SPAC to spółki specjalnego przeznaczenia, stworzone wyłącznie z myślą o zebraniu od inwestorów pieniędzy na fuzje i przejęcia. Pozwalają one przejmowanym firmom wchodzić na giełdę „bocznymi drzwiami”, a wiele z nich, po przeprowadzeniu przejęć zyskuje na wartości. Akcje Digital World Acquisition Corp. (notowanego pod tickerem DWAC) kosztowały na początku zeszłego tygodnia około 9 dolarów, a po ogłoszeniu fuzji z Trump Media & Technology Group, ich kurs doszedł w czwartek do 52 dolarów a w piątek sięgał nawet 175 dolarów. Podczas piątkowej sesji pięciokrotnie przerywano handel akcjami DWAC, ze względu na dużą zmienność. Obroty papierami tej spółki sięgnęły 13,9 mld dolarów – tego dnia większe były tylko obroty akcjami Tesli (27,9 mld dolarów).

Czytaj więcej

Algorytm Twittera okazał się stronniczy. Promuje prawicę

Z wyliczeń agencji Bloomberga wynika, że Trump może posiadać 58 proc. udziałów w DWAC. Na piątkowym zamknięciu ten pakiet był wart 4,8 mld dolarów. Wcześniej majątek Trumpa był wyceniany w Bloomberg Billionaires Index na 2,5 mld dolarów.

Kontrolowana przez DWAC sieć społecznościowa Truth Social jest skierowana do amerykańskich prawicowców. Mogą być z nią powiązane również usługi hostingowe w chmurze i platforma reklamowa. Minie jednak prawdopodobnie jeszcze kilka miesięcy zanim Truth Social zacznie działać na dużą skalę. Jak na razie sieć boryka się z problemami technicznymi i atakami hakerskimi.