętu telekomunikacyjnego wyprodukowanego przez Huawei i ZTE.

Chiny wyraziły poważne zaniepokojenie tym incydentem i wezwano Polskę do ochrony praw obywatela ich kraju.

Aresztowany Weijing W. jest absolwentem Pekińskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych, gdzie studiował polonistykę. W 2011 r. został zatrudniony w Huawei i ponownie wysłany do Polski, gdzie odpowiadał za public relations tej firmy w Polsce oraz kontakty z przedstawicielstwami dyplomatycznymi. W 2017 roku został dyrektorem sprzedaży Huawei. Jego głównym zadaniem była sprzedaż produktów firmy Huawei w sektorze publicznym.

Zbliża się 5G

To bardzo ważna funkcja w kontekście zbliżającego się przetargu na sieć lub sieci komórkowe piątej generacji. Koszt budowy infrastruktury 5G w Polsce może sięgnąć 11–20 mld zł i jest to prawdziwa bonanza dla światowych dostawców sprzętu telekomunikacyjnego, a Huawei jest spośród nich największy.

CZYTAJ TAKŻE: 5G: Mozolne szycie nowej sieci

Wraz z Orange Polska Huawei przeprowadził w Gliwicach pierwsze w Polsce testy technologii 5G w warunkach miejskiej zabudowy. W trakcie prób osiągnięto przepustowość na poziomie 1,5 Gb/s. W tym roku planowane są pilotaże producentów sprzętu i operatorów w kolejnych miastach. Najprawdopodobniej w 2020 roku zostanie ogłoszony przetarg na odpowiednie częstotliwości, a budowa sieci rozpoczęłaby się w roku kolejnym.

CZYTAJ TAKŻE: Prof. Bogdan Góralczyk: Nie można wykluczyć ostrej reakcji Chin

– Ostatnie wydarzenia zapewne wpłyną negatywnie na stosunki polsko-chińskie, chociaż bardzo trudno jest w tej chwili prorokować o skali ewentualnego ochłodzenia. Być może Polska będzie musiała się liczyć ze zmniejszeniem zaangażowania ekonomicznego podmiotów chińskich na swoim rynku. W skrajnej sytuacji nie można wykluczyć nawet zatrzymania obywateli RP w Chinach, jak to miało miejsce w wypadku Kanadyjczyków. Całe zagadnienie należy widzieć w szerszej perspektywie. Coraz więcej państw podejmuje różnego typu kroki wobec koncernu Huawei – powiedział nam dr Stanisław Niewiński, analityk Polskiego Centrum Informacji Strategicznych (PCIS), wykładowca Instytutu Spraw Zagranicznych Collegium Nobilium Opoliense.

Agencja zatrzymała pracownika Orange Polska Piotra D. i polskiego oddziału chińskiego koncernu Huawei Weijinga W. Podejrzewa ich o szpiegostwo na rzecz Chińskiej Republiki Ludowej. Decyzją sądu zostali aresztowani na trzy miesiące.

Po zatrzymaniu podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 130 ust. 1 k.k. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Pozostało 93% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Globalne Interesy
Ludzie wyginą jak dinozaury? Powstaje system obrony przed kosmicznym zagrożeniem
Globalne Interesy
CrowdStrike zablokował systemy Microsoft. Potężna awaria na całym świecie
Globalne Interesy
OpenAI rozpoczyna wojnę, wprowadzając nowy model ChatGPT. Jest tańszy i szybszy
Globalne Interesy
Elon Musk zabiera swoje firmy z Kalifornii. Podał szokujący powód
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Globalne Interesy
Rosyjski gigant ucieka z USA. Niedostępne oprogramowanie i zwolnienia pracowników