Czytaj także: Apple ma sprytny plan na Chińczyków. Wojna handlowa mu niestraszna

Na początku lipca Apple usunął z chińskiego sklepu głównie gry mobilne. Liczba tytułów, które zniknęły z chińskiego App Store, wyniosła w tym czasie cztery razy więcej, niż miesiąc wcześniej – wynika z danych firmy analitycznej SensorTower. Zniknęły takie tytuły jak „Hay Day”, „Nonstop Chuck Norris”, a także pasjans „Solitaire” firmy Zynga. Analitycy uważają, że tytuły te w przyszłości znów pojawią się w dystrybucji przez App Store, ale dopiero po zmianach jakie wymaga chińskie prawo. Według analityków SensorTower gry, które usunięto ze sklepu z aplikacjami dotychczas wygenerowały 34,7 mln dolarów przychodów. Zostały pobrane ponad 133 mln razy.

Usunięcie gier to efekt konieczności spełnienia do końca czerwca warunków, jakie Apple postawiło twórcom tego rodzaju oprogramowania – informuje Reuters. Wynikają one z obowiązujących w Chinach przepisów, które nakazują każdemu wydawcy oprogramowania umożliwiającego dokonywanie mikropłatności w aplikacjach ubiegać się o rządową licencję pozwalającą na oferowanie tego rodzaju produktów. Jednak twórcy oprogramowania korzystający z platformy dystrybucji aplikacji należących do Apple obchodzili ten przepis od prawie 5 lat.

Apple też lekceważyło chińskie przepisy i pozwalało od 2016 roku na pobieranie gier, które dopiero oczekiwały na przyznanie odpowiedniej rządowej licencji – informuje „Financial Times”.