Producent procesorów AMD razem z Departamentem Energii USA (DOE), OakRidgeNationalLaboratory (ORNL) oraz Cray Inc. ogłosił projekt, w ramach którego w ORNL w 2021 roku powstanie najszybszy superkomputer na świecie.
W celu zapewnienia planowanej mocy ponad 1,5 EksaFlopsa (Flops to liczba wykonywanych w ciągu sekundy operacji na liczbach zmiennoprzecinkowych w precyzji 64-bitowej), Frontier zostanie wyposażony w rozwiązania zoptymalizowane pod kątem przetwarzania wysokiej mocy (HPC) oraz sztucznej inteligencji, czyli w specjalne procesory AMD EPYC oraz specjalne akceleratory AMD Radeon Instinct z pamięciami HBM.
CZYTAJ TAKŻE: IBM pokazał urządzenie kwantowe. To przełom w komputerach
Badacze ORNL będą wykorzystywać tę niezwykłą moc obliczeniową i następnej generacji sztuczną inteligencję do symulacji, modelowania i pogłębiania wiedzy na temat interakcji, jakie leżą u podstaw badań pogodowych, subatomowych, genomu, fizyki oraz badania sztucznej inteligencji.
– Frontier to dzieło sztuki w dziedzinie superkomputerów. Zaprojektowanie i uruchomienie maszyny tej klasy wymaga umiejętności bliskiej współpracy z branżą oraz partnerstwa, które nie tylko umożliwi rozwój nauce amerykańskiej, ale także zapewni jej oraz amerykańskiej ekonomii globalną konkurencyjność – powiedział Jeff Nichols, zastępca dyrektora laboratorium nauk obliczeniowych ORNL.