Eksperci nie mają wątpliwości, że w wyniku przejęcia powstanie globalny gigant w branży konsumenckich rozwiązań cyberbezpieczeństwa. Szacuje się, iż potencjał połączonych film to rynek liczący ponad 500 mln klientów. – To ogromny krok naprzód w zakresie bezpieczeństwa konsumentów w sieci – przekonuje Vincent Pilette, dyrektor generalny Norton.

Wśród producentów programów antywirusowych, poza wspomnianymi graczami, w światowym zestawieniu liczą się jeszcze McAfee, Bitdefender i Kaspersky.

Avast został założony w 1998 r. przez Czechów: Pavla Baudisa i Eduarda Kucerę. Nadal ma siedzibę w Pradze, ale biura także w Dolinie Krzemowej i Londynie. To jeden z najbardziej znanych dostawców programów antywirusowych. Jak podaje, ma na świecie ponad 435 mln klientów, a jego oprogramowanie odpiera miesięcznie ponad 1,5 mld ataków hakerskich. W ub.r. firma miała blisko 900 mln dol. przychodu.

CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy chcą rekordowego okupu od najdroższej firmy świata

Z kolei NortonLifeLock to firma amerykańska, notowana na Nasdaq. Jak podaje ma 80 mln członków i subskrybentów. Pod względem kapitalizacji giełdowej jest dwa razy większy niż Avast. Obecnie wynosi ona około 15,6 mld dol. W ubiegłym roku kupił europejską firmę zajmującą się bezpieczeństwem urządzeń – Avirę. Zapłacił 360 mln dol.