Mentor Zuckerberga bije w Facebooka: Wielkie szkody, potrzebny nadzór władz

Istnieje co najmniej sześć obszarów, w których uzasadnione są dochodzenia w sprawie przestępstw - powiedział Roger McNamee podczas konferencji Web Summit w Lizbonie, odnosząc się do ujawnionych przez Frances Haugen informacji o działaniach koncernu.

Publikacja: 05.11.2021 15:28

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg

Foto: bloomberg

Roger McNamee, amerykański biznesmen, inwestor, venture capital i muzyk, jest partnerem założycielem firmy venture capital Elevation Partners i jednym z pierwszych inwestorów Facebooka.

McNamee wpłynął na wiele kluczowych decyzji firmy, jak chociażby odrzucenie oferty wykupu ze strony Yahoo za 1 mld dolarów w 2006 roku. Zainwestował też 210 mln dolarów w firmę w 2009 roku, czyli dwa lata przed wejściem spółki na giełdę.

Teraz jest on jednym z krytyków Facebooka i jego zarządu. - Uważam, że Facebook nie przeszedłby tak szybkiego rebrandingu, gdyby nie informacje ujawnione przez Frances Haugen. Nie ma na to szans - powiedział McNamee, który uważa, że Facebook „sam się nie naprawi”.

Czytaj więcej

Facebook zmienia nazwę firmy na Meta. W planach awatary i wirtualny targ

Inwestor zasugerował interwencję Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych w sprawie nieujawnionych przez platformę społecznościową informacji na temat swojej pełnej działalności. Dodatkowo McNamee postawił wobec Facebooka zarzuty przyzwolenia na handel ludźmi oraz przyczynienia się do kampanii „Stop the Steal”, której efektem były wydarzenia z 6 stycznia w Kapitolu.

- Facebook nie powinien mieć możliwości tworzenia dystopijnego metawersu – powiedział inwestor podczas konferencji w Lizbonie. Nie ma mowy, by regulatorzy lub decydenci pozwolili Facebookowi działać w metawersie lub wchodzić w kryptowaluty. Facebook powinien był stracić prawo do dokonywania własnych wyborów. Powinien tam być regulator udzielający wstępnej zgody na wszystko, co robią. Ilość szkód, które wyrządzili, jest nieobliczalna – dodał Roger McNamee.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji