Roger McNamee, amerykański biznesmen, inwestor, venture capital i muzyk, jest partnerem założycielem firmy venture capital Elevation Partners i jednym z pierwszych inwestorów Facebooka.

McNamee wpłynął na wiele kluczowych decyzji firmy, jak chociażby odrzucenie oferty wykupu ze strony Yahoo za 1 mld dolarów w 2006 roku. Zainwestował też 210 mln dolarów w firmę w 2009 roku, czyli dwa lata przed wejściem spółki na giełdę.

Teraz jest on jednym z krytyków Facebooka i jego zarządu. - Uważam, że Facebook nie przeszedłby tak szybkiego rebrandingu, gdyby nie informacje ujawnione przez Frances Haugen. Nie ma na to szans - powiedział McNamee, który uważa, że Facebook „sam się nie naprawi”.

Czytaj więcej

Facebook zmienia nazwę firmy na Meta. W planach awatary i wirtualny targ

Inwestor zasugerował interwencję Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych w sprawie nieujawnionych przez platformę społecznościową informacji na temat swojej pełnej działalności. Dodatkowo McNamee postawił wobec Facebooka zarzuty przyzwolenia na handel ludźmi oraz przyczynienia się do kampanii „Stop the Steal”, której efektem były wydarzenia z 6 stycznia w Kapitolu.

- Facebook nie powinien mieć możliwości tworzenia dystopijnego metawersu – powiedział inwestor podczas konferencji w Lizbonie. Nie ma mowy, by regulatorzy lub decydenci pozwolili Facebookowi działać w metawersie lub wchodzić w kryptowaluty. Facebook powinien był stracić prawo do dokonywania własnych wyborów. Powinien tam być regulator udzielający wstępnej zgody na wszystko, co robią. Ilość szkód, które wyrządzili, jest nieobliczalna – dodał Roger McNamee.