Zaległe podatki dotyczą lat fiskalnych sprzed 2018 r. Facebook nie skomentował tej decyzji, z kolei francuski minister finansów stwierdził, że nie może komentować indywidualnych spraw podatkowych. W kwocie 104 mln euro znajduje się 22 mln euro kary.

Unikanie podatków przez technologicznych gigantów to w ostatnich latach obiekt gorących debat w krajach UE. W Wielkiej Brytanii przykładowo Facebook zapłacił 28,5 mln funtów podatku dochodowego w 2018 r. Tymczasem zysk w tym roku wyniósł 1,65 mld funtów.

CZYTAJ TAKŻE: Facebook na wojnie ze skrajną prawicą. Kim są „Dumni chłopcy”?

Jeszcze w lutym Mark Zuckerberg powiedział, że zgadza się na reformę podatkową i płacenie większych danin w różnych państwach. Dotyczy to m.in. Indonezji, która nałożyła 10 proc. podatku VAT na firmy technologiczne, jak TikTok, Disney i Facebooka właśnie.

Polski rząd również planował wprowadzenie podatku cyfrowego dla technologicznych gigantów. Przymiarki były już w 2019 r., jednak wraz z wizytą wiceprezydetna Mike’a Pence’a we wrześniu rząd wycofał się z tych planów. Pozostaje czekać na międzynarodowe porozumienie państw, które ustalą, jak opodatkować największe firmy technologiczne świata.