Google tnie płace pracujących z domu. Pracownicy wściekli

Pracownicy Google dostali dostęp do kalkulatora, przy pomocy którego mogą sprawdzić, jak zmieni się ich pensja, gdyby chcieli pracować tylko z domu. Okazuje się, że polityka płacowa Google przewiduje dostosowanie wynagrodzenia do miejsca świadczenia pracy.

Publikacja: 12.08.2021 07:54

Google tnie płace pracujących z domu. Pracownicy wściekli

Foto: Bloomberg

Koncern argumentuje, że oferuje swoim ludziom najlepsze stawki ze względu na miejsce świadczenia pracy. Jednak, skoro pracują w domu, ponieważ przenieśli się w region, gdzie życie jest tańsze to mogą zarabiać mniej. Część pracowników pandemii postanowiła wynieść się z miasta i zamieszczać w tańszej okolicy, czasami oddalonej nawet 2 godziny jazdy od biura koncernu. W rezultacie niektórym pracownikom grozi w takim przypadku obniżenie uposażenia nawet o 25 procent – informuje Reuters.

CZYTAJ TAKŻE: Chcesz wrócić do biura? Google i Facebook: Zaszczep się!

Podobne zasady chcą zastosować także inne koncerny technologiczne, między innymi Facebook oraz Twitter. Natomiast mniejsze firmy technologiczne jak Reddit i Zillow uznały, że praca zdalna pracowników przynosi im większe korzyści niż wynajmowanie dużych powierzchni biurowych i nie będą nic zmieniać w siatce wynagrodzeń.

Pracownikom Google nowy pomysł kalkulacji ich zarobków, w zależności od miejsca wykonywania pracy, bardzo się nie podoba.

Reuters pisze, że osoba pracująca w mieście Stamford w stanie Connecticut, położonym godzinę jazdy pociągiem od centrum Nowego Jorku, w przypadku pracy z domu będzie zarabiać aż o 15 proc. mniej, niż gdyby dojeżdżała do nowojorskiego biura. Co ciekawe mieszkaniec Nowego Jorku nie ucierpi finansowo, jeśli zdecyduje się pracować z domu zamiast z biura. Rekordowe cięcie płac nastąpi w przypadku pracowników biura w San Francisco. Jeśli wybiorą pracę z domu, poza tym miastem, mogą zarabiać nawet o jedną czwartą mniej.

CZYTAJ TAKŻE: Google wraca do biur. Nadmuchiwane ściany i namioty

„Nasze pakiety wynagrodzeń zawsze były ustalane na podstawie lokalizacji i zawsze płacimy górne stawki lokalnego rynku w zależności od miejsca pracy pracownika” – poinformował Reutera rzecznik Google, dodając, że wynagrodzenie będzie się różnić w zależności od miasta i stanu.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji