Reklama
Rozwiń

Astronomiczna kwota za Slacka. Microsoft ma problem

Szykuje się jedna z największych transakcji w branży technologicznej w tym roku. Notowany na nowojorskiej giełdzie Salesforce zapłaci 27,7 mld dol. za Slacka, jeden z najpopularniejszych komunikatorów firmowych.

Publikacja: 02.12.2020 09:49

Astronomiczna kwota za Slacka. Microsoft ma problem

Foto: Bloomberg

Salesforce to amerykański dostawca oprogramowania w chmurze. Spółka weszła niedawno do prestiżowego indeksu Dow Jones, wypierając z niego Exxon Mobil, giganta naftowego, który w benchmarku znajdował się od 92 lat. Biznes Salesforce skorzystał na pandemii i spółka uznała, że czas na dużą akwizycje. Negocjacje w tej sprawie prowadzono ze Slackiem i dziś poinformowano, że obie strony doszły do porozumienia. Kwota transakcji wynosi 27,7 mld dol., co jest jedną z największych w branży w 2020 r.

CZYTAJ TAKŻE: Świetny debiut komunikatora Slack. Jest wart 20 mld dol.

Slack to popularna aplikacja, która pełni rolę komunikatora internetowego umożliwiającego komunikację tekstową oraz głosową wraz z możliwością wysyłania multimediów. Jest to konkurent aplikacji Teams należącej do Microsoftu. Slack bardzo dynamicznie się rozwija i zwiększa sprzedaż. Roczne przychody spółki przekroczyły 100 mln dol. w 2017 r., a barierę 400 mln dol. pokonano w 2019 r. W tym roku Slack prognozuje, że przychody sięgną około 620 mln dol.

Salesforce ma długą historię przejęć, jednak ta transakcja będzie największa. Marc Benioff, prezes Salesforce, przeprowadził ponad 60 przejęć w ciągu 21 lat, dzięki czemu przekształcił małą firmę z ery dot-comów w giganta usług w chmurze.

– Salesforce i Slack razem ukształtują przyszłość oprogramowania dla przedsiębiorstw i zmienią sposób, w jaki wszyscy pracują w całkowicie cyfrowym świecie, gdzie można pracować z dowolnego miejsca – stwierdził Benioff.

Połączenie firm ma dać lepszą pozycję w starciu z konkurencyjnym Microsoftem. Rozwój Slacka jest hamowany przez aplikację Teams. W lipcu Slack złożył skargę do Unii Europejskiej, że Microsoft złamał prawo antymonopolowe.

CZYTAJ TAKŻE: Microsoft wchodzi w 5G. Przejmie Nokię?

– Firma Microsoft nielegalnie powiązała swój produkt Teams z dominującym na rynku pakietem biurowym, zmuszając do zainstalowania go dla milionów ludzi, blokując jego usunięcie i ukrywając prawdziwy koszt dla klientów korporacyjnych – argumentował wówczas Slack.

Globalne Interesy
Te latające pojazdy mają odmienić transport. Właśnie rusza produkcja
Globalne Interesy
AI Elona Muska zyskała miliardy. To będzie wojna z twórcą ChatGPT o pozycję nr 1
Globalne Interesy
„Jestem Satoshi Nakamoto". Kim jest twórca bitcoina?
Globalne Interesy
Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Globalne Interesy
USA szykują cios w Chiny. Tym razem to produkt, który znajduje się w milionach domów
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku