Firma twórcy „Władcy Pierścieni” przejęta. Zbuduje wirtualny świat Facebooka

Unity Engine kupiło za ponad 1,6 mld dol. od Petera Jacksona, reżysera genialnej trylogii o losach Śródziemia, studio Weta Digital. To ono zajmowało się m.in. efektami wizualnymi w filmach „Władca Pierścieni”.

Publikacja: 10.11.2021 12:53

"Władca Pierścieni: Dwie wieże", reżyseria: Peter Jackson, produkcja: Nowa Zelandia, USA, 2002 r.

"Władca Pierścieni: Dwie wieże", reżyseria: Peter Jackson, produkcja: Nowa Zelandia, USA, 2002 r.

Foto: YouTube (kadr z filmu)

Teraz – wedle doniesień amerykańskich mediów – ma budować wirtualny świat, który stanie się częścią ogłoszonego niedawno przez Facebooka tzw. metaverse.

Unity to wiodący producent technologii dla gier wideo, autor silnika do tworzenia trójwymiarowych oraz dwuwymiarowych animacji. Z kolei firma Jacksona to absolutny potentat w branży filmowych efektów. Poza „Władcą Pierścieni” studio uczestniczyło w tworzeniu „Avatara”, wielu dzieł Marvela, czy serialu „Gra o Tron”. Serwis The Verge podaje, że akwizycja to wyzwanie rzucone przez Unity liderowi rynku - Unreal Engine (część firmy Epic Games). Ale za transakcją, w ramach której przejętych zostanie 270 inżynierów i dziesiątki zaawansowanych narzędzi, kryje się coś więcej.

Inwestycja, która będzie sfinalizowana do końca br. w gotówce i akcjach, ma być krokiem w stronę budowy nowych wirtualnych światów, w których będziemy – wedle wizji Marka Zuckerberga – już niedługo funkcjonować jak w realnym życiu. Chodzi o ogłoszony przez Facebooka projekt metaverse, czyli tzw. meta wszechświata. Jak opisywał to ostatnio Zuckerber, w ramach tego świata będzie można wysłać swój holograficzny obraz na koncert z przyjacielem, który uczestniczy w prawdziwym wydarzeniu, spotkać się przy wirtualnych stołach z kolegami z pracy, pracującymi zdalnie, czy pograć w gry z awatarami przyjaciół.

Czytaj więcej

Facebook zmienia nazwę firmy na Meta. W planach awatary i wirtualny targ

Jak informuje serwis Engadget, Unity chce uczestniczyć w tworzeniu „nowej rzeczywistości”, stąd zainwestowało w najwyższej jakości narzędzia do animacji twarzy, tworzenia wirtualnych pejzaży miejskich i modelowania deformacji obiektów od Weta. „Ujednolicone narzędzia oraz niesamowici naukowcy i technolodzy Weta Digital przyspieszą naszą misję, aby zapewnić twórcom treści łatwe w użyciu i wydajne narzędzia, które pozwolą urzeczywistnić ich wizje. Czymkolwiek jest lub będzie metaverse, wierzymy, że zostanie on zbudowany przez twórców treści, takich jak my” – napisali na blogu przedstawiciele Unity.

Część zespołów od efektów i animacji Weta Digital po akwizycji utworzą oddzielny podmiot – WetaFX. Peter Jackson będzie nadal posiadał w nim większościowy udział.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji