Na koncerny Apple i Google spłynęła ostatnio lawina krytyki za wprowadzenie do swoich sklepów internetowych aplikacji mobilnej Absher (z arabskiego: kaznodzieja) stworzonej przez rząd Arabii Saudyjskiej. Jedną z jej funkcji bowiem jest możliwość kontrolowania podróży żony przez mężczyznę, będącego w tym kraju jej prawnym opiekunem.

Bez zgody męża Saudyjka nie może na przykład wyrobić sobie paszportu ani wsiąść do samolotu. Za pomocą aplikacji mąż może wydawać jej elektroniczne pozwolenia – bądź zakaz – na przejazd w obrębie kraju bądź za granicę.

CZYTAJ TAKŻE: Apple i Google w ogniu krytyki. Ułatwiają Saudyjczykom kontrolowanie żon

To ostatnie szczególnie może prowadzić do poważnych tragedii. Wiele Saudyjek próbuje uciec z kraju, w którym dyskryminacja i przemoc domowa są na porządku dziennym. Kary za nielegalnie przekroczenie granicy są srogie, a Absher ma pomóc mężczyznom i straży granicznej wykryć uciekinierkę.

Kary za nielegalnie przekroczenie granicy są srogie, a Absher ma pomóc mężczyznom i straży granicznej wykryć uciekinierkę

Aplikację z tego powodu ostro skrytykowały międzynarodowe organizacje praw człowieka. Human Rights Watch apelował do gigantów technologicznych o wycofanie jej ze swoich sklepów internetowych, jako że w ten sposób wspierają dyskryminację i „płciowy apartheid”.

Saudyjski rząd postanowił odpowiedzieć na tę zagraniczną krytykę… zachęcając jeszcze bardziej obywateli do używania Abshera. Politycy chwalą aplikację, podkreślając, że znacznie ułatwia ona życie użytkownikom. W jednym z opublikowanych w sieci filmów apelują o wystawienie jej pozytywnej opinii w Apple Store i Google Play. Na Twitterze stworzono nawet hasztag #i_support_ABSHER, który zdobył już dużą popularność.

Aplikacja sama w sobie jest przydatna w codziennym życiu, w tym dzięki rozwiniętemu systemowi nawigacji i możliwości wydawania pozwoleń na podróże

Faktem jest, że zalet aplikacji można wymienić sporo. Pomaga ona na przykład w załatwianiu spraw urzędowych, znacznie skracając czas pozyskiwania dokumentów. Jeden użytkownik Twittera chwalił się, że odnowił dzięki niej paszport z domu w zaledwie 3 minuty. Inni wskazywali na to, że z Absherem można też wygodnie poruszać się po mieście, kupować online bilety na środki komunikacji miejskiej czy na parking.

Również niektóre Saudyjki publicznie bronią Abshera. Jak podkreślają, aplikacja sama w sobie jest przydatna w codziennym życiu, w tym dzięki rozwiniętemu systemowi nawigacji i możliwości wydawania pozwoleń na podróże. Te kobiety, które otrzymują zgodę swoich mężów na samodzielne podróżowanie, mogą w końcu zdobyć własny paszport, wyjechać za granicę na wakacje albo studia czy nawet użyć aplikacji, by wyjść z więzienia.

Problem tkwi raczej w krzywdzącym dla nich prawie, przez które muszą być całkowicie zależne od mężczyzny. Dla jednych kobiet aplikacja więc może oznaczać jeszcze większy ucisk, dla innych z kolei – do pewnego stopnia – wyzwolenie.

Po licznych głosach oburzenia, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, głos w sprawie kontrowersji wokół aplikacji zabrał w końcu Tim Cook, prezes Apple, które ją dystrybuuje. Obiecał, że przyjrzy się tej sprawie.