O powodzeniu testów napisał we czwartek dziennik RBC, powołując się na dokumenty grupy roboczej, której zadaniem była poprawa bezpieczeństwa internetowego Rosji. Kraj przyjął pod koniec 2019 r. przepisy, znane jako ustawa o „suwerennym internecie”, mające na celu ochronę kraju przed odcięciem od zagranicznej infrastruktury, w odpowiedzi na to, co Rosja nazwała „agresywnym charakterem” narodowej strategii bezpieczeństwa cybernetycznego Stanów Zjednoczonych. Po agresji na Ukrainę odcięciem Rosji od globalnych systemów zagroziły USA, co sparaliżowałoby np system płatniczy. Dlatego ruszyły pracę nad alternatywami dla takich scenariuszy.
CZYTAJ TAKŻE: Ruszyła pierwsza rosyjska sieć 5G. Właścicielem skruszony miliarder
Mimo to ustawa wywołała konsternację wśród działaczy na rzecz wolności słowa, którzy obawiali się, że posunięcie to wzmocni nadzór rządu nad cyberprzestrzenią, rząd będzie kontrolował wszystkie transfery.
Testy z udziałem wszystkich głównych rosyjskich firm telekomunikacyjnych odbyły się od 15 czerwca do 15 lipca i zakończyły się sukcesem, według wstępnych wyników, RBC powołało się na źródło w grupie roboczej. Ich celem jest określenie zdolności ‚Runet’ do działania w przypadku zewnętrznych zniekształceń, blokad i innych zagrożeń. Inne źródło dziennika podało, że przetestowano możliwość fizycznego odłączenia rosyjskiej części internetu. Nie było od razu jasne, jak długo trwało rozłączenie ani czy wystąpiły zauważalne zakłócenia w ruchu internetowym.
Prawo przewiduje, że testy będą przeprowadzane co roku, ale operacje zostały odwołane w 2020 r. z powodu komplikacji związanych z pandemią Covid-19.