Wielka Brytania od 1 lipca tego roku wprowadziła własne przepisy dotyczące prawa do naprawy, które wymagają od producentów udostępniania części zamiennych osobom kupującym urządzenia elektryczne. Nowe regulacje mają sprawić, że pralki i lodówki będą tańsze w użytkowaniu i łatwe w naprawieniu. Prawo ma pomóc zmniejszyć ilość odpadów elektronicznych, których produkuje się co roku na Wyspach Brytyjskich 1,5 mln tony.
David Paul Morris/Bloomberg
cyfrowa.rp.pl
Podobne plany ma także Unia Europejska. Komputery, smartfony, telewizory i lodówki to najszybciej rosnąca frakcja odpadów w całej Unii Europejskiej. Według różnych szacunków, ilość elektrośmieci może sięgnąć w 2022 roku od 12 do 15 mln ton.
Europejczycy chcą naprawiać a nie wyrzucać. Z raportu zamówionego przez firmę zajmującą się przetwarzaniem odpadów Stena Recycling, wynika, że aż 89 proc. badanych chętnie korzystałoby ze sprzętów elektronicznych znacznie dłużej, gdyby były one nadal sprawne. Jednak aż 40 proc. ankietowanych twierdzi, że naprawa wadliwego sprzętu im się nie opłaca, a co drugi przyznaje, że po awarii woli od razu kupić nowe urządzenie.
CZYTAJ TAKŻE: Większość Polaków uważa, że elektronika i AGD są bardziej awaryjne niż 10 lat temu
Amerykanie też mają dość. Prezydent Joe Biden poleci Federalnej Komisji Handlu opracowanie nowych przepisów obejmujących prawo do naprawy sprzętu. Nowe zasady uniemożliwiłyby producentom sprzętu – w tym smartfonów – ograniczanie możliwości dokonywania napraw na własną rękę lub w nieautoryzowanych warsztatach. Przeciwko takim regulacjom od lat protestują koncerny elektroniczne w tym także Apple, twierdząc, że regulacje tego rodzaju doprowadzą do problemów z jakością i bezpieczeństwem naprawianych produktów. Podobne argumenty wysuwa Microsoft, Amazon a nawet producent traktorów John Deere. Amerykańskie koncerny motoryzacyjne, reprezentowane przez organizacje branżową Alliance for Automotive Innovation, rozpoczął prawną próbę zablokowania zmian w prawie, które wymagałyby rozszerzonego dostępu do danych dotyczących naprawy mechanicznej i elektronicznej ich pojazdów.