Reklama
Rozwiń

Rosyjski atak na firmę, od której zaczął się impeachment Trumpa

Rosyjski wywiad wojskowy GRU przeprowadził atak phishingowy na ukraińską spółkę Burisma Holdings – wynika z analizy amerykańskiej firmy Area 1 Security, zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

Publikacja: 14.01.2020 12:58

Joe Biden, wiceprezydent za czasów Obamy i kandydat na prezydenta, ma problem. Rosjanie mogli pozysk

Joe Biden, wiceprezydent za czasów Obamy i kandydat na prezydenta, ma problem. Rosjanie mogli pozyskać dane na temat pracy jego syna w ukraińskiej firmie Burisma Holding

Foto: Elijah Nouvelage/Bloomberg

We władzach spółki Burisma Holdings zasiadał m.in. Hunter Biden, syn Joe Bidena, byłego wiceprezydenta USA. Burisma zatrudniła również Aleksandra Kwaśniewskiego, byłego prezydenta RP.

Według Area 1 Security, GRU rozpoczęło kampanię phishingową przeciwko Bursimie w listopadzie 2019 roku (phishing to metoda oszustwa internetowego, w której cyberprzestępca podszywa się pod kogoś innego, by wyłudzić hasła i inne cenne dane lub by zainfekować komputer szkodliwym oprogramowaniem.) Hakerom z GRU chodziło o zdobycie loginów i odnieśli w tym sukces. Nie wiadomo do czego miały posłużyć zdobyte przez nich informacje.

CZYTAJ TAKŻE: Drżą przed nią giganci Doliny Krzemowej

Spółka Burisma znajduje się w centrum afery, która posłużyła demokratom jako powód do impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Trump miał w 2019 r. naciskać na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, by Ukraina znalazła dowody na korupcję rodziny Bidenów w sprawie Burismy.

""

Hunter Biden w towarzystwie Nancy Pelosi, przewodniczącej Izby ReprezentantówBloomberg

Foto: cyfrowa.rp.pl

Burisma Holdings to spółka gazowa należąca do Mykoły Złoczewskiego, ukraińskiego oligarchy, który był ministrem środowiska w ekipie prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. W 2014 r. część aktywów Burismy została zamrożona przez londyński sąd, w związku z podejrzeniem prania brudnych pieniędzy. Wkrótce potem później Burisma Holdings ogłosiła, że w skład jej rady dyrektorów wszedł amerykański prawnik Hunter Biden, syn wiceprezydenta Joe Bidena. Do władz tej spółki trafił wówczas były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski.

CZYTAJ TAKŻE: Włamali się do utajnionych zeznań podatkowych Trumpa. Pomysłowo?

Hunter Biden miał wcześniej małe doświadczenie w branży energetycznej, ale w Burisma Holdings zarabiał 50 tys. dol. miesięcznie. Dodatkowo zarabiał na prowizjach wypłacanych mu przez spółkę. Przez 16 miesięcy od kwietnia 2016 r. na konta związane z jego działalnością biznesową trafiło z Burismy 3,1 mln dol. Jego ojciec nieformalnie odpowiadał zaś w administracji Obamy za politykę związaną z Ukrainą. Obecność Huntera Bidena w jego spółce bardzo się więc Złoczewskiemu opłacała.

W styczniu 2015 r. brytyjski sąd odblokował 23 mln dol. należące do Złoczewskiego. Zrobił to po liście z prokuratury generalnej w Kijowie, w którym wskazywano, że oligarcha nie zrobił niczego sprzecznego z ukraińskim prawem (we wrześniu 2015 r. ambasador USA w Kijowie zarzucał ukraińskim władzom, że chcą zamieść tę sprawę pod dywan). 10 lutego 2015 r. nowym ukraińskim prokuratorem generalnym został Wiktor Szokin. Był on postacią kontrowersyjną (w listopadzie 2015 r. stał się celem zamachu z użyciem karabinu snajperskiego), ale poważnie podszedł do śledztwa w sprawie Burismy. Chciał m.in. przesłuchać Huntera Bidena w sprawie pieniędzy, które mu wypłacała ta spółka. – Kilkakrotnie prezydent Petro Poroszenko prosił mnie, bym przyjrzał się sprawie Burismy i rozważył możliwość zmniejszenia intensywności działań śledczych, ale odmówiłem zamknięcia tego śledztwa – zeznał później Szokin.

CZYTAJ TAKŻE: Zaskakujący wynik rankingu. Najszybsi i najskuteczniejsi hakerzy

Później do akcji włączył się Joe Biden. W lutym 2016 r. zagroził, że USA nie dadzą Ukrainie gwarancji kredytu opiewającego na 1 mld dol., jeśli Szokin nie zostanie odwołany ze stanowiska. Spełnienie tej groźby mogłoby zagrozić bankructwem Ukrainy. Szokin podał się więc do dymisji 15 lutego 2016 r. – Powiedziałem: jeżeli w ciągu sześciu godzin wasz prokurator generalny nie zostanie odwołany, nie otrzymacie pieniędzy. I ten sukinsyn został odwołany – chwalił się później Biden w wywiadzie dla „Głosu Ameryki”.

Globalne Interesy
Te latające pojazdy mają odmienić transport. Właśnie rusza produkcja
Globalne Interesy
AI Elona Muska zyskała miliardy. To będzie wojna z twórcą ChatGPT o pozycję nr 1
Globalne Interesy
„Jestem Satoshi Nakamoto". Kim jest twórca bitcoina?
Globalne Interesy
Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Globalne Interesy
USA szykują cios w Chiny. Tym razem to produkt, który znajduje się w milionach domów
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku